Инсон ҳуқуқлари соҳасида ишлайдиган кадрлар малакаси оширилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 10 декабрда қабул қилинган «Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида»ги қарорини бажариш йўлида яна бир муҳим амалий қадам қўйилди. Шу йил 12 августда Вазирлар Маҳкамаси “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳузурида инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уни ҳимоя қилиш соҳасида кадрлар малакасини ошириш бўйича ўқув  курсларини ташкил қилиш тўғрисида”ги қарорни қабул қилди.
Қарорда Марказ зиммасига инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича давлат органлари ходимларини ўқитиш ва уларнинг малакасини оширишнинг самарали механизмлари ва тартиботларини шакллантириш вазифаси юклангани таъкидланади. Ўқув курслари шу асосда ташкил этилмоқда.
БМТнинг 2011 йилдаги Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбияга оид декларациясида давлат хизматчилари ва мансабдор шахслар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим тизими билан қамраб олишда бирламчи ўринда туришига алоҳида эътибор қаратилган.
Марказ ҳузуридаги Инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уни ҳимоя қилиш соҳасида кадрлар малакасини ошириш бўйича ўқув курсларининг асосий вазифаларини белгилашда БМТ Декларациясининг ушбу муҳим тамойили талабларидан келиб чиқилган.
Ўқув курсларига ўқув-методик раҳбарлик қилиш ва бу курслар фаолиятини ташкил қилиш Марказ томонидан амалга оширилади.  Марказ тингловчилар контингентини давлат органлари ҳамда фуқаролик жамияти институтларининг буюртмалари бўйича бошқарув ходимлари орасидан шакллантиради ва уларни ўқитиш жадвалини тасдиқлайди.
Ушбу ўқув курсини ташкил этишдан мақсад мамлакатимиздаги давлат органлари ҳамда фуқаролик жамияти институтлари вакилларида инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасидаги давлат сиёсатининг мақсад ва вазифалари, инсон ҳуқуқлари халқаро стандартларини миллий қонун ҳужжатларига ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиётига импелементация қилиш усуллари ва воситалари тўғрисида аниқ тушунча шаклланишига эришишдир. Ўқув курсларида ўқитиш ҳажми 36 соатни ташкил этади.
Ҳукумат қарори билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳузуридаги Инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уни ҳимоя қилиш соҳасида кадрлар малакасини ошириш бўйича ўқув  курслари тўғрисидаги низом ҳамда ўқув курсларида малака оширганлик учун тақдим этиладиган сертификат намунаси тасдиқланди.

Организуются Учебные курсы по повышению квалификации кадров в сфере соблюдения и защиты прав человека
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 10 декабря 2018 года №ПП-4056 «О совершенствовании деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека» на Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека возложено формирование эффективных механизмов и процедур обучения и повышения квалификации сотрудников государственных органов по вопросам прав человека, формирование учебных курсов для представителей государственных органов и институтов гражданского общества с организацией их обучения основам подготовки национальных докладов Республики Узбекистан по правам человека в уставные и договорные органы ООН, а также альтернативных докладов, ответов на запросы международных и региональных структур и другой аналитической информации по защите прав человека.
Декларация ООН об образовании и подготовке в области прав человека 2011 года четко указывает, что государственные служащие и должностные лица являются важнейшими адресными группами, в отношении которых должно быть направлено образование в области прав человека.
В этих целях 12 августа 2019 года принято постановление Кабинета Министров «Об организации Учебных курсов по повышению квалификации кадров в сфере соблюдения и защиты прав человека при Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека».
Данным актом утверждено Положение об организации Учебных курсов в сфере соблюдения и защиты прав человека при Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека.
Основными задачами Учебных курсов определены:
формирование у представителей государственных органов и институтов гражданского общества четкого понимания целей и задач государственной политики в сфере прав и свобод человека, способах и средствах имплементации международных стандартов прав человека в законодательство и правоприменительную деятельность;
изучение процедур организации выполнения международных договоров по правам человека на основе изучения передового международного, зарубежного и национального опыта;
обучение навыкам системного контроля и мониторинга ситуации в отдельных секторах государственного управления, определения количественных и качественных показателей (индикаторов), свидетельствующих о прогрессе в соответствующей области защиты прав и свобод человека;
проведение на регулярной основе мероприятий по обсуждению актуальных вопросов соблюдения и защиты прав человека.
Учебные курсы будут направлены на повышение профессионализма работников государственных органов и представителей институтов гражданского общества, осуществляющих деятельность в сфере соблюдения и защиты прав человека.