Асосий куч ва эътибор шароити оғир туман ва маҳаллаларга қаратилади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича 2026 йилда амалга оширилиши лозим бўлган асосий вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари йиғилиш аввалида 2025 йил якунларига қисқача тўхталди.
Таъкидланганидек, ўтган йилда иқтисодиётимиз дастлабки прогнозларга нисбатан анча юқори суръатларда 7,7 фоизга ўсиб, ялпи ички маҳсулот ҳажми 147 миллиард доллардан ошди. Иқтисодиётнинг барча тармоқларида ўсиш суръатлари 2024 йилга нисбатан юқори бўлди. Жалб этилган хорижий инвестициялар ҳажми 43 миллиард долларга, экспорт эса 33,8 миллиард долларга етди.
Юқори иқтисодий фаоллик ва ўсиб бораётган истеъмол талабига қарамасдан, инфляция даражаси 2024 йилдаги 9,8 фоиздан 7,3 фоизга пасайди.
– Иқтисодий ўсиш қанчалик барқарор бўлса, инфратузилмани яхшилашга шунчалик кўпроқ маблағ йўналтириш мумкин бўлади. Бу эса пировардида бандликни таъминлаш, даромадларни ошириш ва аҳоли турмуш фаровонлигини юксалтиришга хизмат қилади, – деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари ортда қолган бир йилда 366 минг оила камбағалликдан чиққани, аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадларини ошириш бўйича кўрилган чора-тадбирлар натижасида камбағаллик даражаси 8,9 фоиздан 5,8 фоизга, ишсизлик эса 5,5 фоиздан 4,8 фоизга тушганини қайд этди.
– Буларнинг барчаси ислоҳотларимиз самараси бўлиб, давлат ва халқ ўртасидаги ишонч тобора мустаҳкамланиб бораётганидан далолат беради. Лекин ҳали олдимизда қиладиган ишларимиз жуда кўп, – деди Президент.
Қайд этилганидек, маҳалла ислоҳотлар қаерда ишлаяпти, қаерда тўхтаяпти деган саволларга аниқ жавоб бериб берадиган асосий бўғин ҳисобланади. Агар маҳаллада ишсиз одам ёки камбағал оила сақланиб қолаётган бўлса, демак, ислоҳот ўша жойга етиб бормаган. Агар “еттилик” тизими аҳоли муаммосини ҳал қила олмаётган бўлса, демак, тизим ишламаяпти.
– Имконият бор, маблағ бор, қарор ва дастурлар бор. Етишмаётган нарса – масъулият ва шахсий жавобгарлик, – деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз мавжуд имкониятларни ишга солишда ҳокимлар ва “маҳалла еттилиги”да методик билим ва амалий тажриба етишмаётгани, масъул вазирлик ва идоралар эса уларга етарли даражада кўмаклашмаётганини танқид қилди.
Мутасаддиларга бир ой муддатда ишсизлик ва камбағаллик юқори бўлган маҳаллалар имкониятларини ўрганиб, энг яхши тажрибалар асосида методик қўлланма ишлаб чиқиш топширилди. Ҳокимлар эса жойларда унинг ижросини таъминлаб, аҳолини иш билан таъминлаш, даромадини ошириш ва уларни қийнаётган масалаларга аниқ ечим топиш учун шахсан масъул бўлади.
Йиғилишда жорий йил учун 1 миллион нафар аҳолини доимий иш билан таъминлаш, 181 минг оилани камбағалликдан чиқариш, камбағалликдан холи маҳаллаларнинг сонини 2,5 баробар ошириб, 3,5 мингтага етказиш, ишсизлик ва камбағаллик даражасини 4,5 фоизга тушириш вазифалари белгилаб олинди.
Йиғилишда “оғир” туман ва маҳаллаларда аҳолини иш билан таъминлаш ва даромадини ошириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Аввало, бундай ҳудудларни барқарор электр энергияси билан таъминлаш зарурлиги қайд этилди.
Шу мақсадда 903 та маҳалланинг ҳар бирида қуввати 300 киловатт бўлган кичик қуёш электр станциялари қурилиб, маҳаллаларга “беғараз актив” сифатида берилади. Ушбу станциялар ҳисобидан ҳар бир маҳаллада 400-500 миллион сўм қўшимча даромад келтирадиган “иқтисодий актив” шакллантирилади.
