Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ёшлар учун нега бунчалик муҳим?
Самарқанд веб-форумининг 2020 йил 13 августда бўлиб ўтган учинчи ялпи мажлисида ёшлар учун инсон ҳуқуқлари бўйича таълим масалалари муҳокама қилинди.
Турли мамлакатлар экспертлари томонидан ёшларга инсон ҳуқуқлари бўйича таълим бериш борасидаги тажриба таҳлил этилди. Ушбу муҳим йўналишни такомиллаштириш юзасидан тавсиялар берилди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим нима учун айнан ёшларга бунчалик муҳим? Бу саволга БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси вакили Паулина Тандионо ўз чиқишида жавоб берди.
"Ёшлар - ҳуқуқ субъектлари ва инсон ҳуқуқлари амалга оширилиши, барқарор ривожланишга эришилиши, тинчлик таъминланиши, зўравонликлар ва можароларга барҳам берилиши жараёнларининг асосий иштирокчиларидир. Ҳозирги кунда дунёда инсоният тарихида кузатилмаган даражада кўп - 1,8 миллиард нафар ёшлар мавжуд. Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ёшларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, уларни ривожлантириш ва жамият ҳаётига жалб этишнинг калитидир. У навқирон инсонларга ўзининг фаол фуқаро сифатидаги мавқеини англаш, эътироф этиш ва бу билан боғлиқ вазифаларини адо этиш, яъни чоралар кўриш ҳамда ўзига ва бошқаларга тегишли инсон ҳуқуқларига амал қилинишига эришиш, шунингдек давлат ишларида ҳамда қарорлар қабул қилишга оид демократик жараёнларда тегишли тартибда иштирок этиш имкониятини тақдим этади", деб таъкидлади П.Тандионо.
Мунозаралар асносида Европа Кенгашининг Ёшлар ишлари бўйича маслаҳат кенгаши аъзоси Ника Бахсолиани инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимнинг нечоғлик муҳим эканига ўз ҳаётий тажрибаси орқали ишонч ҳосил қилгани хусусида сўзлади. Унинг таъкидлашича, "таълим - адолатсизликка барҳам бериш усули бўлса, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим - бу соҳадаги энг мақбул усулдир".
Ёшлар Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, умуман олганда, инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва демократик бошқарув жараёнлари доирасидаги фаолиятда ҳал қилувчи аҳамиятга эга. БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси маслаҳатчиси, "ND Consultance" директори Нордин Дриси худди шундай фикрда. У Франция ва дунёнинг бошқа давлатларидаги фаолияти мисолида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича ўзи орттирган тажриба ҳақида тўхталди.
Яқинда Н.Дриси Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари бўйича клиника очилиши муносабати билан бу борада маслаҳатлар бериш борасидаги фаолиятини якунлади. Ушбу лойиҳа БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Тошкентдаги минтақавий бўлими, Франциянинг Ўзбекистондаги Элчихонаси, шунингдек Ўзбекистондаги манфаатдор ташкилотлар билан ҳамкорликда амалга оширилди.
Унинг эътироф этишича, «Ўзбекистонда бугунги кунда юз бераётган ижобий сиёсий ўзгаришлар туфайли  инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни ривожлантириш ва инсон ҳуқуқлари соҳасида ишончли билимларни эгаллаган янги авлод ҳуқуқшуносларини тарбиялаш учун мустаҳкам платформа яратилиши мумкин".
Экспертларнинг фикрича, мамлакатда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги саводхонликни ошириш ва таълимни ривожлантириш учун реал имкониятлар мавжуд. Самарқанд веб-форуми доирасида БМТ Ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро конвенцияси лойиҳаси юзасидан бўлиб ўтган амалий мунозарлар бунинг яққол тасдиғидир.
Шуни алоҳида қайд этиш керакки, Конвенция лойиҳасида навқирон инсонларнинг демократик жараёнларда фаол иштирок этиши ва демократик тузилмаларда ёшлар вакилларига янада кенгроқ ўрин берилиши зарурлиги мустаҳкамланган. Лойиҳада ёшларнинг  ҳар томонлама ёрдам олиш ва оилани муҳофаза қилиш, жамият қўллаб-қувватлаши ва ғамхўрлиги, ҳуқуқ субъекти бўлиш ва қонун олдида тенглик, миллий ва халқаро даражаларда қарорлар қабул қилишда иштирок этиш, зўравонлик ва мажбурий меҳнатдан ҳимояланиш каби ҳуқуқлари белгиланган.
