Ўзбекистон ва Словакия Президентлари стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилдилар
30 октябрь куни Самарқанд шаҳрида ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Словакия Республикаси Президенти Петер Пеллегрини музокара ўтказдилар.
Ўзбекистон билан Словакия ўртасидаги стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб жиҳатлари кўриб чиқилди.
Барча даражаларда икки томонлама алмашинувлар ижобий суръат билан давом этаётгани, шунингдек, устувор йўналишларда ҳамкорлик мустаҳкамланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йилда сиёсий маслаҳатлашувлар ва Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши муваффақиятли ўтказилди. Ишбилармонлик алоқалари фаоллашди. Қўшма корхоналар сони уч баробар кўпайди.
Товар айирбошлаш ва инвестицияларнинг ҳажмини ошириш, шунингдек, муҳим тармоқларда саноат кооперацияси лойиҳаларини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистондан тўқимачилик, чарм, мева-сабзавот ва бошқа харидоргир маҳсулотлар, Словакиядан каучук, автомобиллар учун бутловчи қисмлар, фармацевтика ва бошқа саноат товарлари етказиб беришни кўпайтиришга келишиб олинди. Шу мақсадда миллий маҳсулотлар кўргазмаларини ўтказиш, савдо уйларини очиш режалаштирилган.
Рақамлаштиришни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Банкларнинг киберхавфсизлик мониторингини юритиш ва юк ташишларни кузатишнинг илғор тизимларини жорий этиш бўйича қўшма марказ ташкил қилиш масаласини ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
Словакия бизнеси билан автомобиль бутловчи қисмлар, тайёр сут маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва бошқа йўналишларда ҳамкорликни янада кенгайтиришга тайёрлик билдирилди.
Гуманитар ва таълим алмашинувларини фаоллаштириш истиқболлари кўриб чиқилди. 2026 йилда Братислава шаҳрида икки мамлакат ректорларининг биринчи форумини ўтказиш, туризм кўргазмалари ва ўзаро Туризм кунларини ташкил этиш таклиф қилинди. Тартибли меҳнат миграциясини йўлга қўйиш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Кўп томонлама майдонларда ўзаро қўллаб-қувватлаш, шунингдек, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.

Президенты Узбекистана и Словакии обсудили вопросы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнерства
30 октября на полях 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в городе Самарканде состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Словацкой Республики Петером Пеллегрини.
Были рассмотрены актуальные аспекты дальнейшего расширения стратегического партнерства и многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Словакией.
С удовлетворением отмечены положительная динамика двусторонних обменов на всех уровнях, а также укрепление взаимодействия по приоритетным направлениям.
В этом году успешно проведены политические консультации и первое заседание Межправительственной комиссии. Активизировались деловые контакты. Количество совместных предприятий увеличилось в три раза.
Обсуждены вопросы наращивания объемов товарооборота и инвестиций, а также расширения проектов промышленной кооперации в ключевых отраслях.
Достигнута договоренность об увеличении поставок из Узбекистана текстильной, кожевенной, плодоовощной и другой востребованной продукции, из Словакии – каучука, автокомпонентов, фармацевтических препаратов и других промышленных товаров. В этих целях планируется проведение выставок национальной продукции и открытие торговых домов.
Отдельный акцент сделан на развитии цифровизации. Предложено проработать создание совместного центра по мониторингу кибербезопасности банков и внедрению передовых систем отслеживания грузоперевозок.
Подтверждена готовность к дальнейшему наращиванию взаимодействия со словацким бизнесом в сфере производства автокомплектующих, готовой молочной продукции и других направлений.
Рассмотрены перспективы активизации гуманитарных и образовательных обменов. Предложено провести в 2026 году в Братиславе первый форум ректоров двух стран, организовать туристические выставки и взаимные Дни туризма. Затронута тема налаживания организованной трудовой миграции.
Состоялся обмен мнениями по вопросам взаимной поддержки на многосторонних площадках, а также по актуальной региональной и международной повестке.