Сўнгги йилларда амалга оширилган ишлар натижасида Ўзбекистон сунъий интеллектга тайёрлик бўйича халқаро рейтингда 25 поғона юқорилаб, 62-ўринга кўтарилди. 2030 йилга қадар юртимизни мазкур рейтингда дунёдаги энг илғор 50 та давлат қаторига киритиш мақсад қилинган.
Шунингдек, сунъий интеллект асосида яратилган дастурий маҳсулот ва хизматлар ҳажмини 1,5 миллиард долларга етказиш, инфратузилмани кенгайтириш ҳамда 200 дан ортиқ янги лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари соҳадаги технологиялар шиддат билан ўзгараётганини таъкидлаб, жаҳон ва минтақадаги тенденцияларни мунтазам таҳлил қилиш, илғор ишланмаларни тезкор ўзлаштириш ва янги ташаббусларни илгари суриш зарурлигини қайд этди.
Аввало, тақдимотда замонавий ҳисоблаш инфратузилмасини ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўтган ойда “Рақамли ҳукумат” дата-марказида АҚШнинг NVIDIA технологиялари асосидаги суперкомпьютер ишга туширилди. У қуввати бўйича жаҳон рейтингида 321-ўринни эгаллади. Бир ой ичида кластер юкламасининг 90 фоизга етгани мамлакатимизда ҳисоблаш қувватларига талаб юқори эканини кўрсатмоқда.
Бугунги кунга қадар 24 миллион долларлик замонавий ҳисоблаш инфратузилмаси ишга туширилди. Мавжуд кластерни кенгайтириш учун яна 70 миллион доллар йўналтириш таклиф қилинди. Қўшимча маблағлар манбалари, зарур ускуналарни олиб келиш муддатлари ҳамда Қорақалпоғистонда хорижий инвесторлар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган дата-марказлар лойиҳалари бўйича ахборот берилди.
Сунъий интеллект ечимларининг самарадорлиги сифатли маълумотлар базасига бевосита боғлиқлиги таъкидланди. Шу боис, вазирлик ва идоралардаги мавжуд маълумотларни хатловдан ўтказиш, уларнинг тўлиқлиги, ишончлилиги ва ўзаро мувофиқлигини таъминлаш, соҳалар кесимида сифатли маълумотлар тўпламларини шакллантириш вазифаси қўйилди.
Жорий йилнинг ўзида иқтисодиёт ва ижтимоий соҳаларда сунъий интеллект асосида амалга ошириладиган лойиҳалар сонини 100 тадан ошириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Тиббиёт, энергетика, транспорт, божхона, ҳуқуқий хизматлар, жамоат хавфсизлиги, экология ва геология йўналишларида ишлаб чиқилаётган ечимлар тақдим қилинди.
Бу борада IT-Park резидентлари, стартаплар ва 20 дан ортиқ сунъий интеллект лабораториялари билан тизимли ҳамкорликни йўлга қўйиш муҳимлиги қайд этилди. Жорий йилда ушбу йўналишда фаолият юритаётган резидентлар сонини 300 тага, улар томонидан кўрсатиладиган хизматлар ҳажмини 2 триллион сўмга, экспортни эса 160 миллион долларга етказиш кутилмоқда.
Кадрлар тайёрлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Бугунги кунга қадар 1,5 миллиондан ортиқ фойдаланувчи сунъий интеллект бўйича махсус сертификат олди. Шунингдек, 900 нафар раҳбар, 3 мингдан зиёд давлат хизматчиси, 1 минг нафар банк ходими ва 200 нафар маслаҳатчи махсус курсларда ўқитилди.
Келгуси икки йилда “Беш миллион сунъий интеллект етакчилари” лойиҳасини тўлиқ амалга ошириш, ўқувчилар, талабалар, ўқитувчилар ва кенг аҳоли қатламлари учун замонавий ўқув-услубий материалларни ишлаб чиқиш вазифаси белгиланди.
Нукус, Самарқанд, Термиз, Бухоро, Фарғона, Андижон, Гулистон ва Жиззах шаҳарларида соҳавий хакатон ва танловлар ўтказилди. “Сунъий интеллект йўналишида энг яхши стартап” танловига старт берилди. Бундай хакатонларни барча ҳудудларда ташкил этиш топширилди.
Вилоят, туман ва шаҳар ҳокимларининг сунъий интеллект бўйича маслаҳатчилари фаолияти ҳам муҳокама қилинди. 500 нафар номзод орасидан 222 нафар маслаҳатчи саралаб олинган. Ушбу лавозимларга хорижда таълим олган ва замонавий технологияларни пухта эгаллаган ёш мутахассисларни кенг жалб қилиш, уларнинг ишини аниқ натижа ва самарадорлик кўрсаткичлари асосида баҳолаш зарурлиги таъкидланди.
Маслаҳатчилар фаолияти, амалга ошираётган лойиҳалари ва ташаббусларини мониторинг қилиш ҳамда қўллаб-қувватлашга мўлжалланган алоҳида рақамли платформани ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Тақдимотда сунъий интеллект соҳасидаги халқаро ҳамкорлик истиқболлари ҳам кўриб чиқилди. Маълумки, Ўзбекистон яқинда WAICO – Сунъий интеллект соҳасида ҳамкорлик бўйича Бутунжаҳон ташкилоти ташкилотига таъсисчи давлатлардан бири сифатида аъзо бўлди.
