Президент Олимпиадасидан – жаҳон Олимпиадасига: ёшларимиз қобилиятини намоён этадиган катта спорт байрами бошланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 ноябрь куни Олимпия шаҳарчасидаги стадионда Президент Олимпиадасининг тантанали очилиш маросимида иштирок этди.
Катта спорт байрамига чорлов мусиқаси янгради. Стадионга ҳудудий саралаш мусобақаларидан муваффақиятли ўтган спортчилар ва жамоалар, жаҳон, Осиё ва Олимпия ўйинлари чемпионлари чиқиб келди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
– Бугун Янги Ўзбекистон тимсоли бўлган мана шу муаззам Олимпия шаҳарчасида сизлар билан бирга Президент Олимпиадаси ўйинларига старт бермоқдамиз. Мамлакатимизда биринчи марта ўтказилаётган, бутун юртимиз ёшларини олимпия ҳаракатининг эзгу ғоялари асосида бирлаштираётган ушбу спорт байрами барчамизга муборак бўлсин! – деди давлатимиз раҳбари.
Ислоҳотларнинг илк кунлариданоқ барча соҳалар қатори жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратилмоқда.
Сўнгги саккиз йилда бюджетдан спортга берилаётган йиллик маблағ 250 миллиард сўмдан 3 триллион сўмга ошди, спорт мураббийларининг ўртача маоши 7 баробар кўпайди, 250 дан зиёд йирик спорт объектлари янгидан қурилди, 100 га яқини реконструкция қилинди.
Маҳаллаларда, айниқса, чекка-чекка қишлоқларда 2 мингга яқин спорт майдончалари барпо этилди, 14 та Олимпия ва Паралимпия марказлари тўлиқ замонавий инфратузилма билан таъминланди.
Бу ишлар юртимизнинг нуфузли халқаро мусобақаларда юқори натижаларга эришиши ва спорти юксак ривожланган давлатлар қаторидан жой олишига мустаҳкам замин яратмоқда.
Жумладан, Париж Олимпия ва Паралимпия ўйинларида мард ва баҳодир спортчиларимиз чинакам жасорат кўрсатиб, 13-ўринни эгаллади. Ана шундай зафарли юришнинг давоми сифатида жорий йилда ёшларимиз жаҳон универсиадасида ҳам 13-ўринни, Баҳрайнда ўтказилган Ёшлар ўйинлари ва Саудия Арабистонидаги Ислом бирдамлиги мусобақаларида фахрли 2-ўринни эгалладилар.
Айниқса, ўғил-қизларимиз жаҳон, Осиё ва Олимпия ўйинларида 50 дан ортиқ рекорд натижаларга эришгани юртимизнинг халқаро Олимпия ҳаракатидаги ўрни ва нуфузини яққол кўрсатиб турибди.
Футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси илк бор жаҳон чемпионатига йўлланмани қўлга киритгани халқимиз 34 йил кутган тарихий воқеа бўлди.
– Ҳеч шубҳасиз, Янги Ўзбекистоннинг спорт тарихини юзлаб иродаси мустаҳкам, жасур ва матонатли, юксак интеллектуал салоҳиятга эга ўғил-қизларимиз яратмоқда. Ана шундай қаҳрамон спортчиларимизга шон-шарафлар бўлсин! Уларнинг боши узра Ватанимиз байроғи ҳамиша мағрур ҳилпираб турсин! – деди Президентимиз.
Бугунги кунда дунёда барча соҳалар қатори спорт оламида ҳам кескин кураш ва рақобат кечаётгани таъкидланди. Бу эса нуфузли халқаро спорт мусобақалари, жумладан, Олимпия ўйинларига тайёргарлик тизимини янада такомиллаштиришни талаб этмоқда.
Бу ишларни энг қуйи бўғин бўлган маҳалладан бошлаш учун жорий йил беш босқичли оммавий спорт мусобақалари билан 15 миллион аҳоли қамраб олинди. Адаптив спортга берилаётган эътибор туфайли сўнгги уч йилда параспортчилар сони қарийб етти карра ошиб, 70 мингдан ортиқ ногиронлиги бор шахслар оммавий спортга жалб этилди.
Соҳани рақамлаштириш ва шаффофлигини ошириш ҳисобига барча 10 минг мактаб ва 9 минг маҳалладаги ўғил-қизлар ўз салоҳиятини намоён қилиш имконига эга бўлди.
Энди энг иқтидорли ёшларни селекция қилиш ва уларни катта спортга йўналтириш бўйича мутлақо янги тизим – Президент Олимпиадаси ўйинлари бошланмоқда.
Мусобақанинг туман ва вилоят босқичларида умумтаълим мактабларидаги спорт тўгараклари, хусусий спорт клублари ва 310 та спорт мактабидан 100 мингдан ортиқ ёшларимиз иштирок этди.
Энг юқори натижага эришган 3 мингдан зиёд ўғил-қизлар Президент Олимпиадасига келди. Улар спортнинг 10 та йўналиши бўйича ўзаро беллашувларни бошлади.
Ғолиблар махсус совринлар ва пул мукофотлари билан тақдирланади. Энг асосийси, улар терма жамоаларга тўғридан-тўғри йўналтирилади.
