БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашининг махсус процедуралари инсон ҳуқуқлари соҳасидаги муайян масалалар ва вазиятлар тўғрисида хабардор қилиш ва маслаҳат беришга ваколатли бўлган мустақил экспертлардир. Махсус процедуралар тизими БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича механизмининг асосий элементи бўлиб, барча фуқаролик, маданий, иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий ҳуқуқларни қамраб олади.
Ҳозирги вақтда Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашнинг махсус протседуралари сони 55 ни ташкил этади, улардан 44 таси аниқ мавзу доирасида бўлса, 11 таси эса муайян мамлакатларга тегишли.
Махсус процедуралар алоҳида шахс ("махсус маърузачи" ёки "мустақил эксперт" деб аталади) ёки бешта аъзодан ташкил топган ишчи гуруҳ (БМТнинг ҳар бир минтақавий гуруҳидан биттадан: Африка, Осиё, Лотин Америкаси ва Кариб денгизи, Шарқий Эвропа ва Ғарб давлатлари гуруҳи) дан иборат.
Махсус маърузачилар, мустақил экспертлар ва ишчи гуруҳ аъзолари Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгаш томонидан тайинланади ва ўзларининг шахс ий сифатларида ҳаракат қилади. Улар холислик, ҳалоллик ва виждонлилик орқали мустақиллик, самарадорлик, ваколат ва яхлитлигини таъминлаш мажбуриятини ўз зиммаларига оладилар. Улар БМТ ходимлари эмас ва пул мукофоти олмайдилар. Мандатарийларнинг мустақил мақоми уларнинг вазифаларини тўлиқ холислик билан бажариши учун жуда муҳимдир.
Аниқ мавзу доирасидаги ва муайян мамлакатларга тегишли мандаторийлар ваколатларининг амал қилиш муддати олти йилдан ошмаслиги керак.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси (УНҲКР) кўмагида махсус тартиб-қоидалар давлат ташрифларини амалга оширади, инсон ҳуқуқлари бузилишининг индивидуал ҳолатларига ва давлатлар ёки бошқа шахсларга уларнинг эътиборини даъво қилинган ҳуқуқ ва суиистеъмолликларга қаратадиган хабарларни юбориш орқали кенгроқ ва тизимли муаммолар билан жавоб беради, амалий тадқиқотлар ва эксперт маслаҳатларини олиб боради, инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро стандартларни ишлаб чиқишга, жамоатчилик хабардорлигини ошириш ва техник ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳат бериш.
1994 йилдан бошлаб махсус процедуралар мандатарияларининг йиллик мажлислари ўтказилади. 2005 йилда махсус марказлар фаолиятини мувофиқлаштириш, улар билан БМТТД ўртасидаги алоқаларни йўлга қўйиш, БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича кенгроқ тизими ва фуқаролик жамияти билан Мувофиқлаштирувчи қўмита ташкил этилди.
Спецпроцедура ҳар йили ҲРК га ҳисобот беради. Мандатарийларнинг аксарияти БМТ Бош Ассамблеясига ҳам ҳисобот беради. Уларнинг вазифалари ўз мандатларини тузадиган ёки янгилайдиган қарорлар билан белгиланади.
Мандатарийлар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги вазиятни миллий даражада ўрганиш учун мамлакатларга ташриф буюришади. Одатда улар давлатга мамлакатга ташриф буюришни сўраб мактуб юборадилар ва агар давлат унга мувофиқ бўлса, мандатарияга таклифнома берилади. Баъзи мамлакатлар "доимий таклифномалар" ни тақдим этадилар, яъни назарий жиҳатдан давлатлар ҳар қандай мандатарияни тематик махсус процедура билан қабул қилишга тайёр.
Бугунги кунда 127 аъзо давлат, жумладан, Ўзбекистон ва бир кузатувчи давлат махсус тартиб-қоидаларга доимий таклифномалар берди.
БМТнинг замонавий инсон ҳуқуқлари тизими инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро фаолиятга аъзо давлатларнинг мамлакатимизда қабул қилинаётган чора-тадбирлар тўғрисида ахборот-тушунтириш ишларини олиб бориш ва инсон ҳуқуқлари билан боғлиқ вазиятнинг муайян жиҳатлари бўйича салбий баҳо ва баёнотларни олдини олиш учун доимий иштирокини талаб қилади.
2003-2016 йиллар мобайнида Ўзбекистон БМТ инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашининг махсус тартиб-таомилларининг бирорта мандатини қабул қилмади ва 15 мандатариядан Тошкентга ташриф буюришни сўраб 35 дан ортиқ мурожаатни рад этди.