Энди мазкур ташкилотда иштирок этиш орқали илғор технологиялар, катта тил моделлари ва рақамли трансформация ечимларини мамлакатимизда жорий этиш, хорижий технологик компаниялар ва илмий муассасалар билан қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, юқори малакали кадрлар тайёрлаш бўйича янги ташаббусларни илгари суриш зарурлиги қайд этилди.
Президентимиз мутасаддиларга ҳисоблаш қувватларини изчил ошириш, соҳаларда амалий лойиҳаларни кўпайтириш, сифатли маълумотлар базасини яратиш, иқтидорли ёшлар ва стартапларни қўллаб-қувватлаш ҳамда халқаро ҳамкорликни кенгайтириш бўйича аниқ топшириқлар берди.

В результате проводимой в последние годы работы в этой сфере Узбекистан поднялся на 25 позиций и занял 62-е место в международном рейтинге готовности к внедрению искусственного интеллекта. Поставлена цель войти в число 50 ведущих государств мира по данному индексу к 2030 году.
Кроме того, планируется довести объем созданных на основе ИИ программных продуктов и услуг до 1,5 миллиарда долларов, расширить инфраструктуру и реализовать более 200 новых проектов.
Подчеркнув, что технологии в сфере искусственного интеллекта развиваются стремительными темпами, глава нашего государства отметил необходимость анализировать мировые и региональные тенденции на постоянной основе, оперативно освоить передовые разработки и выдвигать новые инициативы.
В ходе презентации прежде всего были рассмотрены вопросы развития современной вычислительной инфраструктуры.
В прошлом месяце в дата-центре «Цифровое правительство» введен в эксплуатацию суперкомпьютер на базе технологий американской компании «NVIDIA». По уровню мощности он занял 321-е место в мировом рейтинге. Всего за месяц нагрузка кластера достигла 90 процентов, что свидетельствует о высоком спросе на вычислительные мощности в нашей стране.
На сегодняшний день введена в эксплуатацию современная вычислительная инфраструктура стоимостью 24 миллиона долларов. Предложено направить еще 70 миллионов долларов на расширение действующего вычислительного кластера. Доложено об источниках финансирования, сроках поставки необходимого оборудования и реализуемых совместно с иностранными инвесторами проектах по созданию дата-центров в Каракалпакстане.
Отмечено, что эффективность решений на основе ИИ напрямую зависит от качества базы данных. В этой связи поставлены задачи провести инвентаризацию имеющихся в министерствах и ведомствах данных, обеспечить их полноту, достоверность и взаимоинтегрированность, а также сформировать качественные наборы данных в разрезе отраслей.
Подчеркнута необходимость увеличить количество ИИ-проектов в экономике и социальной сфере до более чем 100 уже в этом году. Представлены решения, разрабатываемые для сфер здравоохранения, энергетики, транспорта, таможенного администрирования, юридических услуг, общественной безопасности, экологии и геологии.
Отмечена важность налаживания для этого системного взаимодействия с резидентами IT-Парка, стартапами и более чем 20 лабораториями искусственного интеллекта. Ожидается, что в этом году число резидентов, работающих в этой сфере, достигнет 300, объем оказываемых ими услуг – 2 триллионов сумов, а экспорт – 160 миллионов долларов.
Особое внимание уделено вопросам подготовки кадров. Сегодня более 1,5 миллиона пользователей получили специальные сертификаты по искусственному интеллекту. Кроме того, прошли обучение на специальных курсах 900 руководителей, свыше 3 тысяч государственных служащих, 1 тысяча работников банков и 200 советников.
На следующие два года поставлена задача полностью реализовать проект «Пять миллионов лидеров ИИ», а также разработать современные учебно-методические материалы для школьников, студентов, преподавателей и широких слоев населения.
В городах Нукусе, Самарканде, Термезе, Бухаре, Фергане, Андижане, Гулистане и Джизаке проведены отраслевые хакатоны и конкурсы. Дан старт конкурсу «Лучший стартап в сфере искусственного интеллекта». Поручено организовать проведение таких хакатонов во всех регионах.
Также обсуждена деятельность советников хокимов областей, районов и городов по вопросам искусственного интеллекта. Из 500 кандидатов были отобраны 222 советника. Подчеркнута необходимость широкого привлечения на эти должности молодых специалистов, получивших образование за рубежом и в совершенстве владеющих современными технологиями, оценки их деятельности на основе конкретных показателей результативности и эффективности.
Поставлена задача запустить отдельную цифровую платформу, предназначенную для мониторинга и поддержки деятельности советников, а также реализуемых ими проектов и инициатив.
В ходе презентации также были рассмотрены перспективы развития международного сотрудничества в сфере ИИ. Как известно, Узбекистан стал членом WAICO – Всемирной организации сотрудничества в области искусственного интеллекта.
Подчеркнуто, что через участие в этой организации необходимо продвигать новые инициативы по внедрению в нашей стране передовых технологий, больших языковых моделей и решений в области цифровой трансформации, реализации совместных проектов с зарубежными технологическими компаниями и научными учреждениями, а также по подготовке высококвалифицированных кадров.
Президент нашей страны дал ответственным лицам конкретные поручения по последовательному наращиванию вычислительных мощностей, расширению практических проектов в отраслях, созданию качественной базы данных, поддержке талантливой молодежи и стартапов, а также развитию международного сотрудничества.