Ёшлар ҳуқуқлари бўйича ягона халқаро конвенция қабул қилиниши бугун ҳар қачонгидан ҳам муҳим
"Ёшлар ҳуқуқлари бўйича ягона халқаро конвенция қабул қилиниши бугун ҳар қачонгидан ҳам зарур ва муҳим аҳамият касб этмоқда". Бу эътироф "Ёшлар 2020: глобал ҳамжиҳатлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” мавзусида бўлиб ўтаётган Самарқанд веб-форумида янгради.
Инсон ҳуқуқлари бўйича икки кунлик (жорий йил 12-13 август) форумда навқирон инсонларнинг демократик жараёнларда фаол иштирок этиши зарурлиги ҳақида атрофлича фикрлар билдирилмоқда. Бошқа бир қатор ҳуқуқлар каби ушбу қоида ҳам форум давомида нуфузли экспертлар ҳамжамияти муҳокама қилаётган Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциянинг лойиҳаси матнида мустаҳкамланган.
"Катта авлод вакиллари ёшларни жамият ҳаётининг барча соҳаларига, умуман, жамиятга кенг жалб этишлари керак", деб ҳисоблайди Европада Хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Парламент Ассамблеяси президенти Георгий Церетели.
У Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форумининг 12 августда бўлиб ўтган очилиш маросимидаги чиқишида таъкидлаганидек, "Аксарият миллий парламентларда ёшлар етарлича вакилларига эга эмас ва бу ҳолатнинг оқибати ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси таркибида ҳам ўз аксини топган".
"Буни тан олган ҳолда, бизнинг Ассамблея ёшлар сиёсий мулоқотини ривожлантириш мақсадида мавжуд салоҳиятларни ошириш ва илғор тажриба алмашиш йўли билан халқаро ҳамкорликни кенгайтиришга эътиборни кучайтирмоқда. Жорий йилнинг бошида биз ЕХҲТ Парламент Ассамблеясининг барча восита ва ресурсларини тақдим этиш билан шуғулланадиган ёш парламент аъзолари тармоғини туздик ва мақсадимиз ана шу навқирон етакчиларга ўз салоҳиятини тўла намоён этишларига кўмаклашишдир", деди Г.Церетели.
Шунингдек, у ёшлар ҳуқуқларига бағишланган Самарқанд форуми ташкилотчилари ушбу лойиҳани пандемия даврида ҳаётга татбиқ эта олганлари жуда муҳим эканини алоҳида эътироф этди.
Самарқанд форумини "COVID-19 пандемияси оқибатида бутун дунёдаги шаҳарлар ва инсонларнинг соғлиғи ва иқтисодиёти жиддий хатарга дучор бўлиб турган шундай мураккаб даврда" ташкил этиш ва ўтказишга муваффақ бўлинганини Осиё Парламент Ассамблеяси Бош котиби Муҳаммад Ризо Мажидий ҳам ўз мурожаатида юқори баҳолади.
"Бугунги анжуманимиз кун тартибидаги асосий масала инсон ҳуқуқлари, хусусан, ёшлар ҳуқуқларига алоҳида бағишланган", деди Осиё Парламент Ассамблеяси Бош котиби. Унинг фикрича,  бунда "15 ёшдан - 25 ёшгача бўлган навқирон инсонлар ер юзи аҳолисининг қарийб 50 фоизини ташкил қилиши" атта аҳамият касб этади.
"Ёшлар - ҳар қандай демократиянинг келажагидир. Бугунги ёшлар - эртанги куннинг етакчилари ва шу муҳим омилнинг ўзи ҳам умумбашарий муаммоларни ҳал этиш йўлида янги ғоялар туғилиши учун асос бўлиши мумкин", деб ҳисоблайди Муҳаммад Ризо Мажидий. Шу муносабат билан у БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида "Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенцияни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш"га доир ташаббусни илгари сургани учун Ўзбекистон Президентига миннатдорчилик билдирди.
Осиё Парламент Ассамблеяси раҳбарининг фикрича, "ҳеч шубҳасиз, бу узоқ кутилган ташаббус бўлиб, Ёшлар ҳуқуқлари бўйича ягона халқаро конвенция қабул қилиниши бугун ҳар қачонгидан ҳам зарур ва муҳим аҳамият касб этмоқда".
"Конвенция муқаддимасида қайд этилганидек, барча мамлакатларда ёшлар ривожланиш мақсадлари учун зарур бўлган асосий одам ресурсларидан бири эканлиги ва ижтимоий ўзгаришлар, иқтисодий ривожланиш ҳамда техника тараққиётининг асосий иштирокчилари ҳисобланиши тан олинган. Ҳақиқатан ҳам, том маънодаги инклюзив жамият ёшларнинг ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий тараққиёт жараёнларида иштирок этишлари учун зарур шароитларни яратиши лозим. Акс ҳолда, рақамлаштириш даврининг салбий таъсири юзага чиқади, хусусан, замонавий технологияларнинг жадал ривожланиши туфайли ҳаёт тарзи, иш ўринлари, таълим, истак ва имкониятлар тезкор ўзгаришларга юз тутади, шу билан бирга, ёшлар орасида глобал ишсизлик ортиб боради", дейди Осиё Парламент Ассамблеяси раҳбари.