Ўзбекистоннинг БМТнинг махсус тартиб-таомиллари билан фаол ҳамкорлигининг йўқлиги қисман мамлакатга айрим давлатлар ва халқаро инсон ҳуқуқлари ташкилотлари томонидан танқидни кучайтиришга олиб келди.
2017 йилнинг октабр ойида Ўзбекистон Республикаси ҳукумати таклифига биноан БМТ тараққиёт дастурининг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси Аҳмад Шаҳид Ўзбекистон Республикасига ташриф буюрди. Ташриф давомида махсус ёрдамчи мамлакат раҳбарияти томонидан қабул қилинди. БМТ инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашининг 37-сессиясида (2017 йил 26 феврал-3 март, Г. Женева) дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачи Аҳмад Шаҳид Ўзбекистонга ташрифи якунлари бўйича маъруза қилди. Дин эркинлиги ёки унинг Ўзбекистонга миссияси ҳақидаги эътиқоди (А/ҲРК/37/49Адд/2) ҳақидаги махсус маърузачининг маърузасида Ўзбекистон Республикаси ҳукумати томонидан амалга оширилиши учун Ўзбекистон парламенти томонидан "йўл харитаси"тасдиқланган тавсиялар келтирилган.
2019 йил 18-26 центябр кунлари Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг таклифига биноан БМТ инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашининг Диего Гарсия-Саян бошчилигидаги судялар ва адвокатларнинг мустақиллиги масаласи бўйича махсус маърузачиси делегацияси Ўзбекистонга ташриф буюрди. Ташриф давомида махсус ёрдамчи мамлакат раҳбарияти томонидан қабул қилинди. БМТ инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашининг 44-сессияси доирасида БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгаши махсус маърузачиси Диего Гарсия-Саяннинг Ўзбекистонга ташрифи якунлари бўйича судялар ва адвокатлар мустақиллиги тўғрисидаги маърузаси тақдимоти бўлиб ўтди. БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашининг судялари ва адвокатларнинг Ўзбекистонга бўлган миссияси ҳақидаги маърузасида (А/ҲРК/44/ХХ/Адд).1) Ўзбекистон Республикаси ҳукуматига инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий стратегиясига киритилган тавсиялар тақдим этилди.
2021-йил 29 - ноябрдан 7-декабрга қадар ҳукумат таклифига биноан БМТ инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашининг терроризмга қарши кураш шароитида инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича махсус маърузачиси Ф. ни Аолайн бошчилигидаги делегация Ўзбекистон Республикасига ташриф буюрди.

Специальные процедуры СПЧ – независимые эксперты, уполномоченные информировать и консультировать по конкретным вопросам и ситуациям в области прав человека. Система спецпроцедур является центральным элементом механизма ООН по правам человека и охватывает все гражданские, культурные, экономические, политические и социальные права.
В настоящее время число специальных процедур Совета по правам человека составляет 55, из которых 44 являются тематическими, и 11 касаются конкретных стран.
Специальные процедуры представляют собой либо отдельного человека (именуемого «Специальный докладчик» или «Независимый эксперт»), либо рабочую группу, состоящую из пяти членов (по одному от каждой региональной группы ООН: Африка, Азия, Латинская Америка и Карибский регион, Восточная Европа и группа Западных стран).
Специальные докладчики, независимые эксперты и члены рабочих групп назначаются СПЧ и действуют в своем личном качестве. Они берут на себя обязательство по обеспечению независимости, эффективности, компетентности и целостности посредством неподкупности, беспристрастности, честности и добросовестности. Они не являются сотрудниками ООН и не получают денежного вознаграждения. Независимый статус мандатариев имеет важное значение для того, чтобы они могли выполнять свои функции с полной беспристрастностью.
Срок действия полномочий мандатариев, тематических или страновых, не может превышать шести лет.
При поддержке Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ), специальные процедуры предпринимают страновые визиты, реагируют на индивидуальные случаи нарушений прав человека и проблемы более широкого и структурного характера путем направления государствам или другим лицам сообщений, привлекающих их внимание к предполагаемым нарушениям прав или злоупотреблениям, проводят тематические исследования и экспертные консультации, способствуют разработке международных стандартов в области прав человека, участвуют в информационно-просветительской деятельности, повышают осведомленность общественности и предоставляют консультации по вопросам технического сотрудничества.
С 1994г. проходят ежегодные заседания мандатариев специальных процедур. В 2005г. учрежден Координационный комитет с целью координации деятельности спецпроцедур, налаживания связей между ними и УВКПЧ, более широкой системой ООН по правам человека и гражданским обществом.
