Урганчда профилактика инспекторлари халқаро стандартлар ва миллий қонунчилик бўйича маҳоратини оширди
Янги Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг туб моҳияти инсон қадрини улуғлашга қаратилган. Ички ишлар органлари, хусусан, маҳаллаларда фаолият юритувчи профилактика инспекторлари учун инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш – бу шунчаки хизмат вазифаси эмас, балки демократик ҳуқуқий давлат қуриш йўлидаги муқаддас бурчдир.
Шу асосда юртимизда жиноятчиликни жиловлаш бўйича ёндашувлар тубдан ўзгарди. Ҳуқуқбузарлик содир этиши ёки ундан жабрланиши мумкин бўлган фуқароларни профилактика инспекторлари вақтида аниқлаши ҳамда мавжуд муаммолар “маҳалла еттилиги” томонидан самарали ҳал этилиши учун ижтимоий профилактика тизими ва унинг ижтимоий-ҳуқуқий механизмлари яратилди.
Урганч шаҳрида маҳалла фуқаролар йиғинлари (МФЙ) профилактика инспекторлари учун “Халқаро стандартлар ва миллий қонунчилик” мавзусида ўтказилган сеинар-тренинг аввалида шу ҳақда сўз борди. Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси самарадорлигини ошириш, шунингдек, ички ишлар органлари ва маҳалла тизими ўртасида ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга қаратилган ушбу тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан ташкил этилди.
Хоразм вилояти Ички ишлар бошқармаси бошлиғи полковник Абдумажид Шермуҳамедов тадбирни қутлов сўзи билан очар экан, профилактика инспекторлари давлатнинг маҳалладаги кўзи, адолат ва қонун устуворлигининг рамзи эканини қайд этди. Бинобарин, фуқаролар давлатдан, қонундан рози бўлиши биринчи навбатда айни соҳа вакилларининг кенг дунёқараши ва ишончли билими, мақбул муомала-муносабати, инсон ҳуқуқларига қанчалик амал қилаётганига боғлиқдир.
Очилиш маросимида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси, академик Акмал Саидов иштирок этиб, “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ва миллий  стандартлар” мавзусида нутқ сўзлади.
А. Саидов, хусусан, Вазирлар Маҳкамасининг 2026 йил 3 мартдаги қарори билан Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” қабул қилинганини таъкидлади. Айни семинар-тренинг ана шу халқаро ва миллий қарорлар талабларини изчил бажариш йўлида ташкил этилганига эътибор қаратилди.
Машғулотлар давомида “Бола ҳуқуқлари бўйича халқаро ва миллий стандартлар”, “Инсон шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилиш – давлат ва жамиятнинг олий бурчи”, “Ички ишлар органлари профилактика инспекторларида инсон ҳуқуқлари маданиятини шакллантириш”, “Қийноқларга қарши конвенция ва унинг ички ишлар органлари фаолиятидаги аҳамияти” мавзуларида маърузалар тингланди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази етакчи мутахассиси, профессор Илҳом Турғунов, Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакилининг Хоразм вилояти бўйича минтақавий вакили Гулистон Жумабоева, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академияси кафедра бошлиғи Дилором Худойберганова ва мазкур Академия доценти Умид  Фозилов, Абу Райҳон Беруний номидаги Урганч давлат университети Ижтимоий-иқтисодий фанлар факультети ҳуқуқ кафедраси катта ўқитувчиси Қаҳрамон Қўчқоров шу мавзулар юзасидан ўз чиқишларини тақдим этди.
Тадбир доирасида профилактика инспекторларидан бир гуруҳига намунали хизматлари учун фахрий ёрлиқ, ташаккурнома ва рағбатлантирувчи мукофотлар топширилди.

В Ургенче инспекторы по профилактике повысили квалификацию в области международных стандартов и национального законодательства
Глубинная суть широкомасштабных реформ, осуществляемых в Новом Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, направлена на возвеличивание человеческого достоинства. Для органов внутренних дел, в частности, для инспекторов по профилактике, работающих в махаллях, уважение прав человека – это не просто служебная обязанность, а священный долг на пути построения демократического правового государства.
На этой основе коренным образом изменились подходы к сдерживанию преступности в нашей стране. Была создана система социальной профилактики и её социально-правовые механизмы, чтобы инспекторы по профилактике своевременно выявляли граждан, которые могут совершить правонарушение или пострадать от него, а существующие проблемы эффективно решались «махаллинской семеркой».
Об этом шла речь в начале семинара-тренинга для инспекторов по профилактике сходов граждан махаллей (СГМ) города Ургенча, проведенного на тему «Международные стандарты и национальное законодательство». Данное мероприятие, направленное на повышение эффективности профилактики правонарушений, а также на дальнейшее укрепление сотрудничества между органами внутренних дел и системой махалли, было организовано по инициативе Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Начальник Управления внутренних дел Хорезмской области полковник Абдумажид Шермухамедов, открывая мероприятие приветственной речью, отметил, что инспекторы по профилактике являются глазами государства в махалле, символом справедливости и верховенства закона. Следовательно, удовлетворенность граждан государством и законом в первую очередь зависит от широкого кругозора, надежных знаний, правильного обращения и отношения представителей именно этой сферы, а также от того, насколько они соблюдают права человека.
В церемонии открытия принял участие директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, член Комитета ООН по правам человека, академик Акмал Саидов, который выступил с докладом на тему «Международные и национальные стандарты в области прав человека».
А. Саидов, в частности, подчеркнул, что постановлением Кабинета Министров от 3 марта 2024 года принята «Дорожная карта» по реализации пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан. Было обращено внимание на то, что данный семинар-тренинг организован во исполнение требований этих международных и национальных документов.
В ходе занятий были заслушаны доклады на темы: «Международные и национальные стандарты в области прав ребенка», «Защита чести и достоинства человека — высший долг государства и общества», «Формирование культуры прав человека у инспекторов по профилактике органов внутренних дел», «Конвенция против пыток и ее значение в деятельности органов внутренних дел».
Ведущий специалист Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, профессор Ильхом Тургунов, региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка по Хорезмской области Гулистан Джумабаева, начальник кафедры Академии Министерства внутренних дел Республики Узбекистан Дилором Худайберганова и доцент этой же академии Умид Фазылов, старший преподаватель кафедры права факультета социально-экономических наук Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни Кахрамон Кучкаров выступили с докладами на эти темы.
В рамках мероприятия группе инспекторов по профилактике за образцовую службу были вручены почетные грамоты, благодарственные письма и поощрительные призы.