Олинадиган “яшил” даромадлар “яшил” чора-тадбирларни амалга оширишга, хусусан, эҳтиёжманд хонадонларни энергия тежамкор таъмирлаш, электр харажатларини камайтириш ва турмуш сифатини яхшилашга йўналтирилади. Қуёш станцияларининг эксплуатация қилиш ишларига мазкур маҳаллаларда яшовчи камбағал оилалар аъзолари ишга жалб қилинади.
Бу ишлар ихтисослашув даражаси юқори бўлган яна 1 мингта илғор маҳаллада ҳам амалга оширилади. Кичик қуёш станциялари тайёр ҳолда 7 йил муддатга маҳаллаларга фоизсиз лизинг асосида берилади.
Президентимиз ишсизлик ва камбағалликни қисқартиришда маҳаллаларнинг ихтисослашувини янада чуқурлаштириш ҳал қилувчи аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Бугунги кунда 903 та “оғир” маҳаллада 100 минг гектар томорқа ва ижара ерлари мавжуд. Агар ҳокимлар “маҳалла еттилиги” билан биргаликда сув таъминотини яхшилаб, уруғ-кўчат билан таъминлаб, ихтисослашувни тизимли йўлга қўйса, аҳоли даромади ва турмуш шароитида кескин ўзгариш қилиши мумкинлиги таъкидланди.
Маҳаллаларда ихтисослашувни рағбатлантириш мақсадида қўшимча молиявий механизмлар жорий этилади. Хусусан, томорқа ер эгалари ва деҳқон хўжаликлари учун сертификатланган кўчатларни харид қилиш харажатининг 50 фоизи бюджет ҳисобидан қоплаб берилади. Мева турига қараб, “шпалер”лар учун 20 минг сўмдан 70 минг сўмгача субсидия ажратилади. Томорқада томчилатиб суғоришни жорий қилганларга ҳар 1 сотих учун 160 минг сўм компенсация тўланади.
Агар уста деҳқонлар маҳалладаги ҳар 10 та хонадонда экспортбоп маҳсулот етиштиришни йўлга қўйса, 2 миллион сўм, агар буни томорқаси бор хонадонларнинг камида 30 фоизида амалга оширса, қўшимча равишда 75 миллион сўмдан мукофот олади.
Шунингдек, жорий йилда 2 минг гектар ўрмон ерлари 4 минг камбағал оилага 50 сотихдан тутзор барпо этиш учун 10 йилга бепул ажратилади. Пиллачилик кооперациясини ташкил этиш учун эҳтиёжманд оилаларга 4 миллион сўмдан субсидия, уйида пилла етиштириш истагида бўлганларга эса хонадонни жиҳозлаш ва ускуна хариди учун 20 миллион сўмгача фоизсиз ссуда берилади.
Йиғилишда жорий йилда кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш учун 140 триллион сўм кредит ажратилиши белгилангани қайд этилди.
– Очиғини айтиш керак, ҳозир банклар барча туман ва шаҳарларга бир хил шартда кредит таклиф қиляпти. Лекин Олмазор билан Бўзатовнинг имконияти ва шароити бир хил эмас. Шу боис, 37 та “оғир” туманда “оилавий тадбиркорлик” дастури доирасида кредитлар 12 фоиздан берилади, – деди Президентимиз.
Барча туманларда “оилавий тадбиркорлик” бўйича имтиёзли кредитнинг энг юқори миқдори 1,5 баробар оширилиб, 50 миллион сўмга етказилади. Импорт қилинган ва сертификатланган наслий чорва учун 100 миллион сўмгача, уй меҳмонхонаси, кичик музлаткич, маҳсулотни сақлаш ва қайта ишлаш минитехнологиялари учун эса 150 миллион сўмгача гаровсиз кредит ажратилади.
Чегара ва анклав ҳудудда жойлашган 563 та маҳалладаги тадбиркорлик лойиҳаларининг кредит миқдори 1 миллиард сўмгача оширилади. Бу мақсадда “оилавий тадбиркорлик” дастурларига режалаштирилган 3,6 триллион сўмга қўшимча равишда яна 2 триллион сўм ресурс йўналтирилади.
