Тарих тилга кирган, тарихдан сабоқ олинган жойда, албатта, билим ва маърифат, тараққиёт ва адолат бўлади
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг расмий очилиши ҳамда ифторлик маросимида иштирок этди.
Маросимга ҳудудлардаги студиялар орқали нуронийлар, олиму уламолар, кенг жамоатчилик вакиллари уланди. Шунингдек, турли миллат ва диний конфессиялар аъзолари, дипломатик корпус намояндалари, халқаро ташкилотлар вакиллари ҳам қатнашди.
Тадбир аввалида давлатимиз раҳбари бутун халқимизни муборак Рамазон ойи билан яна бир бор чин қалбдан табриклади. Шу улуғ айём кунларига барчамизни тинч-омон, соғ-саломат етказгани учун Аллоҳ таолога беҳад шукроналар айтилди.
Рамазон ойи – меҳр-оқибат, эзгулик ва савобли амаллар рамзи. Бугунги кунда давлат ва нодавлат ташкилотлар, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Маҳаллалар уюшмаси, Мусулмонлар идорасининг “Вақф” хайрия жамоат фонди, ҳудудлардаги “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари, шунингдек, саховатли тадбиркорлар томонидан кекса ва ногиронлар, кам таъминланган оилалар, кўмакка муҳтож инсонларга моддий ва маънавий ёрдам кўрсатилмоқда. Тиббиёт бўлинмалари олис ва чекка ҳудудларга чиқиб, аёллар, болалар ва нуронийларни тиббий кўрикдан ўтказмоқда, оғир беморларни операция йўли билан даволаш ишлари олиб борилмоқда.
Бундай хайрли ишлар жамиятимизда инсон қадрини улуғлаш, тинчлик ва умуммиллий бирлик муҳитини мустаҳкамлашга хизмат қилаётгани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари ҳозирги ғоят таҳликали замонда тинчлик нақадар улуғ ва бебаҳо неъматлигини, 38 миллиондан зиёд аҳолимиз ягона халқ, аҳил бир оила бўлиб яшаётгани энг катта бойлигимиз эканини янада чуқур ҳис этиш зарурлигини таъкидлади. Даврада Ўзбекистондаги дипломатик корпус вакиллари ҳам қатнашаётгани муқаддас динимизнинг инсонпарварлик ва бағрикенглик қадриятларига, мамлакатимизнинг очиқлик сиёсатига ҳурмат ифодаси сифатида баҳоланди.
Бу кун халқимиз учун яна бир тарихий воқеа – Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг расмий очилиш маросими ўтказилаётган кун экани алоҳида таъкидланди.
– Не-не аждодларимизнинг орзу-ниятлари, армонлари рўёбга чиққан мана шундай унутилмас кун билан, чинакам илм-маърифат байрами билан ҳаммангизни чин қалбимдан табриклайман.
Мамлакатимизнинг уч минг йиллик шонли тарихи ва бой маданиятининг, Янги Ўзбекистон имкониятларининг ёрқин кўзгуси бўлган ушбу бетакрор ва буюк мажмуа барчамизга, бутун халқимизга муборак бўлсин! – деди Президентимиз.
Таъкидланганидек, юртимизда ривожланган давлат ва эркин жамият пойдеворини барпо этиш учун “Энг аввало, илм ва таълим” деган олий мақсад ҳаётга жорий этилмоқда. Зеро, муқаддас ислом дини ҳам инсонни доимо илму маърифатга даъват этади. Шу боис, Ислом цивилизацияси марказининг Улуғбек дарвозаси пештоқига Қуръони каримнинг “Иқро!” – “Ўқи!” деган муборак ояти муҳрлаб қўйилгани рамзий ва теран маънога эга экани айтилди.
Марказни барпо этиш ҳақида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида эълон қилинган эзгу ташаббус жаҳон жамоатчилиги, айниқса, ислом ҳамжамияти томонидан кенг қўллаб-қувватланди. Лойиҳа шошилинч эмас, чуқур ўйланган, илмий тадқиқот ва изланишлар билан уйғун ҳолда амалга оширилди. Натижада Ҳазрати Имом мажмуаси ёнида бетакрор архитектурага, чинакам миллий руҳ ва миллий қиёфага эга бўлган шарқона шаҳарча қад ростлади.
