Jasorat va matonat sohiblariga yuksak ehtirom ko‘rsatildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-may kuni Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat fronti faxriylarini ziyorat qilib, bayram bilan tabrikladi.
Davlatimiz rahbari Qurolli Kuchlar Bosh harbiy klinik gospitalida Akmal ota Akramov, Vera Juravskaya, Hasanboy ota Xalmatov va Vladimir Alekseykov bilan dildan suhbatlashdi. Nuroniylarning hol-ahvoli va salomatligi bilan qiziqdi. Ularning mashaqqatli hayot yo‘li hamda ko‘rsatgan jasoratlarini alohida e’tirof etdi.
– Sizlar tarixning jonli guvohi, matonat timsolisizlar. Sizdek tabarruk insonlar bilan uchrashish, o‘gitlaringizni tinglash bizga katta ma’naviy kuch bag‘ishlaydi. Xalqimiz sizlar bilan haqli ravishda faxrlanadi. Bugungi tinch va ozod kunlar, avlodlarning baxtiyor istiqboli sizlarning mislsiz fidokorligingiz mahsulidir. Sizlarning ibratli hayot yo‘lingiz yoshlarimiz uchun haqiqiy matonat maktabidir, – dedi Prezident.
Prezidentning joriy yil 16-apreldagi qaroriga muvofiq, urush va mehnat faxriylariga yuksak darajada ehtirom ko‘rsatilmoqda.
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari, front orti faxriylari hamda mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilarning oila a’zolari davlatimizning doimiy g‘amxo‘rligida. Ularga moddiy va ma’naviy ko‘mak berish barobarida salomatliklarini tiklash uchun respublikamizning eng yaxshi sanatoriylariga imtiyozli yo‘llanmalar ajratilgan.
– Yaratgan sizlarga vatanparvarlik va fidokorona mehnatingiz mukofoti sifatida uzoq umr, el-yurt ardog‘ida yashash baxtini ato etgan. Sizlarning duolaringiz yurtimiz uchun omonlik, ishlarimizga barakadir, – dedi Prezidentimiz.

Выражено глубокое уважение ветеранам, чьи жизнь и подвиг стали примером мужества и стойкости
Президент Шавкат Мирзиёев 8 мая навестил участников Второй мировой войны и ветеранов трудового фронта, поздравив их с праздником.
В Центральном военном клиническом госпитале Министерства обороны глава нашего государства тепло побеседовал с Акмалом ота Акрамовым, Верой Журавской, Хасанбоем ота Халматовым и Владимиром Алексейковым, поинтересовался их самочувствием и состоянием здоровья, особо отметив их нелегкий жизненный путь и проявленное мужество.
– Вы – живые свидетели истории, символ мужества и стойкости. Встречи с такими уважаемыми людьми, как вы, возможность слушать ваши наставления дают нам огромную духовную поддержку. Наш народ по праву гордится вами. Нынешние мирные и свободные дни, счастливая судьба будущих поколений – это результат вашего беспримерного самоотверженного труда. Ваш поучительный жизненный путь является для нашей молодежи настоящей школой мужества и стойкости, – сказал Президент.
В соответствии с постановлением главы государства от 16 апреля этого года участникам войны и ветеранам трудового фронта оказывается особое внимание и поддержка.
Участники Второй мировой войны, ветераны трудового фронта, а также семьи военнослужащих, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости, находятся под постоянной заботой государства. Наряду с материальной и моральной поддержкой, им предоставляются льготные путевки в лучшие санатории республики для укрепления здоровья.
– В награду за ваш патриотизм и самоотверженный труд Всевышний даровал вам долгую жизнь и счастье жить в почете и уважении народа. Ваши молитвы приносят благополучие нашей стране и успех нашим начинаниям, – сказал Президент.
В ходе встречи ветераны выразили благодарность главе государства за проводимую в стране работу по восстановлению исторической памяти и почитанию старшего поколения.