Аъло даражадаги тайёргарликни давом эттириш учун улар Олимпия ва Паралимпия марказларига қабул қилинади ва ҳар бирига стипендия берилади.
Бир сўз билан айтганда, бундан буён ҳар йили ўтказиладиган Президент Олимпиадаси янги иқтидорларни кашф қилиб, самарали селекция тизимига айланади.
Келгуси йилдан бошлаб, сув спорти, велоспорт, триатлон, қиличбозлик ва жамоавий ўйинлар бўйича ҳам мусобақалар ўтказилиб, Президент Олимпиадасидаги спорт турлари 20 тага етказилади.
2026 йилда 46-Бутунжаҳон шахмат олимпиадаси, 2027 йилда 20 ёшгача бўлган футболчилар ўртасида Жаҳон чемпионати ҳамда 2029 йилда Ёшлар Осиё ўйинлари Ўзбекистонда ўтказилади.
– Бундай йирик мусобақалар халқимиз, айниқса, ёшларимиз учун катта байрам, катта маҳорат мактаби бўлади, мамлакатимизнинг дўстлик ва ҳамкорлик диёри сифатида халқаро обрў-эътиборини янада оширади. Президент Олимпиадаси тизими эса ҳеч шубҳасиз, бундай мусобақаларга жавоҳир спортчиларни танлаб олишга, хусусан, 2028 йилда Лос-Анжелесда ўтадиган Олимпия ўйинлари учун ҳар бир ҳудуддан лицензиялар сонини кўпайтиришга хизмат қилади, – деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари хушхабарни эълон қилиш учун нутқида танаффус қилди. Шахмат бўйича Жаҳон кубоги финалида гроссмейстеримиз Жавоҳир Синдоров ғалаба қозонгани ҳақидаги янгилик гулдурос қарсаклар билан кутиб олинди.
Сўзини давом эттирар экан, Президентимиз спортнинг тарбиявий аҳамиятига тўхталиб ўтди. Турли зарарли ғоя ва таъсирлар кучайиб бораётган ҳозирги мураккаб даврда ёш авлодимизни ҳар томонлама соғлом этиб тарбиялаш ҳал қилувчи аҳамият касб этаётгани таъкидланди.
– Мен бу борада спортни тарбиядан, тарбияни эса спортдан айри ҳолда тасаввур этолмайдиган сиздек ҳурматли спортчилар, фахрийларимиз ва устоз-мураббийларга таянаман, – деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари сўзининг якунида Олимпиада иштирокчиларига омад ва зафарлар тилади.
Стадионга Ўзбекистон байроғи олиб чиқилди ва кўтарилди, мамлакатимиз мадҳияси ижро этилди.
Олимпия машъаласи ёқилиб, катта спорт байрами бошланди. Тадбир театрлаштирилган маданий дастур билан давом этди.
Маросимдан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев шахматчимиз Жавоҳир Синдоров билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари гроссмейстеримизни Ҳиндистонда ўтган шахмат бўйича Жаҳон кубогида эришган ғалабаси билан ўз номидан ва барча юртдошларимиз номидан қизғин табриклаб, ушбу тарихий воқеа бутун халқимизни қувонтирганини таъкидлади. Ёш спортчимизга келгуси йилда Кипрда бўлиб ўтадиган Даъвогарлар турнирида муваффақиятлар тилади.

От президентской олимпиады – к Олимпийским играм: стартовал большой спортивный праздник, демонстрирующий таланты нашей молодежи
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 ноября принял участие в торжественной церемонии открытия соревнований Президентской Олимпиады на стадионе в Олимпийском городке.
Праздничная мелодия возвестила о начале большого спортивного торжества. На стадион вышли спортсмены и команды, успешно прошедшие региональные отборочные соревнования, чемпионы мира, Азии и Олимпийских игр.
На мероприятии выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
– Сегодня в этом великолепном Олимпийском городке, ставшем еще одним символом Нового Узбекистана, мы вместе с вами даем старт Президентской Олимпиаде. Поздравляю всех вас с этим впервые проводимым в нашей стране праздником спорта, объединившим всю молодежь республики благородной идеей олимпийского движения, – сказал глава нашего государства.
С первых дней реформ, как и во всех других сферах, большое внимание уделяется развитию физической культуры и спорта.
За последние восемь лет годовое финансирование спорта выросло с 250 миллиардов сумов до 3 триллионов сумов, средняя зарплата спортивных тренеров увеличилась в 7 раз, построено более 250 крупных, реконструировано около 100 спортивных объектов.
В махаллях, особенно в отдаленных селах, возведено около 2 тысяч спортивных площадок, 14 олимпийских и паралимпийских центров полностью обеспечены современной инфраструктурой.
Эти меры создают прочный плацдарм для того, чтобы наша страна достигала высоких результатов на престижных международных соревнованиях и заняла свое место среди государств с развитым спортом.