Марказда Ўзбекистоннинг қадимий тарихи ва цивилизацияси дурдоналарини ягона маърифий маконда кўриш, шу асосда халқимизнинг интеллектуал ва маданий салоҳиятини янада теран англаш мумкин.
– Бу маскан билан танишган ҳар бир одам, халқимиз, айниқса, ёшларимиз ислом динининг гуманистик моҳиятини англаб етади, ўзининг қандай улуғ мерос эгаси эканини ҳис этиб, қалби ғурур ва ифтихорга тўлади, – деди Президентимиз.
Нафақат юртимиз, балки бутун минтақанинг маънавий мулки бўлган бебаҳо бойликни чуқур ўрганиш ва жаҳон миқёсида тарғиб этиш мақсадида уни Ислом цивилизацияси деган ном остида бирлаштиришга қарор қилингани айтилди. Халқаро экспертлар эътироф этганидек, бугун Ўзбекистонда ислом цивилизацияси меросини ўрганиш ва тарғиб этиш бўйича ўзига хос катта илмий мактаб шаклланаётгани, мамлакатимиз ўзининг қанчалик катта интеллектуал салоҳияти борлигини дунёга намоён эта олгани таъкидланди.
Президентимиз марказнинг кўлами ва имкониятлари ҳақида тўхталиб, ушбу ноёб мажмуа салкам 10 гектар ҳудудда жойлашгани, бинонинг умумий фойдаланиш майдони 50 минг квадрат метрни ташкил этишини қайд этди. Бу ерда “Ўзбекистон заминида исломгача бўлган давр”, “Биринчи ва Иккинчи Ренессанс”, “Янги Ўзбекистон – Учинчи Ренессанс пойдевори” каби экспозиция заллари мавжуд.
Музей экспозициясини шакллантириш ва бойитиш бўйича ҳам катта ишлар амалга оширилиб, ўтган йилнинг ўзида 1,5 мингдан ортиқ экспонат, жумладан, 800 га яқин қадимий қўлёзма, археологик топилма ва тарихий хариталар экспозицияга жойлаштирилган. Хорижий аукцион уйлари, йирик коллекционерлар ва арт-дилерлар билан ҳамкорлик йўлга қўйилиб, 743 та экспонатнинг асл нусхалари юртимизга келтирилгани таъкидланди.
Марказнинг асосий зали – муқаддас Қуръон залида дунёдаги энг қадимий олтита Қуръони каримдан бири бўлган мўътабар Усмон Мусҳафи ўзининг юксак мақомига муносиб шарафли ўрин топган. Шунингдек, турли даврларга оид нодир Қуръон қўлёзмалари ҳам шу ерда жамланган.
Қайд этилганидек, Ислом цивилизацияси маркази 2025 йилнинг ўзидаёқ минглаб хорижий меҳмонларда катта қизиқиш уйғотди. Улар орасида қатор давлатлар президентлари, парламент ва ҳукумат раҳбарлари, депутат ва сенаторлар, вазирлар, элчилар, илм-фан ва жамоат арбоблари, диний ташкилотлар раҳнамолари бор. Марказни лойиҳалаш, қуриш ва замонавий ахборот технологиялари билан жиҳозлашда Франция, Хитой, Буюк Британия, АҚШ, Бирлашган Араб Амирликлари, Россия, Туркия, Германия, Испания, Италия, Малайзия, Озарбайжон, Саудия Арабистони, Ҳиндистон, Марказий Осиё давлатлари ва бошқа мамлакатлардан малакали мутахассислар иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ушбу мажмуани бунёд этишга муносиб ҳисса қўшган лойиҳачи ва қурувчилар, муҳандислар, олиму уламолар, хорижий ҳамкор ва экспертларга, жумладан, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича бутунжаҳон жамияти аъзоларига, барча фидойи инсонларга миннатдорлик билдирди. Шунингдек, мазкур йирик ва мураккаб маданий иншоотни қуришда ҳомийлик ёрдамини кўрсатган маҳаллий ва чет эллик тадбиркорлар, маданият ва спорт намояндаларига алоҳида раҳмат айтилди.
