O‘zbekiston texnologiyalarni huquqiy tartibga solish borasidagi o‘z tajribasini taqdim etdi
Kongressning “Huquq va texnologiyalar sintezi: texnologik yetakchilik sari” mavzusidagi ikki kunlik sessiyasi Rossiya huquqshunoslari assotsiatsiyasi hamda V.F.Yakovlev nomidagi Ural davlat yuridik universiteti tomonidan tashkil etildi.
2007-yildan buyon o‘tkazib kelinadigan ushbu Kongress har yili 20 dan ortiq xorijiy davlatdan 1500 dan ziyod ishtirokchini jamlaydi. U Yevroosiyo makonidagi eng yirik huquqiy forumlardan biri bo‘lib, YEOII, BRIKS+, SHHT kabi tashkilotlarga a’zo mamlakatlarning olimlari va amaliyotchi huquqshunoslarini, shuningdek, siyosatchilar, davlat hokimiyati organlari hamda biznes vakillarini birlashtiradi.
Akademik Akmal Saidov Kongress ishtirokchilarini texnologiyalarni huquqiy tartibga solish va raqamli transformatsiya sohasidagi O‘zbekistonning milliy tajribasi bilan tanishtirdi. O‘zbekiston vakilining ushbu anjumandagi ishtiroki forumning yuksak xalqaro nufuzini ko‘rsatib, SHHT va boshqa Yevroosiyo integratsiyaviy birlashmalari doirasidagi huquqiy hamkorlik kengayib borayotganidan dalolat beradi.
XIX sessiya doirasida jami 41 ta tadbir o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Jumladan, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Fuqarolik qonunchiligini kodifikatsiyalash va takomillashtirish bo‘yicha kengashning sayyor yig‘ilishi, yalpi majlis, panel munozaralari, davra suhbatlari, IX Alekseyev o‘qishlari, BRIKS Huquq instituti Muvofiqlashtiruvchi kengashining IX sessiyasi, “Yevropa-Osiyo huquq universiteti” konsorsiumi ishtirokchilarining umumiy yig‘ilishi va V Yevropa-Osiyo yoshlar huquqiy forumi o‘tkazilmoqda.
Ishbilarmonlik dasturining asosiy qismi “Texno-regulyatorika” strategik texnologik loyihasiga bag‘ishlandi. Bunda Rossiyaning texnologik yetakchiligini ta’minlashda huquqning o‘rni, yuridik ta’lim va amaliyotga AKT, sun’iy intellekt, Big Data kabi zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, shuningdek, yuridik faoliyatda ijtimoiy texnologiyalarni qo‘llash kabi masalalarni qamrab olindi.

Узбекистан представил свой опыт в правовом регулировании технологий
Опыт Узбекистана в сфере правового регулирования технологий был представлен на XIX сессии Европейско-Азиатского правового конгресса в Екатеринбурге, которая открылась 4 июня. С докладом по теме выступил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека академик Акмал Саидов.
Организаторами двухдневной сессии конгресса на тему: «Синтез права и технологий: на пути к технологическому лидерству» выступили Ассоциация юристов России и Уральский государственный юридический университет имени В. Ф. Яковлева.
Конгресс проводится с 2007 года, ежегодно собирает более 1500 участников из свыше 20 иностранных государств и является одним из крупнейших правовых форумов на евразийском пространстве, объединяя ученых и практикующих юристов из стран ЕАЭС, БРИКС+, ШОС, а также политиков, представителей публичных органов власти и бизнеса.
Академик Акмал Саидов представил участникам конгресса национальный опыт Узбекистана в сфере правового регулирования технологий и цифровой трансформации. Участие представителя Узбекистана подчёркивает высокий международный авторитет форума и свидетельствует о расширении правового сотрудничества в рамках ШОС и других евразийских интеграционных объединений.
Всего в рамках XIX сессии запланировано 41 мероприятие, включая выездное заседание Совета при Президенте Российской Федерации по кодификации и совершенствованию гражданского законодательства, пленарное заседание, панельные дискуссии, круглые столы, IX Алексеевские чтения, IX сессию Координационного совета Института права БРИКС, Общее собрание участников консорциума «Европейско-Азиатский правовой университет» и V Европейско-Азиатский молодежный юридический форум.
Основной блок деловой программы посвящен стратегическому технологическому проекту «Техно-регуляторика» и охватывает такие вопросы, как роль права в обеспечении технологического лидерства России, внедрение современных технологий (ИКТ, искусственного интеллекта, Big Data) в юридическое образование и практику, а также применение социальных технологий в юридической деятельности.
По итогам Конгресса планируется издание специального выпуска официального рецензируемого журнала European and Asian Law Review.