Маҳаллалар ихтисослашувини чуқурлаштириш учун жорий йил банклар томонидан жами 17 триллион сўм кредит ажратилади. Бунда маҳсулот етиштиришга олинган кредитнинг 4 фоизи, уни қайта ишлаш лойиҳаларида эса 6 фоизи компенсация қилиб берилади.
Ҳоким ёрдамчиларининг ишини “лойиҳавий ёндашув” асосида ташкил қилиш зарурлиги қайд этилди.
Ҳар бир туман кесимида “лойиҳавий ёндашув” асосида амалга ошириладиган лойиҳалар портфели шакллантирилади. “Оғир” маҳаллалардаги бўш ер участкалари ва давлат объектларининг бошланғич нархини 2-3 баробарга пасайтириб, уларни сотувга чиқариш амалиёти жорий этилади.
Иш ўрни яратиш ва аҳоли даромадини ошириш бўйича энг яхши натижа кўрсатган 100 та “оғир” маҳаллага 1 миллиард сўмдан қўшимча маблағ ажратилади. Мазкур маҳаллаларда фаолият юритаётган ҳоким ёрдамчилари Хитой, Туркия, Корея ва Малайзия каби давлатларга бир ойлик малака ошириш курсларига юборилади.
Мисол сифатида Олмазор туманидаги “Кайковус” канали бўйлаб амалга ошириладиган лойиҳа келтирилди. Ушбу каналнинг 2 километр қисми “Эски шаҳар” ҳудудидаги 8 та маҳалладан ўтади. Энди мазкур маҳаллалардаги ҳоким ёрдамчилари ягона “лойиҳа гуруҳи”га бирлашиб, яхлит концепция асосида канал бўйида савдо, сервис ва дам олиш инфратузилмасини ривожлантириш ишларини амалга оширади.
Худди шу тартибда туризм, таълим, тиббий хизматлар, реновация, кўл бўйлари ва гавжум кўчалар бўйича ҳам ҳоким ёрдамчиларидан иборат махсус “лойиҳа гуруҳлари” ташкил этилади.
“Маҳалла еттилиги” фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича пойтахтда йўлга қўйилган тажриба эндиликда барча туман ва шаҳарларда ҳам жорий этилади. Бундан буён ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар фаоли ва ёшлар етакчиси маҳалла раиси тақдимномаси асосида туман ҳокими томонидан лавозимга тайинланади ва озод қилинади.
Давлатимиз раҳбари яна бир муҳим масалага эътибор қаратди. Мамлакатимизда аҳоли ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш бўйича кенг кўламли тадбир бошлангани қайд этилди.
Ҳозирга қадар жами 7 миллион 613 минг хонадондан 4 миллион 776 мингтаси рўйхатдан ўтган. Бироқ ушбу жараён Тошкент шаҳри, Фарғона, Сурхондарё, Бухоро ва Тошкент вилоятида суст кечаётгани кўрсатиб ўтилди.
– Бу каби муҳим тадбир мамлакатимизда сўнгги 37 йил ичида биринчи марта ўтказилмоқда. Рўйхатга олиш ҳар бир маҳалла ва ҳар бир оиланинг реал ҳолатини аниқлаш, келгуси режаларни шу асосда белгилаш, энг муҳими, аҳоли турмуш фаровонлигини оширишга қаратилган самарали механизмларни жорий этишга хизмат қилади, — деди Президентимиз ва барча юртдошларимизни рўйхатга олиш тадбирида фаол иштирок этишга чақирди.
Йиғилишда туман ҳокимлари, маҳалла раислари ва ҳоким ёрдамчиларининг ҳисоботлари ҳамда таклифлари тингланди.

Основные силы и внимание будут сосредоточены на районах и махаллях с тяжелыми условиями
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по ключевым задачам в сфере сокращения бедности и обеспечения занятости населения на 2026 год.
В начале совещания глава нашего государства кратко остановился на итогах 2025 года.
Отмечено, что в прошлом году рост отечественной экономики достиг гораздо высоких темпов по сравнению с предварительными прогнозами, составив 7,7 процента, а объем валового внутреннего продукта превысил 147 миллиардов долларов. Темпы роста во всех секторах экономики были выше по сравнению с 2024 годом. Объем привлеченных иностранных инвестиций достиг 43 миллиардов долларов, а экспорт составил 33,8 миллиардов долларов.
