Ўзбекистон Президенти АҚШ савдо вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Вашингтон шаҳрида Америка Қўшма Штатлари савдо вазири Ховард Латник билан музокара ўтказди.
Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, савдо ва инвестициявий ҳамкорликни фаоллаштириш, иқтисодиётнинг турли тармоқларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Кўп қиррали Ўзбекистон – АҚШ муносабатлари изчил ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Кейинги йилларда товар айирбошлаш ҳажми 4 баробар кўпайиб, қарийб 1 миллиард долларга етди. Ўзбекистонда АҚШнинг 300 дан ортиқ компанияси муваффақиятли фаолият юритмоқда, саноат, қишлоқ хўжалиги, энергетика ва инновация соҳаларида қатор йирик кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Савдо алоқаларини мустаҳкамлаш, ҳудудлараро ҳамкорликнинг самарали механизмларини яратиш, шунингдек, Мувофиқлаштирувчи кенгаш таъсис этишдан икки томон ҳам манфаатдор экани таъкидланди.
Қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. АҚШдан соя ва пахта етказиб бериш, шунингдек, Американинг илғор томчилатиб суғориш технологияларини жорий этиш бўйича дастлабки шартномалар тузилган.
Музокаралар якунида қўшма лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун инвестиция платформасини яратиш орқали амалий ҳамкорликни фаоллаштиришга келишиб олинди.

Президент Узбекистана принял министра торговли США Говарда Латника
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл в городе Вашингтоне переговоры с министром торговли Соединенных Штатов Америки Говардом Латником.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления стратегического партнерства между Узбекистаном и США, активизации торгово-инвестиционного взаимодействия, реализации совместных проектов в различных отраслях экономики.
С удовлетворением отмечено поступательное развитие узбекско-американских многоплановых отношений. За последние годы объем товарооборота вырос в 4 раза и достиг почти 1 миллиарда долларов. В Узбекистане успешно работают более 300 американских компаний, реализуется ряд крупных проектов кооперации в сферах промышленности, сельского хозяйства, энергетики и инноваций.
Подчеркнута взаимная заинтересованность в укреплении торговых связей, создании эффективных механизмов межрегионального сотрудничества, а также учреждения Координационного совета.
Особое внимание уделено вопросам взаимодействия в аграрном секторе. Уже заключены первые контракты по поставкам из США соевых бобов и хлопка, а также внедрению передовых американских технологий капельного орошения.
По итогам переговоров достигнута договоренность об активизации практического взаимодействия путем создания инвестиционной платформы для поддержки совместных проектов.