В частности, на Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже наши доблестные спортсмены продемонстрировали настоящую стойкость и решимость, завоевав 13-е место. В продолжение этого триумфального пути в этом году наши молодые спортсмены заняли 13-е место во Всемирных студенческих играх, а на Юношеских играх в Бахрейне и Играх исламской солидарности в Саудовской Аравии – почетное 2-е место.
Самое главное, тот факт, что наши юноши и девушки добились более 50 рекордных результатов на чемпионатах мира, Азиатских и Олимпийских играх, наглядно демонстрирует место и престиж нашей страны в международном олимпийском движении.
Национальная футбольная сборная Узбекистана впервые получила путевку на чемпионат мира, что стало историческим событием, которого наш народ ждал 34 года.
Обрадовал всех соотечественников тот факт, что в полуфинал Кубка мира по шахматам вышли одновременно два наших шахматиста, а Жавохир Синдаров прошел в турнир претендентов на мировую шахматную корону.
– Безусловно, спортивную историю Нового Узбекистана создают сотни наших целеустремленных, отважных юношей и девушек, обладающих высоким интеллектуальным потенциалом и твердой волей. Слава нашим спортсменам-победителям! Пусть всегда над ними гордо реет флаг Родины! – сказал наш Президент.
Было подчеркнуто, что сегодня в мире спорта, как и во всех других сферах, наблюдается жесткая конкуренция. Это требует дальнейшего совершенствования системы подготовки к престижным спортивным соревнованиям, в том числе к Олимпийским играм.
Чтобы начать эту работу с самого низового уровня – махаллей –  в этом году 15 миллионов граждан были охвачены пятиэтапными массовыми спортивными соревнованиями. Благодаря вниманию, оказываемому адаптивному спорту, за последние три года число параспортсменов увеличилось почти в семь раз, более 70 тысяч людей с ограниченными возможностями были вовлечены в массовый спорт.
За счет цифровизации и повышения прозрачности сферы мальчики и девочки из всех 10 тысяч школ и 9 тысяч районов получили возможность продемонстрировать свой потенциал.
Теперь запускается совершенно новая система отбора самых талантливых молодых людей и их направления в большой спорт – Президентская Олимпиада.
В районном и областном этапах соревнований приняли участие более 100 тысяч юношей и девушек из спортивных секций общеобразовательных школ, частных спортивных клубов и 310 спортивных школ.
Более 3 тысяч юношей и девушек, добившихся наивысших результатов, приехали на Президентскую Олимпиаду. Они начали соревнования по 10 видам спорта.
Победители будут награждены специальными призами и денежными вознаграждениями. И самое главное – они будут направлены напрямую в национальные сборные.
Для продолжения подготовки на высоком уровне их зачислят в центры подготовки по олимпийским и паралимпийским видам спорта, и каждому будет предоставлена стипендия.
Одним словом, Президентская Олимпиада, которая отныне будет проводиться ежегодно, будет выявлять новые таланты и служить эффективной селекционной площадкой.
Со следующего года также будут проводиться соревнования по водным видам спорта, велоспорту, триатлону, фехтованию и командным видам спорта, доведя таким образом количество видов спорта на Президентской Олимпиаде до 20.
В следующем году в Узбекистане пройдет 46-я Всемирная шахматная олимпиада, в 2027 году – Чемпионат мира по футболу среди игроков до 20 лет и в 2029 году – Азиатские юношеские игры.
– Такие крупные соревнования станут для нашего народа, особенно молодежи, настоящим праздником, школой высокого спортивного мастерства, еще больше повысят международный авторитет Узбекистана как страны дружбы и сотрудничества. Система Президентской Олимпиады, несомненно, послужит отбору самых лучших спортсменов для участия в таких соревнованиях, в частности, увеличению количества лицензий, получаемых каждым регионом на предстоящие в 2028 году Олимпийские игры в Лос-Анджелесе. – сказал Президент.
Глава нашего государства сделал паузу в своем выступлении, чтобы объявить приятную новость. Сообщение о победе нашего гроссмейстера Жавохира Синдарова в финале Кубка мира по шахматам было встречено бурными аплодисментами.
Президент затронул воспитательное значение спорта. Отмечено, что в нынешнее непростое время, когда усиливается влияние различных деструктивных идей и информационных воздействий, первостепенное значение обретает вопрос воспитания всесторонне здорового молодого поколения.
– И в этом я опираюсь на таких уважаемых спортсменов, ветеранов, наставников и тренеров, как вы, не представляющих себе спорт без воспитания, а воспитание – без спорта, – сказал Президент.
В завершение своего выступления глава нашего государства пожелал участникам Олимпиады удачи и побед.
На стадион был внесен и поднят флаг Узбекистана, прозвучал государственный гимн нашей страны. Был зажжен Олимпийский огонь, стартовал большой спортивный праздник. Мероприятие продолжилось театрализованной культурной программой.
После церемонии Президент Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с шахматистом Жавохиром Синдаровым.
Глава нашего государства от своего имени и от имени всех соотечественников горячо поздравил гроссмейстера с блестящей победой на прошедшем в Индии Кубке мира по шахматам, отметив, что это историческое достижение стало радостным событием для всего нашего народа, пожелал молодому спортсмену успехов на турнире претендентов, который состоится в следующем году на Кипре.