Тошкент – Самарқанд йўналишида янги замонавий автомагистрал қуриш лойиҳаси кўриб чиқилди. Режага кўра, ушбу йўлнинг умумий узунлиги 282 километрни ташкил этади. Шундан 140 километрлик участкаларда тупроқни мустаҳкамлаш ишлари амалга оширилади. Лойиҳа доирасида 12 та транспорт ечими, 91 та кўприк ва 16 та йўл ўтказгич қурилиши кўзда тутилган.
Беш йил давомида қурилиши режалаштирилаётган мазкур йўл Ia тоифали, яъни автомобиль йўлларининг энг юқори техник ва хавфсизлик стандартларига жавоб берадиган магистрал бўлади. Унда ҳар бири 3,75 метр кенгликдаги цемент-бетон қопламали олтита ҳаракат тасмаси барпо этилади. Йўлнинг лойиҳавий тезлиги соатига 150 километр этиб белгиланади.
Шунингдек, Тошкент – Ангрен – Қамчиқ довони йўналишида 171 километрлик муқобил автомобиль йўли барпо этиш лойиҳаси ҳам амалга оширилади. Ушбу йўлда 33 километрлик тоннеллар ҳамда бир қатор йирик муҳандислик иншоотларининг қурилиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбарига мазкур йирик лойиҳалар учун ишлаб чиқилаётган молиялаштириш манбалари ва хорижий инвесторларни жалб қилиш бўйича олиб борилаётган музокаралар ҳақида ахборот берилди.
Автомагистралларни лойиҳалашда замонавий транспорт муҳандислиги ечимларидан фойдаланиш, интеллектуал бошқарув ва мониторинг тизимларини жорий этиш, ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратиш лозимлиги таъкидланди.
Тақдимотда Тошкент – Чорвоқ ва Урганч – Хива йўлларини қуриш лойиҳаларининг бориши ҳақида ҳам маълумот берилди.
Шунингдек, Тошкентнинг янги халқаро аэропортини қуриш лойиҳасининг асосий параметрлари кўриб чиқилди. Биринчи босқичда 208,4 минг квадрат метрлик йўловчи терминали, узунлиги 4 километрдан бўлган иккита учиш-қўниш йўлагини барпо этиш режалаштирилган. Шу билан бирга, йилига 20 миллион нафар йўловчига хизмат кўрсатиш, соатига 30 та қўниш ва учишни таъминлайдиган инфратузилмани яратиш ҳамда 169 та ҳаво кемаси учун автотураргоҳ ташкил этиш кўзда тутилган.
Айни пайтда бўлажак аэропорт ҳудудида олиб борилаётган лойиҳа-қидирув ишлари ва келгуси босқичлар тўғрисида ахборот берилди.
Президентимиз томонидан мутасаддиларга лойиҳаларни техник ва иқтисодий жиҳатдан пухта тайёрлаш, қурилиш ишларини замонавий стандартлар асосида ташкил этиш ҳамда транспорт инфратузилмасининг узоқ муддат барқарор ишлашини таъминлаш бўйича топшириқлар берилди.

Рассмотрен проект строительства новой современной автомагистрали по маршруту Ташкент – Самарканд. Согласно плану, общая протяженность этой дороги составит 282 километра. На отдельных участках протяженностью 140 километров будут выполнены Работы по укреплению грунта. Проект предусматривает строительство 12 транспортных развязок, 91 моста и 16 путепроводов.
Дорога, строительство которой планируется завершить в течение пяти лет, станет магистралью категории Ia, что означает ее соответствие самым высоким техническим нормам и стандартам безопасности, предъявляемым к автомобильным дорогам. Будут организованы шесть полос движения с цементобетонным покрытием шириной 3,75 метра каждая. Проектная скорость составит 150 километров в час.
Также будет реализован проект строительства 171-километровой альтернативной автомобильной дороги по маршруту Ташкент – Ангрен – Камчыкский перевал. Планируется построить 33 километра тоннелей и ряд крупных инженерных сооружений.
Главе нашего государства доложено о прорабатываемых источниках финансирования и ходе переговоров по привлечению иностранных инвесторов.
Подчеркнуто, что при проектировании автомобильных дорог особое внимание следует уделять использованию современных решений в области транспортной инженерии, внедрению интеллектуальных систем управления и мониторинга, а также обеспечению безопасности дорожного движения.
На презентации также была представлена ​​информация о ходе реализации проектов по строительству дорог Ташкент – Чарвак и Ургенч – Хива.
Наряду с этим рассмотрены основные параметры проекта строительства нового международного аэропорта Ташкента. На первом этапе планируется построить пассажирский терминал площадью 208,4 тысячи квадратных метров, две взлетно-посадочные полосы длиной 4 километра каждая. Предусмотрено создание инфраструктуры, способной обслуживать 20 миллионов пассажиров в год, обеспечивать 30 взлетов и посадок в час, а также организовать автостоянку для 169 воздушных судов.
Доложено о проектно-изыскательных работах, проводимых на территории будущего аэропорта, а также о следующих этапах реализации проекта.
Президент нашей страны поручил ответственным лицам обеспечить тщательную техническую и экономическую проработку проектов, организовать строительные работы в соответствии с современными стандартами и обеспечить долгосрочную стабильную эксплуатацию транспортной инфраструктуры.