Тўқимачилик саноатида йил якунлари ҳамда келгуси устувор вазифалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 23 декабрь куни тўқимачилик саноатида 2025 йил якунлари ҳамда келгуси йил учун устувор вазифалар юзасидан тақдимот билан танишди.
Жорий йилда тармоқда эришилган натижалар, ишлаб чиқариш ва экспорт кўрсаткичларининг ўсиш динамикаси, шунингдек, 2026 йилга мўлжалланган мақсадли режалар атрофлича кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, 2025 йилда тўқимачилик саноатида ишлаб чиқариш ҳажми 134 триллион сўмни ташкил этган. Хорижий инвестицияларни ўзлаштириш 2,1 миллиард долларга етган. Экспорт ҳажми эса 2,5 миллиард долларни ташкил этиб, ўтган йилга нисбатан ўсиш таъминланган. Тармоқда банд аҳоли сони 623 минг нафарга етгани, келгуси йилда ушбу кўрсаткични 650 минг нафаргача ошириш имконияти мавжудлиги таъкидланди.
2026 йилда пахта хомашёсини қайта ишлашни янада чуқурлаштириш ҳамда газлама, трикотаж ва тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш даражасини ошириш кўзда тутилган. Маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажмини 147 триллион сўмга, экспортни эса 3,3 миллиард долларга етказиш мақсад қилинган.
Тармоққа 2,2 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб қилиш режа қилинган. Бунинг 207 минг тонналик синтетик, аралаш ип, 397 миллион квадрат метрлик газлама, 224 миллион дона тикув-трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳамда 108 миллион квадрат метр мато бўяш бўйича қўшимча қувватлар барпо этилади.
Шу билан бирга, тармоқни барқарор ривожлантиришга тўсқинлик қилаётган айрим омиллар ҳам қайд этилди. Хусусан, пахта толасига бўлган талабнинг бир қисми импорт ҳисобига қопланаётгани, молиявий ресурслар қийматининг юқорилиги, ташқи бозорларда логистика харажатлари ортиши ва айрим йўналишларда малакали мутахассислар етишмаслиги соҳа олдида турган долзарб вазифалар сифатида кўрсатиб ўтилди.
Ушбу муаммоларни ҳал этиш мақсадида 2026 йил учун аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқилган. Жумладан, корхоналарга айланма маблағ учун 200 миллион доллар миқдорида имтиёзли кредит ажратиш, 138 та корхонани молиявий соғломлаштириш, 100 та янги корхонани экспорт фаолиятига жалб қилиш режалаштирилмоқда.
Халқаро стандарт ва сертификатларни жорий этишга алоҳида эътибор қаратилади. “Better Work”, “BCI”, “FWF”, “Organic EU” каби дастурлар 60 та корхонада татбиқ этилади, молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари 15 та корхонада жорий қилинади. Шунингдек, тайёр маҳсулотлар сифати бўйича 24 турдаги таҳлилларни ўтказувчи замонавий тўқимачилик лабораторияси ташкил этилади.
Тармоқда рақамлаштиришни жадаллаштириш, ERP тизимлари ва сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали ишлаб чиқариш самарадорлигини ошириш кўзда тутилган. Бу жараёнга 40 та корхона жалб этилади.
Хорижий ҳамкорликни кенгайтириш доирасида халқаро сорсинг компаниялари ва йирик брендлар билан ҳамкорликни кучайтириш, маркетинг тадқиқотлари ва халқаро кўргазмаларда иштирок этиш, хорижий корхоналар релокациясини рағбатлантириш бўйича аниқ режалар белгилаб олинган.
Давлатимиз раҳбари тақдим этилган ёндашувларни маъқуллаб, тармоқда тайёр маҳсулот улушини изчил ошириш, маҳсулот таннархини пасайтириш, инвестиция ва экспорт салоҳиятини тўлиқ ишга солиш бўйича масъуллар олдига аниқ вазифаларни қўйди. Барча чора-тадбирлар тармоқни барқарор, рақобатбардош ва юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқарадиган тизимга айлантиришга хизмат қилиши зарурлиги таъкидланди.

Рассмотрены итоги года в текстильной промышленности и приоритетные задачи на перспективу
Президент Шавкат Мирзиёев 23 декабря ознакомился с презентацией об итогах 2025 года и приоритетных задачах на следующий год в текстильной промышленности.
Рассмотрены достигнутые за год результаты, динамика роста показателей производства и экспорта в отрасли, а также планына 2026 год.
Отмечено, что в 2025 году объем производства в текстильной промышленности составил 134 триллиона сумов. Сумма освоенных иностранных инвестиций достигла 2,1 миллиарда долларов. В экспорте обеспечен прирост по сравнению с прошлым годом – его объем составил 2,5 миллиарда долларов. Численность населения, занятого в этой отрасли, достигла 623 тысяч человек. Отмечено, что имеется возможность увеличить этот показатель до 650 тысяч человек в следующем году.
В 2026 году планируется дальнейшее углубление переработки хлопкового волокна и увеличения уровня загруженности мощностей по выпуску тканей, трикотажа и готовых изделий. Поставлена цель довести объем производства до 147 триллионов сумов, а экспорт – до 3,3 миллиарда долларов.
В отрасль планируется привлечь 2,2 миллиарда долларов иностранных инвестиций. В результате будут созданы дополнительные мощности по производству 207 тысяч тонн синтетической и смесовой пряжи, 397 миллионов квадратных метров тканей, 224 миллиона единиц швейно-трикотажной продукции, а также по окраске 108 миллионов квадратных метров текстиля.
Вместе с тем отмечены и определенные факторы, сдерживающие устойчивое развитие индустрии. В частности, в качестве актуальных задач в отрасли указано, что часть потребности в хлопковом волокне покрывается за счет импорта, финансовые ресурсы имеют высокую стоимость, на внешних рынках растут логистические расходы, а также наблюдается нехватка квалифицированных специалистов по отдельным направлениям.
Для решения этих проблем разработаны конкретные меры на 2026 год. В частности, планируется выделить предприятиям льготные кредиты в размере 200 миллионов долларов на пополнение оборотных средств, провести финансовое оздоровление 138 предприятий, а также привлечь к экспортной деятельности 100 новых предприятий.
Особое внимание будет уделено внедрению международных стандартов и сертификатов. На 60 предприятиях будут внедрены программы “Better Work”, “BCI”, “FWF”, “Organic EU”, еще на 15 предприятиях – международные стандарты финансовой отчетности. Кроме того, будет создана современная текстильная лаборатория, способная проводить анализ качества готовой продукции по 24 направлениям.
За счет внедрения ERP-систем и технологий искусственного интеллекта планируется ускорить цифровизацию и повысить производственную эффективность в отрасли. Этим процессом будет охвачено 40 предприятий.
В рамках расширения международного сотрудничества разработаны планы по укреплению взаимодействия с международными сорсинговыми компаниями и крупными брендами, участию в маркетинговых исследованиях и международных выставках, а также по стимулированию релокации зарубежных предприятий.
Одобрив предложенные подходы, глава нашего государства поставил перед ответственными лицами конкретные задачи по последовательному увеличению доли готовой продукции, снижению ее себестоимости, а также полному задействованию инвестиционного и экспортного потенциала легкой промышленности. Подчеркнуто, что все принимаемые меры должны способствовать трансформации отрасли в устойчивую и конкурентоспособную систему, производящую продукцию с высокой добавленной стоимостью.