– Ислом цивилизацияси марказини барпо этишга киришар эканмиз, мен, дунёнинг қаерида бўлмасин, тарихимизга тегишли бир варақ қўлёзма бўлса ҳам, битта экспонат бўлса ҳам топиб, юртимизга олиб келишни орзу қилган ва шу вазифани ўртага қўйган эдим. Минг шукрки, бугун ана шу мақсадимизга аста-секин эришяпмиз. Бу ишларни, албатта, давом эттирамиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Жаҳоннинг турли мамлакатларида сақланаётган ноёб қўлёзмаларни аниқлаш ва ўрганиш учун янги халқаро илмий экспедициялар ташкил этилиши таъкидланди. Бу ишларга маҳаллий ва хорижий олимлар, етакчи халқаро илмий марказлар кенг жалб этилади.
Шунингдек, Марказ фаолиятини кенг кўламда йўлга қўйиш мақсадида бу ерда ICESCO, IRCICA, Оксфорд ислом тадқиқотлари маркази, Франциядаги Темурийлар жамияти, TURKSOY каби халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик асосида офислар ташкил этилгани қайд этилди. Энди улар билан ҳамкорликни янада кучайтириш учун барча зарур шароитлар яратилиши белгиланди.
Марказда Ўзбекистон мусулмонлари идораси ҳам ўзининг янги қароргоҳига эга бўлгани, бу ерда ислом меросини чуқур ўрганиш, диний ходимлар ва имом-хатиблар малакасини ошириш, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш мақсадга мувофиқ экани таъкидланди.
Яқин келажакда БМТ қароргоҳида ҳам Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий, Имом Термизий ва Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказларининг тақдимотларини ўтказиш режалаштирилган.
Президентимиз марказ маънавий-маърифий йўналишдаги фаолият учун фундаментал база бўлишини алоҳида таъкидлади. Ўзбекистон халқаро исломшунослик академияси талабалари юқори курсларда шу ерда ўқиши, ўқитувчи-домлалар эса ўз билими ва малакасини ошириши назарда тутилган. Энг муҳими, марказ ёшларимиз орасидан янги хоразмийлар, беруний ва улуғбеклар, фарғоний ва ибн синолар, бухорий ва термизийлар етишиб чиқиши учун мустаҳкам маънавий майдон бўлиши кераклиги қайд этилди.
Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари олим ва тадқиқотчилар, шоир ва адиблар, диний уламолар, режиссёр ва рассомлар, журналистлар, ижодкор ёшларга мурожаат қилди:
– Бу тенгсиз бойликдан илҳомланиб, сизлар яратадиган илмий тадқиқотлар, бадиий китоб, кино ва театр асарлари, картина ва кўрсатувлар уч минг йиллик тарих ва маданиятнинг сўнмас овози бўлиб дунёга таралсин! Янги Ўзбекистонни тинчлик, эзгулик, билим ва маърифат диёри сифатида оламга тараннум этсин! Халқимиз, айниқса, ёшларимиз учун тарбия ва миллий ғурур мактабига айлансин! – деди Президентимиз.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази эл-юртимиз ва жаҳон аҳлига ҳамиша беминнат хизмат қиладиган тинчлик, эзгулик, билим ва маърифат майдони бўлиб қолишига ишонч билдирди.
Ифторлик маросимида Қуръони каримдан тиловат қилинди. Муқаддас Рамазон ойида тутилаётган рўзалар, қилинаётган ибодатлар қабул бўлиши, Яратган Парвардигор халқимизни ва Ватанимизни ўз паноҳида асрашини сўраб, дуолар қилинди.

Там, где говорит история, там, где извлекаются из нее уроки, обязательно будут знания, просвещение и процветание
С участием Президента Шавката Мирзиёева состоялись церемония официального открытия Центра исламской цивилизации в Узбекистане и ифтарлик.
Через студии, расположенные в регионах, в мероприятии приняли участие представители старшего поколения и широкая общественность. Также присутствовали представители различных национальностей и религиозных конфессий, дипломатического корпуса, международных организаций.