Спецпроцедуры ежегодно отчитываются перед СПЧ. Большинство мандатариев также отчитывается перед Генеральной Ассамблеей ООН. Их задачи определены в резолюциях, учреждающих или продлевающих их мандаты.
Мандатарии осуществляют визиты в страны с целью изучения ситуации в области прав человека на национальном уровне. Обычно они направляют государству письмо с просьбой о посещении страны, и если государство согласно, то мандатарию выдается приглашение. Некоторые страны выдают «постоянные приглашения», которые означают, что теоретически государства готовы принять с визитом любого мандатария тематической специальной процедуры.
На сегодняшний день 127 государств-членов, включая Узбекистан, и одно государство-наблюдатель выдали постоянные приглашения специальным процедурам.
Современная правозащитная система ООН требует постоянного участия государств-членов ООН в международной деятельности в области прав человека для проведения информационно-разъяснительной работы о принимаемых в стране мерах и упреждения негативных оценок и высказываний по тем или иным аспектам ситуации с правами человека.
В период с 2003-2016 гг. Узбекистан не принимал ни одного мандатария специальных процедур Совета ООН по правам человека и отклонил более 35 обращений от 15 мандатариев с просьбой посетить Ташкент.
Отсутствие активного сотрудничества Узбекистана со специальными процедурами ООН отчасти привело к усилению критики в адрес страны отдельными государствами и международными правозащитными организациями.
В октябре 2017 г. Республику Узбекистан по приглашению Правительства Узбекистан посетил Специальный докладчик СПЧ ООН по вопросу о свободе религии или убеждений Ахмед Шахид. В ходе своего визита Спецдокладчик был принят Руководством страны. На 37-ой сессии Совета ООН по правам человека (26 февраля-3 марта 2017 г., г. Женева) Специальный докладчик по вопросу о свободе религии или убеждений Ахмед Шахид представил доклад по итогам своего визита в Узбекистан. В Докладе Специального докладчика по вопросу о свободе религии или убеждений о его миссии в Узбекистан (А/HRC/37/49Add/2) Правительству Республики Узбекистан представлены рекомендации, для реализации которых парламентом Узбекистана утверждена «Дорожная карта».
В период с 18 по 26 сентября 2019 г. по приглашению Правительства Республики Узбекистан состоялся визит делегации Специального докладчика Совета ООН по правам человека по вопросу о независимости судей и адвокатов во главе с Диего Гарсия-Саян в Узбекистан. В ходе своего визита Спецдокладчик был принят Руководством страны. В рамках 44-й сессии Совета ООН по правам человека состоялась презентация доклада Специального докладчика Совета ООН по правам человека по вопросу о независимости судей и адвокатов Диего Гарсия-Саяна по итогам его визита в Узбекистан. В Докладе Специального докладчика Совета ООН по правам человека по вопросу о независимости судей и адвокатов о его миссии в Узбекистан (A/HRC/44/XX/Add.1) Правительству Республики Узбекистан представлены рекомендации, для реализация которых была включена в Национальную стратегию по правам человека Республики Узбекистан.
В период с 29 ноября по 7 декабря 2021 г. по приглашению Правительства в Республику Узбекистан состоялся визит делегация во главе со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросам поощрения и защиты прав человека в условиях борьбы с терроризмом Ф. Ни Аолайн.
Специальный докладчик Совета ООН по правам человека - Свобода вероисповедания 2 Октябрь 2017 - 12 Октябрь 2017
|
Символ |
Тип документа |
Дата(ы) |
Status |
Срок визита |
Смотреть документ |
A/HRC/37/49/Add.2 |
Доклад в СПЧ |
22 Февраль 2018 |
Перенесен/ завершен |
2 Октябрь 2017 - 12 Октябрь 2017 |
Специальный докладчик Совета ООН по правам человека - Независимость судей Предстоящий доклад 17 Сентябрь 2019 - 25 Сентябрь 2019
| Символ | Тип документа | Дата(ы) | Status | Срок визита | Смотреть документ |
| Пресс-релиз | 26 Сентябрь 2019 | 19 Сентябрь 2019 - 25 Сентябрь 2019 | Смотреть документ | ||
| Заявление по итогам визита | 25 Сентябрь 2019 | Предстоящий доклад | 17 Сентябрь 2019 - 25 Сентябрь 2019 | Смотреть документ | |
| Анонс для СМИ | 18 Сентябрь 2019 | Текущий визит | 19 Сентябрь 2019 - 25 Сентябрь 2019 | Смотреть документ |
Специальный докладчик Совета ООН по правам человека по пыткам Перенесен/завершен 24 Ноябрь 2002 - 6 Декабрь 2002