Миллий марказ ва БМТТД ўртасида Меморандум имзоланди
10 декабрь куни  Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастури (БМТТД) ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланди. Ҳужжатни имзолаш маросими Халқаро инсон ҳуқуқлари куни муносабати билан Инсон ҳуқуқлари уйида ташкил этилган тантанали тадбир доирасида бўлиб ўтди.
Меморандумни БМТТДнинг мамлакатимиздаги доимий вакили Акико Фудзии ва Миллий марказ директори Акмал Саидов имзолади.
Томонлар ўзаро ҳамкорликнинг умумий мақсади шаффофлик ва ҳисобдорликни ошириш ҳамда инсон ҳуқуқларига ҳурмат билан ёндашган ҳолда бизнес юритиш амалиётини жорий этишга қаратилган асосий ислоҳотларни амалга оширишга кўмаклашишдан иборат эканини қайд этдилар. Бу, ўз навбатида, янада инклюзив, барқарор ва халқаро миқёсда рақобатбардош тадбиркорлик муҳитини шакллантиришга хизмат қилади.
Ушбу Меморандум қашшоқлик ва тенгсизликка қарши курашишдан тортиб, сифатли таълимни таъминлаш, гендер тенгликни ривожлантириш, барқарор институтларни мустаҳкамлаш, одил судловга тенг ва адолатли эришиш каби устувор йўналишларда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг аниқ механизмларини ривожлантиришга қаратилган.
Ўзбекистон томони БМТ Тараққиёт дастурига миллий БРМ шарҳлари ва ҳисоботларини тайёрлашда кўрсатилган амалий ёрдам, шунингдек, ижтимоий-иқтисодий тараққиёт ва инсон ҳуқуқларига риоя этиш ўртасидаги узвий боғлиқликни аниқ акс эттиришдаги кўмаги учун самимий миннатдорлик билдирди.
Маълумот учун: дунёнинг қарийб 170 мамлакатида глобал мавжудликка эга бўлган БМТТД кўп жиҳатдан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг мамлакат даражасидаги оператив бўлинмаси вазифасини бажаради. БМТТД барқарор ривожланишни қўллаб-қувватлаш, қашшоқликни тугатиш, аёллар ҳуқуқларини илгари суриш ва имкониятларини кенгайтириш, шунингдек, оқилона бошқарув ва қонун устуворлигини мустаҳкамлаш мақсадида кўплаб мамлакатлар билан ҳамкорликда иш олиб боради.

Меморандум о сотрудничестве подписан между Национальным центром и ПРООН
10 декабря между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Программой развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) был подписан меморандум о сотрудничестве. Церемония подписания документа состоялась в рамках торжественного мероприятия, организованного в Доме прав человека по случаю Международного дня прав человека.
Меморандум подписали Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Акико Фудзи и директор Национального центра Акмал Саидов.
Стороны отметили, что общей целью сотрудничества является содействие осуществлению ключевых реформ, направленных на повышение прозрачности и подотчетности, а также внедрение деловой практики, уважающей права человека. Это, в свою очередь, будет способствовать созданию более инклюзивной, устойчивой и конкурентоспособной на международном уровне деловой среды.
Настоящий меморандум направлен на разработку конкретных механизмов защиты прав и свобод человека в приоритетных областях, начиная от борьбы с бедностью и неравенством и заканчивая обеспечением качественного образования, содействием гендерному равенству, укреплением устойчивых институтов и обеспечением равного и справедливого доступа к правосудию.
Узбекская сторона выразила искреннюю благодарность ПРООН за практическую помощь в подготовке национальных обзоров и докладов по ЦУР, а также за содействие в четком отражении неразрывной связи между социально-экономическим развитием и уважением прав человека.
Добавим, что имея глобальное присутствие почти в 170 странах мира, ПРООН во многом выступает в качестве оперативного подразделения Организации Объединенных Наций на страновом уровне. ПРООН сотрудничает со многими странами в целях поддержки устойчивого развития, искоренения бедности, содействия и расширения прав и возможностей женщин, а также укрепления надлежащего управления и верховенства права.