В начале глава нашего государства еще раз искренне поздравил весь наш народ со священным месяцем Рамазан. Выражена благодарность Всевышнему за то, что эти светлые дни наша страна встречает в обстановке мира и спокойствия.
Месяц Рамазан – символ заботы и внимания, добра и благих дел. Государственными и негосударственными организациями, Национальным агентством социальной защиты, Ассоциацией махаллей, фондом «Вакф» Управления мусульман, центрами «Инсон», а также предпринимателями оказывается моральная и материальная помощь пожилым и нуждающимся людям, лицам с инвалидностью, малообеспеченным семьям. Медицинские бригады выезжают в отдаленные и труднодоступные районы, проводят обследования женщин, детей, ветеранов, оперируют тяжелобольных.
Отмечено, что эти добрые дела служат возвышению достоинства человека, укреплению в обществе атмосферы мира и общенационального единства.
Глава государства подчеркнул необходимость еще более глубокого осознания того, каким великим, поистине бесценным благом является мир в нынешнее очень тревожное время, и что самое большое богатство – то, что более чем 38-миллионное население страны живет как дружная, единая семья.
Тот факт, что в мероприятии участвовали также представители дипломатического корпуса в Узбекистане воспринят как проявление уважения к ценностям нашей религии – гуманизму и толерантности, а также к политике открытости нашего государства.
Особо отмечено, что этот день знаменует собой еще одно историческое событие для нашего народа – официально открывается Центр исламской цивилизации в Узбекистане.
– Искренне, от всей души поздравляю всех вас с этим историческим событием, когда сбылись мечты и чаяния многих поколений наших предков, настоящим праздником науки, духовности и просвещения.
Поздравляю всех вас, весь наш народ с созданием такого неповторимого, величественного комплекса, ставшего ярким отражением нашей славной трехтысячелетней истории и богатейшей культуры, больших возможностей Нового Узбекистана! – сказал Президент.
Как отмечалось, для построения в стране фундамента развитого государства и свободного общества претворяется в жизнь высшая цель: «наука и образование – прежде всего». Ведь именно к этому призывает наша священная религия. Поэтому то, что на Портале Улугбека в Центре исламской цивилизации запечатлен священный аят Корана «Иқра!» – «Учись!» несёт символический и глубокий смысл.
Благородная инициатива по возведению центра, объявленная на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций, получила поддержку мировой общественности, особенно исламского мира. Проект реализован без спешки, продуманно, в соответствии с научными исследованиями и изысканиями.
В результате рядом с комплексом Хазрати Имам вырос целый восточный городок с неповторимой архитектурным обликом, пронизанный национальным духом.
В Центре в едином просветительском пространстве одновременно можно увидеть жемчужины древней истории и цивилизации Узбекистана, наглядно убедиться в интеллектуальном и культурном потенциале узбекского народа.
– Здесь каждый человек, особенно молодежь, сможет лучше понять истинные ценности религии ислам, осознать, преемниками какого великого наследия мы являемся, – отметил Президент.
Подчеркнуто, что в целях более глубокого изучения и популяризации во всем мире духовного достояния не только нашей страны, но и всего обширного региона, принято решение демонстрировать его под общим названием «Исламская цивилизация». Отмечено, что по признанию международных экспертов, Узбекистан смог продемонстрировать миру то, что в стране формируется своеобразная научная школа по изучению и популяризации наследия исламской цивилизации, имеется огромный интеллектуальный потенциал.
Затронув масштабы и возможности центра, Президент отметил, что этот уникальный комплекс расположен на территории почти 10 гектаров, общая используемая площадь здания составляет 50 тысяч квадратных метров. Здесь созданы такие экспозиционные залы, как «Доисламский период на земле Узбекистана», «Первый и Второй Ренессанс», «Новый Узбекистан – фундамент Третьего Ренессанса».
Проведена значительная работа по формированию и обогащению экспозиций музея. Только в прошлом году их пополнили более 1,5 тысячи экспонатов, в частности, около 800 древних рукописей, археологических находок и исторических карт. Подчеркнуто, что установлено сотрудничество с зарубежными аукционными домами, крупными коллекционерами и арт-дилерами, в страну доставлено 743 экспоната-подлинника.
