Kasbiy ta’limda xususiy sektor ishtirokini kengaytirish choralari ko‘rib chiqildi
Mamlakatimizda iqtisodiyot tarmoqlari uchun zamonaviy kasb va ko‘nikmalarga ega mutaxassislar tayyorlash, aholini mehnat bozori talablariga mos kasblarga o‘qitish bandlikni ta’minlash va daromadlarni oshirishning muhim omili hisoblanadi.
Shu bois, keyingi yillarda kasbiy ta’lim tizimini isloh qilish, o‘quv dasturlarini ish beruvchilar ehtiyojiga moslashtirish, xususiy sektor ishtirokini kengaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
photo_2026-06-22_15-30-58
Taqdimotda kasbiy ta’lim xizmatlarini ko‘rsatishda xususiy sektorning imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha yangi choralar muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, kelgusi uch yilda xususiy sektor ulushini oshirish orqali xalqaro standartlar asosida ochilgan o‘quv va baholash markazlarining sonini hozirgi 50 tadan 200 taga yetkazish, xususiy kasbiy ta’lim bilan har yili 500 ming nafar aholini qamrab olish maqsad qilingan. Ayni paytda bu ko‘rsatkich 45 ming nafarni tashkil etmoqda.
photo_2026-06-22_15-30-58 (2)
Buning uchun 300 dan ortiq o‘quv dasturlari qayta ko‘rib chiqilib, xalqaro talablarga moslashtiriladi. Kamida 1 ming nafar o‘qituvchi va ta’lim ustalarining malakasi oshiriladi. Ushbu dasturlarni moliyalashtirish uchun Bandlik jamg‘armasidan 500 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Taqdimotda tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan uchrashuvlar davomida bildirilgan taklif va muammolar ham ko‘rib chiqildi. Muloqotlarda tadbirkorlar tomonidan xususiy kasbiy ta’lim markazlari uchun bojxona boji va ijtimoiy soliq bo‘yicha imtiyozlar, imtiyozli kreditlar, ayrim xarajatlarni kompensatsiya qilish, yangi qurilgan binolar uchun tashqi infratuzilmani byudjet hisobidan barpo etish, yer uchastkalari qiymatini foizsiz bo‘lib to‘lash, bo‘sh bino va maydonlardan foydalanish imkoniyatlarini yaratish masalalari ko‘tarilgan.
photo_2026-06-22_15-30-59
Shu munosabat bilan xususiy kasbiy ta’lim tashkilotlari uchun zarur asbob-uskuna va jihozlarni bojxona bojidan ozod qilish, xorijiy o‘qituvchilar, mutaxassis va ustalar uchun ijtimoiy soliq stavkasini 1 foiz etib belgilash taklif qilindi.
Shuningdek, 2 yillik imtiyozli davr bilan 7 yilgacha imtiyozli kreditlar ajratiladi. Bino qurilishi va ta’miri, zarur uskunalarni xarid qilish uchun olingan kreditlar bo‘yicha foiz xarajatlarining 7 foizi qoplab beriladi.
Xorijiy mutaxassislar va malakali o‘qituvchilarni jalb qilish xarajatlarining 50 foizi kompensatsiya qilinadi. Kasbiy malakani baholash uskunalari va dasturiy mahsulotlar xarajatlarining 30 foizi, xorijda tan olinadigan va milliy kasbiy malaka sertifikatlari xarajatlarining 50 foizi miqdorida kompensatsiya to‘lanadi.
Shu bilan birga, bunday imtiyoz va qo‘llab-quvvatlash choralaridan foydalangan tadbirkorlar qurilgan yoki ijaraga olingan binolarning kamida 60 foizida kasbiy tayyorgarlikni tashkil etishi va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazishi shart bo‘ladi.
Tadbirkorlarga sotilgan yer uchun to‘lovni 5 yilgacha foizsiz bo‘lib to‘lash, bo‘sh turgan davlat ob’ektlarini kamida 5 yilga ijaraga olish, texnikumlardagi bo‘sh binolardan bepul foydalanish imkoniyati beriladi.
Xususiy kasbiy ta’lim tashkilotlarini rivojlantirish uchun yil yakunigacha ularni jihozlash dasturiga 100 million dollar jalb qilinadi. Bitiruvchilar loyihalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 5 million dollarlik “Venchur jamg‘armasi” tashkil etiladi. Shu yildan boshlab har yili “kasb vaucheri” dasturi uchun 20 milliard so‘m ajratib boriladi.
