Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ ички ишлар органлари ходимларининг Андижондаги қилмишларини қатъий қоралайди
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази жорий йилнинг 30 май куни Андижон шаҳар Ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси 4-сонли ички ишлар бўлими ходимлари томонидан, иш юритувидаги ариза юзасидан ички ишлар бўлимига олиб келинган фуқаро А. Абдукаримов Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Андижон филиалига ётқизилгани ва врачлар томонидан кўздан кечириш давомида унинг баданида оғир тан жароҳатлари мавжудлиги аниқлангани, унга шифокорлар томонидан зарур тиббий ёрдам кўрсатилган бўлишига қарамасдан, 11 июнь куни вафот этгани билан боғлиқ ҳолатни қатъий қоралайди.
Марҳумнинг оила аъзоларига чуқур ҳамдардлик билдирамиз. Масъул вазирлик ва ташкилотлардан келажакда  жиноятчиликнинг  олдини олиш бўйича аниқ чоралар кўрилишини  талаб қиламиз.
Бу фожиали ҳолат ҳақида ОАВ ва Интернетда хабар тарқалгани заҳоти Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори Н.Т. Йўлдошевга ва Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазири П.Р. Бобожоновга расмий хат билан мурожаат қилди.
Бу қайғули ҳолат аввало навқирон бир инсоннинг умрига зомин бўлгани ва марҳумнинг оила аъзоларини чексиз мотаму айрилиқ ғамига дучор этгани билан ҳар биримизни асло бефарқ қолдирмайди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Андижон шаҳрида содир бўлган мазкур ҳолат қатъий назоратга олинган. Биз адолат тўлиқ қарор топишини, бундай фожеалар бошқа такрорланмаслигини таъминлаш учун барча имкониятларимизни ишга соламиз.

Национальный центр по правам человека решительно осуждает действия сотрудников органов внутренних дел Андижанcкой области
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека решительно осуждает действия сотрудников ОВД г. Андижана в отношении жителя города А.Абдукаримова, приведших к его гибели.
В результате действий осуществленных сотрудниками ОВД в отношении задержанного ими 30 мая т.г. А.Абдукаримова, он был госпитализирован в Андижанское отделение Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи, где в ходе осмотра врачами на его теле были обнаружены тяжелые травмы. В результате причиненных травм А.Абдукаримов, несмотря на оказанную помощь, скончался 11 июня т.г.
Выражаем глубочайшие соболезнования членам семьи погибшего. Мы настоятельно призываем ответственные министерства и организации принять конкретные меры для восстановления справедливости и законности, предотвращения подобных преступлений в будущем.
Как только появилась информация о данной трагедии в СМИ и в Интернете, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека обратился с официальным письмом к Генеральному прокурору Республики Узбекистан Н.Т. Юлдашеву и Министру внутренних дел Республики Узбекистан П.Р. Бободжонову.
Эта трагедия никого из нас не оставляет равнодушным, поскольку она в первую очередь унесла жизнь молодого человека и вызвала бесконечную скорбь у членов семьи погибшего.
Данный трагический инцидент, произошедший в г.Андижане, взят под строгий контроль Национального центра Республики Узбекистан по правам человека. Мы задействуем все свои возможности для того, чтобы добиться справедливости и чтобы подобные трагедии больше не повторялись.