В главном помещении центра – зале священного Корана занял свое достойное, почетное место один из 6-ти самых древних в мире Коранов – Мусхаф Усмана. Здесь также собраны редкие рукописи Корана, относящиеся к разным периодам.
Как отмечалось, Центр исламской цивилизации уже в 2025 году вызвал большой интерес у тысяч зарубежных гостей. Среди них были главы государств, парламентов и правительств, депутаты, сенаторы, министры, послы, ученые и общественные деятели, руководители религиозных организаций. В работе по проектированию, строительству Центра и его оснащению современными информационными технологиями активное участие принимали также высококвалифицированные специалисты из Франции, Китая, Великобритании, США, Объединенных Арабских Эмиратов, России, Турции, Германии, Испании, Италии, Малайзии, Азербайджана, Саудовской Аравии, Индии, центральноазиатских и ряда других стран.
Глава нашего государства выразил искреннюю признательность умелым проектировщикам, строителям и инженерам, ученым и улемам, зарубежным партнерам и экспертам, в частности, членам Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, всем самоотверженным людям, внесшим достойный вклад в создание комплекса, а также отдельную благодарность – отечественным и зарубежным предпринимателям, деятелям культуры и спорта, оказавшим спонсорскую помощь в строительстве такого грандиозного сооружения.
– Приступая к строительству Центра исламской цивилизации, я ставил перед собой цель найти и привезти в нашу страну любую рукопись или экспонат, относящийся к нашей истории, где бы в мире он ни находился. Сегодня, слава Всевышнему, нам удалось осуществить ее. И мы обязательно продолжим эту работу, – сказал глава нашего государства.
Отмечено, что для выявления и изучения редких рукописей, хранящихся в разных странах мира, будут организованы новые международные научные экспедиции. К работе в этом направлении будут привлечены отечественные и зарубежные ученые, ведущие научные центры мира.
Подчеркнуто, что в целях расширения масштабов деятельности Центра в нём на основе международного сотрудничства организованы офисы таких организаций, как АЙСЕСКО, ИРСИКА, Оксфордский центр изучения ислама, Ассоциация изучения истории и искусства эпохи Темуридов во Франции, ТЮРКСОЙ. Намечено создать все необходимые условия для усиления сотрудничества с ними.
Отмечено, что в Центре также обрело новую резиденцию Управление мусульман Узбекистана. Подчеркнута целесообразность организации здесь работы по глубокому изучению исламского наследия, повышению квалификации религиозных деятелей, имам-хатибов, развитию международного сотрудничества.
В ближайшем будущем планируется провести презентацию Центра исламской цивилизации в Узбекистане, международных научно-исследовательских центров Имама Бухари, Имама Термези, Имама Матуриди в штаб-квартире ООН.
Президент особо отметил, что этот центр станет фундаментальной базой для духовно-просветительской деятельности. Именно здесь будут проходить обучение студенты старших курсов Международной исламской академии Узбекистана, а преподаватели – повышать свои знания и квалификацию. Самое важное, центр должен стать прочной духовной опорой для молодежи, способствовать появлению у нас новых Хорезми, Беруни и Улугбеков, Фергани и Ибн Сино, Бухари и Термези.
В этой связи глава нашего государства обратился к ученым и исследователям, поэтам и писателям, религиозным деятелям и улемам, режиссерам и художникам, журналистам, творческой молодежи.
– Пусть ваши научные исследования, произведения художественной литературы, кино- и театрального искусства, картины и передачи, вдохновленные этим уникальным наследием, звучат во всем мире как голос трехтысячелетней истории и культуры нашего народа. Пусть они прославляют Новый Узбекистан как страну мира и добра, знаний и просвещения, послужат воспитанию нашей молодежи! – сказал Президент.
В заключение Президент выразил уверенность в том, что Центр исламской цивилизации в Узбекистане навсегда останется платформой мира, добра, знаний и просвещения, представляющей возможности как нашему народу, так и всему мировому сообществу.
В  церемонии ифтарлик прочитаны суры из священного Корана и дуа с просьбой ко Всевышнему принять рузу и молитвы, совершенные в священный месяц Рамазан, а также оберегать нашу Родину и народ.