Taqdimotda xususiy kasbiy ta’lim tashkilotlari uyushmasini tashkil etish, uning faoliyatini moliyalashtirish hamda “Ko‘nikmalar parki” ekotizimini yaratish rejalari ham ko‘rib chiqildi. Soha muammolarini davlat idoralari bilan birgalikda tezkor hal qilish uchun doimiy ishlaydigan raqamli muloqot platformasini yo‘lga qo‘yish zarurligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz taqdim etilgan choralarni ma’qullab, xususiy kasbiy ta’limni rivojlantirish, o‘quv dasturlarini xalqaro standartlarga moslashtirish, aholini talab yuqori bo‘lgan kasblarga o‘qitish va tadbirkorlar uchun yaratilgan imkoniyatlardan samarali foydalanish yuzasidan mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.

Рассмотрены меры по расширению участия частного сектора в профессиональном образовании
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по мерам развития частного профессионального образования.
Подготовка специалистов с современными знаниями и навыками для отраслей экономики, а также обучение граждан профессиям, востребованным на рынке труда, являются важным фактором обеспечения занятости и повышения доходов населения.
Поэтому особое внимание в последние годы уделяется реформированию системы профессионального образования, адаптации учебных программ к потребностям работодателей и расширению участия частного сектора.
В ходе презентации обсуждены новые меры по расширению возможностей частного сектора в сфере оказания услуг профессионального образования.
Как отмечалось, в течение следующих трех лет за счет расширения доли частного сектора планируется увеличить число учебных и оценочных центров, открытых на основе международных стандартов, с нынешних 50 до 200, а также обеспечить охват частным профессиональным образованием 500 тысяч человек ежегодно. В настоящее время этот показатель составляет 45 тысяч человек.
Для этого будут пересмотрены и адаптированы к международным требованиям более 300 учебных программ. Более 1 тысячи преподавателей и мастеров повысят квалификацию. На финансирование этих программ направят 500 миллиардов сумов из Фонда занятости.
На презентации также рассмотрены предложения и проблемы, озвученные в ходе встреч с предпринимателями. В ходе диалогов предприниматели поднимали вопросы предоставления льгот по таможенным пошлинам и социальному налогу для частных центров профессионального образования, льготных кредитов, компенсации некоторых расходов, строительства внешней инфраструктуры новых зданий за счет бюджета, а также создания возможности для оплаты стоимости земельных участков по беспроцентной рассрочке и использования пустующих зданий и площадей.
В этой связи предложено освободить частные организации профессионального образования от таможенных пошлин на ввоз необходимого оборудования и инвентаря, а также установить ставку социального налога в размере 1 процента для иностранных преподавателей, специалистов и мастеров.
Также будут предоставляться кредиты сроком до 7 лет с льготным периодом 2 года. Планируется компенсировать 7 процентов от ставки по кредитам, полученным на строительство и ремонт зданий, а также на приобретение необходимого оборудования.
Кроме того, государство компенсирует 50 процентов расходов на привлечение иностранных специалистов и квалифицированных преподавателей. Предусмотрена компенсация 30 процентов затрат на оборудование и программное обеспечение для оценки профессиональных навыков, 50 процентов расходов на получение национальных и признанных за рубежом сертификатов профессиональной квалификации.
Вместе с тем предприниматели, воспользовавшиеся такими льготами и мерами поддержки, будут должны организовать профессиональную подготовку и проводить практические занятия как минимум на 60 процентах площадей построенных или арендуемых зданий.
Предпринимателям будет предоставлена возможность беспроцентной рассрочки оплаты за приобретенные земельные участки сроком до 5 лет, брать в аренду пустующие государственные объекты сроком не менее 5 лет, а также бесплатно использовать свободные помещения в техникумах.
Для развития частных организаций профессионального образования на программу их оснащения до конца года будет привлечено 100 миллионов долларов. В целях поддержки проектов выпускников будет создан венчурный фонд в размере 5 миллионов долларов. Начиная с этого года ежегодно на программу «ваучер на профессию» будет выделяться 20 миллиардов сумов.
В ходе презентации рассмотрены и планы по созданию и финансированию деятельности Ассоциации организаций частного профессионального образования, а также формированию экосистемы «Парк навыков». Отмечено, что для оперативного решения проблем сферы вместе с государственными органами необходимо наладить постоянно действующую цифровую платформу взаимодействия.
Президент нашей страны одобрил представленные меры и дал ответственным лицам конкретные поручения по развитию частного профессионального образования, приведению учебных программ в соответствие с международными стандартами, обучению населения востребованным профессиям, а также эффективному использованию созданных для предпринимателей возможностей.