Самарқанд форумининг асосий миллий ташкилотчиси Ўзбекистон Ҳукумати ҳисобланади. Халқаро анжуманни ўтказиш масъулияти Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига юкланган.
Форум БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси ҳамда ушбу Бошқарманинг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими, БМТ Тараққиёт дастури, Европада Хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократия ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, Фридрих Эберт фонди каби бир қатор халқаро шериклар билан ҳамкорликда ўтказилди.

Образование молодежи в области прав человека – рассмотрению этой темы посвящалась 3-я сессия Самаркандского вэб-форума по правам человека, состоявшаяся сегодня, 13 августа 2020 года.
Экспертами из разных стран был представлен международный опыт образования молодежи в области прав человека и даны рекомендации по совершенствованию этого важного направления.
Так почему именно для молодежи так важно образование в области прав человека? Один из ответов содержала презентация Паулины Тандионо, представителя УВКПЧ (Управление Верховного комиссара ООН по правам человека).
«Молодежь - это правообладатели и ключевые участники процесса реализации прав человека, достижения устойчивого развития, обеспечения мира и предотвращения насилия и конфликтов. В настоящее время в мире насчитывается больше молодых людей, чем когда-либо прежде - 1,8 миллиарда человек. Образование в области прав человека является ключом к расширению прав и возможностей молодежи, ее развитию и вовлечению в жизнь общества. Она дает молодым людям возможность понимать, признавать и выполнять свою роль активных граждан, принимать меры и отстаивать свои права человека и права других людей, а также соответствующим образом участвовать в государственных делах и демократических процессах принятия решений», - отметила П.Тандионо.
Как рассказал в ходе сессии Ника Бахсолиани, член Консультативного совета по делам молодежи Совета Европы (CCJ), к значимости образования в области прав человека он пришел через личный жизненный опыт. Как отметил он в своей презентации, образование - это способ справиться с этой несправедливостью, а образование в области прав человека-это лучший способ.
«Образование в области прав человека является хорошим инструментом для выявления недостатков, несправедливостей и патологий и принятия своевременных мер против них, не сталкиваясь с кризисами», – считает эксперт.
Молодежь играет ключевую роль в рамках реализации Целей устойчивого развития в целом, прав человека и демократического управления. Таково мнение Нордина Дриси, консультанта УВКПЧ, директора ND Consultance. В ходе 3-1 сессии он поделился своим опытом в области образования в сфере прав человека во Франции и за рубежом.
Он отметил, что «гражданское, а также правозащитное образование, ориентированное на молодежь, имеет первостепенное значение и должно рассматриваться в качестве приоритета государственной политики. Повышение уровня грамотности и осведомленности молодых поколений в области прав человека может осуществляться через юридические клиники при университетах, через поощрение свободы ассоциаций и создание студенческих ассоциаций, занимающихся просвещением в области прав человека, повышением осведомленности и доступом к правосудию для маргинализированных слоев общества».
Недавно Н.Дриси завершил консультационную работу в связи с созданием клиник по правам человека в Узбекистане в партнерстве с региональным отделением УВКПЧ в Ташкенте, Посольством Франции в Узбекистане, а также узбекскими заинтересованными сторонами. Он отмечает, что «благодаря нынешним позитивным политическим изменениям в Узбекистане может быть создана реальная платформа для развития образования в области прав человека и воспитания нового поколения юристов, обладающих надежными знаниями в области права прав человека».
В стране, по мнению эксперта, существуют реальные возможности для развития грамотности и образования в области прав человека. Показательным примером этого являются дискуссии вокруг принятия Конвенции о правах молодежи, которые звучат в ходе Самаркандского вэб-форума.
Важно отметить, что проект Конвенции закрепляет необходимость активного участия молодых людей в демократических процессах и их более широкой представленности в демократических структурах. В проекте Конвенции предусмотрены такие права молодежи как получение всесторонней поддержки и защиты семьи, на общественную поддержку и заботу, правосубъектность и равенство перед законом, на участие в принятии решений на национальном и международном уровнях, на защиту от насилия и эксплуатации.
Аналогично другим фундаментальным договорам по правам человека, в проекте предусмотрено создание Комитета по правам молодежи, очередного договорного органа ООН по правам человека.