Несмотря на высокую экономическую активность и растущий потребительский спрос, уровень инфляции снизился с 9,8 процента в 2024 году до 7,3 процента.
– По мере укрепления экономического роста появляется возможность наращивать объем средств, направляемых на развитие инфраструктуры. Это, в свою очередь, служит обеспечению занятости, росту доходов и повышению уровня благосостояния населения, – отметил Президент.
Глава государства отметил, что за один лишь прошедший год 366 тысяч семей вышли из бедности, а в результате принятых мер по обеспечению занятости населения и повышению его доходов уровень бедности снизился с 8,9 процента до 5,8 процента, а уровень безработицы – с 5,5 процента до 4,8 процента.
– Всё это является результатом реформ и свидетельствует о том, что доверие между государством и народом последовательно укрепляется. Однако предстоит проделать еще немало работы, – сказал Президент.
Как было отмечено, махалля является ключевым звеном, дающим четкий ответ на вопросы о том, где реформы работают, а где – дают сбой. Если в махалле сохранились безработные или малообеспеченные семьи, значит, реформы до этого места не дошли. Если “махаллинской семерке” не удается решить проблемы населения, значит, система не работает.
– Имеются возможности и средства, есть решения и программы. Не хватает только ответственности, в том числе персональной, – сказал глава государства.
Президент подверг критике тот факт, что для задействования имеющихся возможностей хокимам и “махаллинской семёрке” не хватает методических знаний и практического опыта, а ответственные министерства и ведомства не оказывают им поддержку.
Ответственным лицам поручено в течение месяца разработать методическое пособие на основе изучения возможностей махаллей с высоким уровнем безработицы и бедности, а также лучших практик. Хокимы, в свою очередь, будут нести персональную ответственность за его внедрение на местах, обеспечение занятости населения, повышение доходов и поиск конкретных решений проблемам, с которыми сталкиваются люди.
На совещании были определены задачи по обеспечению постоянной работой 1 миллиона человек в этом году, а также выведению из бедности 181 тысячи семей, увеличению количества махаллей, свободных от бедности, в 2,5 раза – до 3,5 тысяч, и снижению уровня безработицы и бедности до 4,5 процента.
Предметно рассмотрены вопросы обеспечения занятости населения и повышения доходов в “тяжелых” районах и махаллях.
Отмечено, что прежде всего необходимо обеспечить стабильное электроснабжение таких населенных пунктов.
В этих целях в каждой из 903 махаллей будут построены и переданы им в качестве безвозмездного актива малые солнечные электростанции мощностью 300 киловатт. За счет этих станций в каждой махалле сформируется экономический актив, приносящий дополнительный доход в размере 400-500 миллионов сумов.
Получаемые “зеленые” доходы будут направлены на реализацию “зеленых” мер, в частности, на энергоэффективный ремонт домов нуждающихся семей, сокращение расходов на электроэнергию и улучшение качества жизни. В процесс эксплуатации солнечных станций будут привлечены члены малообеспеченных семей, проживающих в этих махаллях.
Эти меры будут также реализованы еще в 1 тысяче махаллей с высоким уровнем специализации. Малые солнечные станции будут переданы махаллям в готовом виде на 7-летний срок на условиях беспроцентного лизинга.
Президент подчеркнул, что углубление специализации махаллей имеет ключевое значение для сокращения безработицы и бедности.
Отмечено, что в настоящее время в 903 “тяжелых” махаллях имеется 100 тысяч гектаров приусадебных и арендных земель. Если хокимы совместно с “семеркой” улучшат в них водоснабжение, обеспечат семенами и саженцами, наладят специализацию, доходы населения и условия жизни могут существенно улучшиться.
С целью стимулирования специализации махаллей будут внедрены дополнительные финансовые механизмы. В частности, 50 процентов затрат на приобретение сертифицированных саженцев для владельцев приусадебных участков и фермерских хозяйств будет возмещаться из бюджета. На шпалеры будут выделены субсидии в размере от 20 до 70 тысяч сумов. Владельцам участков, внедрившим капельное орошение, будет выплачиваться компенсация в размере 160 тысяч сумов за каждую сотку.
Опытным фермерам будет выплачиваться вознаграждение – по 2 миллиона сумов за каждые 10 домов, наладивших производство экспортной продукции, 75 миллионов сумов дополнительно, если этого добьются не менее 30 процентов всех домов с приусадебными участками.