Унинг қайд этишича, "ёшларнинг шиддат-шижоатини муайян фаолиятга йўналтириш ғоятда муҳим бўлиб, бу сезиларли фойда келтириши ва 2030 йилгача бўлган даврга мўлжалланган Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва бошқа стратегияларни амалга оширишда қўл келиши мумкин. Келгуси муваффақиятлар навқирон авлоднинг миллий, минтақавий ва глобал даражаларда қанчалик жалб этилишига боғлиқдир".
Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасида нақадар фаол иш олиб бораётганига Самарқанд форуми яққол мисол бўла олади, деб таъкидлади МДҲ Ижроия қўмитаси раиси – Ижрочи котиби Сергей Лебедев.
"Барчамиз яхши биламизки, ёшлар - бизнинг келажагимиз. Аммо, улар фақат келажагимизгина эмас. Биз навқирон инсонларнинг тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш, иқтисодий ва ижтимоий ривожланиш, инсонпарварлик фаолияти соҳаларидаги муҳим ҳамда ижобий ҳиссаларини муносиб даражада эътироф этамиз", деб қайд этди С.Лебедев.
Қизғин мунозаралар руҳида ўтаётган Самарқанд форумининг асосий миллий ташкилотчиси Ўзбекистон Ҳукумати ҳисобланади. Халқаро анжуманни ўтказиш масъулияти Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига юкланган.

Принятие единой Международной конвенции о правах молодежи ощущается как никогда остро
«Принятие единой Международной конвенции о правах молодежи ощущается как никогда остро». Это отмечается в ходе Самаркандского вэб-форума «Молодежь 2020: глобальная Солидарность, Устойчивое развитие и права человека».
В ходе двухдневного форума по правам человека (12-13 августа т.г.) звучат мнения о необходимости активного участия молодых людей в демократических процессах. Это положение, наряду с другими, закреплено в проекте Конвенции о правах молодежи, который обсуждается в ходе форума авторитетным экспертным сообществом.
«Старшие поколения должны вовлекать молодежь во все сферы жизни общества и общества в целом», считает Председатель Парламентской Ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ) Георгий Церетели.
Выступая 12 августа т.г. на открытии Самаркандского вэб-форума по правам человека, он подчеркнул, что «молодежь недостаточно представлена в большинстве национальных парламентов и, как следствие, в ПА ОБСЕ».
«Признавая это, наша Ассамблея призвала к расширению международного сотрудничества в целях развития молодежного политического диалога, наращивания потенциала и обмена передовым опытом. В начале этого года мы создали сеть молодых парламентариев, которая призвана предоставить все инструменты и ресурсы ПА ОБСЕ, чтобы помочь этим молодым лидерам полностью раскрыть свой потенциал», - сказал Г.Церетели.
Он также отметил важность того, что в период пандемии организаторы Самаркандского форума, посвященного вопросам прав молодежи, сумели воплотить этот проект в жизнь.
То, что форум сумели организовать и провести «в такой критический момент, когда здоровье и экономика городов и людей во всем мире находятся под серьезной угрозой, как последствие пандемии COVID-19», отметил в своем приветствии и Генеральный секретарь Азиатской парламентской ассамблеи (АПА) Мухаммад Реза Маджиди.
«Основной вопрос нашей сегодняшней повестки дня сосредоточен на правах человека с особым акцентом на правах молодежи», сказал глава АПА, подчеркнув, что сегодня «молодые люди в возрасте от 15 до 25 лет составляют почти 50 процентов населения земного шара».
«Молодежь-это будущее любой демократии. Сегодняшняя молодежь-это лидеры завтрашнего дня, и это уже может принести новые идеи для решения мировых проблем», - считает Мухаммад Реза Маджиди. В этой связи он выразил признательность Президенту Узбекистана за его инициативу, выдвинутую в ходе 72-ой сессии  Генеральной Ассамблеи ООН о «разработке и принятии международной Конвенции о правах молодежи».
По мнению главы АПА, «несомненно, это долгожданная инициатива, поскольку принятие единой международной конвенции о правах молодежи ощущается как никогда остро».
«Как говорится в преамбуле проекта Конвенции, молодежь рассматривается как один из основных людских ресурсов, необходимых для достижения целей развития, и является главным средством социальных преобразований, экономического развития и технического прогресса. Действительно, подлинно инклюзивное общество должно создавать необходимые условия для участия молодежи в социальном, экономическом и политическом развитии. В противном случае негативное влияние цифровой эпохи проявится в результате быстрого развития современных технологий, которые быстро изменят жизнь, рабочие места, образование, ожидания и возможности, в то же время глобальная безработица среди молодежи будет расти», считает глава АПА.
По его мнению «крайне важно направить энергию молодежи на деятельность, которая привела бы к ощутимым выгодам и способствовала бы достижению Целей устойчивого развития на период до 2030 года и других стратегий. Будущий успех будет зависеть от вовлеченности молодого поколения на национальном, региональном и глобальном уровнях».
Активную деятельность Республики Узбекистан в сфере прав человека, наглядным примером чему является Самаркандский форум, отметил в своем приветствии Председатель Исполнительного комитета - Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
«Все мы понимаем, что молодежь – это наше будущее. Но не только будущее. Мы по достоинству признаем важный и позитивный вклад молодых людей в дело обеспечения мира и безопасности, экономическое и социальное развитие, гуманитарную деятельность», - подчеркнул С.Лебедев.