Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон Президентларига Лев Толстой номидаги Халқаро тинчлик мукофоти топширилди
Россия Федерациясига амалий ташриф доирасида Н.А.Римский-Корсаков номидаги Санкт-Петербург давлат консерваториясида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров ва Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмонга Лев Толстой номидаги Халқаро тинчлик мукофотини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин ҳузурида халқаро мукофотни унинг ҳайъати раиси, Мариинский театри бадиий раҳбари ва бош директори, Россия Катта театри бош директори, дирижёр Валерий Гергиев топширди.
Уч мамлакат етакчилари ушбу нуфузли мукофотга Марказий Осиё минтақасида тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлашга қўшган улкан шахсий ҳиссаси учун сазовор бўлдилар.
Ҳакамлар ҳайъатининг қарорида таъкидланганидек, 2025 йил 31 март куни Хўжанд шаҳрида учта давлат раҳбарлари Давлат чегараларининг туташган нуқтаси тўғрисидаги шартнома ва Абадий дўстлик тўғрисидаги Хўжанд декларациясини имзоладилар ва шу билан халқаро ҳуқуқ устуворлигига асосланган умумий ва баробар хавфсизликни таъминлаш, халқлар ўртасида ўзаро англашув ҳамда ҳамкорликни мустаҳкамлашга катта ҳисса қўшдилар.
Ушбу мукофот инсонпарварлик ғояларига садоқатни ифодалаши ва Марказий Осиёни тинчлик, фаровонлик ҳамда бунёдкорлик маконига айлантириш йўлидаги умумий ҳиссанинг эътирофи экани таъкидланди. Биродар Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон ўртасидаги муносабатларда янги саҳифа очилиши уч мамлакат халқларининг сиёсий иродаси, ўзаро ишонч ва яхши қўшничиликка интилиши туфайли бўлгани қайд этилди.

Президентам Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана вручена Международная премия мира имени Льва Толстого
В рамках мероприятий рабочего визита в Российскую Федерацию в Санкт-Петербургской государственной консерватории имени Н.А. Римского-Корсакова состоялась церемония вручения Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву, Президенту Кыргызской Республики Садыру Жапарову и Президенту Республики Таджикистан Эмомали Рахмону Международной премии мира Льва Толстого.
Высокую награду в присутствии Президента Российской Федерации Владимира Путина вручил председатель жюри международной премии, художественный руководитель и генеральный директор Мариинского театра, генеральный директор Большого театра России, дирижер Валерий Гергиев.
Лидеры трех стран удостоены почетной награды за большой личный вклад в укрепление мира и безопасности в Центральноазиатском регионе.
В решении жюри отмечается, что 31 марта 2025 года в городе Худжанде главы трех государств подписали Договор о точке стыка государственных границ и Худжандскую декларацию о вечной дружбе и тем самым внесли весомый вклад в обеспечение всеобщей и равной безопасности на основе верховенства международного права, укрепление взаимопонимания и сотрудничества между народами.
Отмечено, что присужденная премия символизирует приверженность идеалам гуманизма и рассматривается как признание общего вклада в формирование Центральной Азии как пространства мира, процветания и созидания. Подчёркнуто, что открытие новой страницы во взаимоотношениях братских Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана стало возможным благодаря политической воле и стремлению народов трёх стран к доверию и добрососедству.