Кроме того, в этом году 4 тысячам малообеспеченных семей на 10 лет будут бесплатно предоставлены по 50 соток, в общей сложности 2 тысячи гектаров лесных угодий на создание шелковичных садов. Для организации шелководческой кооперации нуждающимся семьям будет выделено по 4 миллиона сумов субсидии, а желающим заниматься шелководством дома – до 20 миллионов сумов беспроцентной ссуды на обустройство помещений и приобретение оборудования.
На совещании было отмечено, что в этом году для развития малого и среднего бизнеса будет выделено 140 триллионов сумов кредитов.
– Следует открыто сказать, сейчас банки предлагают кредиты для всех районов и городов на одинаковых условиях. Но возможности и условия Алмазара и Бозатова различаются. Поэтому в 37 “тяжелых” районах в рамках программы “Семейное предпринимательство” кредиты будут предоставляться под 12 процентов, – отметил Президент.
Во всех районах максимальная сумма льготного кредита по программе поддержки семейного предпринимательства будет увеличена в 1,5 раза и достигнет 50 миллионов сумов. На приобретение импортных и сертифицированных племенных животных можно получить беззалоговый кредит до 100 миллионов сумов, а на оснащение гостевого дома, утсановку небольшого холодильного оборудования, мини-технологий для хранения и переработки продукции – до 150 миллионов сумов.
В 563 махаллях, расположенных в приграничных районах и анклавах, сумма кредита на предпринимательские проекты будет увеличена до 1 миллиарда сумов. Для этого в рамках программы “Семейное предпринимательство” в дополнение к запланированным 3,6 триллиона сумов будет направлено еще 2 триллиона сумов ресурсов.
Для углубления специализации махаллей в этом году банками будет выделено суммарно 17 триллионов сумов кредитов. При этом для проектов по производству продукции компенсируется 4 процента кредита, а для проектов по переработке – 6 процентов.
Было отмечено, что работу помощников хокимов необходимо организовать на основе проектного подхода.
В разрезе районов будет сформирован портфель проектов, реализуемых на основе проектного подхода. В “тяжелых” махаллях будет введена продажи свободных земельных участков и государственных объектов по в 2-3 раза сниженной начальной стоимости.
100 “тяжелых” махаллей, показавшим наилучшие результаты в создании рабочих мест и увеличении доходов населения, будет выделено дополнительное финансирование в размере 1 миллиарда сумов. Работающие в этих махаллях помощники хокимов будут направлены на месячные курсы повышения квалификации в такие страны, как Китай, Турция, Корея и Малайзия.
В качестве примера был приведен проект, который будет реализован вдоль канала «Кайковус» в Алмазарском районе.  Двухкилометровый участок этого канала проходит через 8 махаллей на территории Старого города. Теперь помощники хокимов этих махаллей объединятся в единую проектную группу и на основе целостной концепции будут заниматься развитием торговли, сервисной и рекреационной инфраструктуры вдоль берега канала.
Аналогичные проектные группы, состоящие из помощников хокимов, будут организованы для реализации проектов в сферах туризма, образования, медицинского обслуживания, реновации, развития набережных зон и оживленных улиц.
Практика, налаженная в столице для повышения эффективности работы “махаллинской семерки”, теперь будет распространена на все районы и города. С этого момента помощник хокима, женская активистка и лидер молодежи будут назначаться и освобождаться от должности хокимом района на основании представления председателя махаллы.
Глава нашего государства обратил внимание на еще один важный аспект. Было отмечено, что в стране начата масштабная кампания по переписи населения и сельского хозяйства.
На данный момент проведена перепись 4 миллионов 776 тысяч домохозяйств из 7 миллионов 613 тысяч. Однако этот процесс идет медленно в Ташкенте, а также в Ферганской, Сурхандарьинской, Бухарской и Ташкентской областях.
– Такое важное мероприятие проводится в нашей стране впервые за последние 37 лет. Перепись населения позволяет определить реальное положение каждой махалли и каждой семьи и на этой основе строить планы на будущее, а главное – внедрять эффективные механизмы, направленные на повышение благосостояния населения, – сказал Президент и призвал всех соотечественников активно участвовать в переписи.
На совещании заслушаны отчеты и предложения хокимов районов, председателей махаллей и помощников хокимов.