Мишель Бачелет: Ёшлар келажакка катта ҳавас билан қарамоқда
Биз барпо этаётган келажакка ёшлар катта қизиқиш ва манфаатдорлик билан қарамоқда, деб таъкидлади БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Мишель Бачелет бугун Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форуми иштирокчиларига йўллаган видеомурожаатида.
"Мен Халқаро ёшлар куни илк бор нишонланганига 20 йил тўлган санада ушбу анжуманнинг виртуал иштирокчиси бўлиб турганимдан жуда мамнунман. Коронавирус пандемияси ва иқлим ўзгариши - ана шу иккита ўзаро боғлиқ фалокат барқарор ривожланиш йўлидаги олға қадамларимизни сусайтириш билан таҳдид солаётган ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги кўплаб муҳим мақсадларимизни  хавф-хатарга қўяётган ҳозирги даврда навқирон инсонларнинг барча фаолият соҳаларида ва ижтимоий ҳаёт йўналишларида янада кенг иштирок этишини кучайтириш учун иш олиб боришимиз ҳаётий муҳим ҳисобланади", деб қайд этди М.Бачелет.
Айнан ёшлар, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссарининг фикрича, умумжаҳон инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, барқарор ривожланишга эришиш ва иқлим ўзгаришига қарши курашишнинг олдинги марраларидадир. "Бутун дунёдаги ҳукуматлар ёшларга хос бундай фаолликнинг қадр-қимматини тан олишлари ва уларнинг афзалликларидан тўла фойдаланишга интилишлари лозим", деб таъкидлади у.
Мишель Бачелет, шунингдек COVID-19 пандемияси бугунги ёшларга вайронкор таъсир кўрсатишининг кўплаб аломатлари мавжудлигига эътиборни қаратди. Таълим, касбга тайёрлаш тизими ва меҳнат бозорига жиддий зиён етказилган. Бу муаммоларга ечим топиш учун тенгсизлик ва тараққиёт тақчиллигига барҳам бериш ҳамда бу муаммоларнинг олдини олишга қаратилган самаралари чоралар орқали COVID-19 пандемиясига муносиб жавоб қайтариш тақозо этилади. Айни чоғда, аксарият мамлакатларда навқирон инсонлар ўзларининг жамиятларида пандемияга қарши курашиш учун тиббиёт ва ижтимоий соҳалар ходимлари билан бирлашиб иш олиб бораётганлари таъкидланди.
«Мазкур Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми - минтақанинг барча навқирон инсонлари учун ўз тажрибаларини ўртоқлашишга қулай имконият бўлса, ҳукуматлар вакиллари учун - ана шу ёшларни тинглаш имкониятидир. Бу барча иштирокчилар учун барқарор ривожланишга эришишда ёшларнинг ролини ошириш йўлларини излаш, бунда сиёсат ёшларнинг эҳтиёжлари ва овозларини ҳисобга олишини таъминлаш имконияти ҳамдир. Мен теран, очиқ ва самарали мунозаралар учун шундай шароитни тақдим этгани учун ҳукумат вакилларига миннатдорчилик билдираман", деб таъкидлади ўз мурожаатида БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари.
"Биз инсон ҳуқуқлари, айниқса, навқирон авлод ҳуқуқлари кундалик воқеликка айланишига эришмоғимиз учун ҳали олдимизда олис йўл турибди", деб ҳисоблайди ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле.   "Ушбу ҳуқуқларни ҳаётга жорий этиш, ёшлар учун янги имкониятлар яратиш – ЮНЕСКОнинг келажак авлодга содиқлиги замирида айни шу ҳақиқатлар мужассам. Бу, биринчидан, таълим олиш орқали ёшларнинг ўз салоҳиятини тўлиқ намён этиш имкониятини назарда тутади. ЮНЕСКО, сизга маълумки, ушбу ҳуқуқни, айниқса, аҳолининг заиф қатламлари - ёшлар, қизлар, аёллар, қочоқларнинг бу борадаги ҳуқуқини рағбатлантаришнинг қатъий тарафдоридир", деб қайд этди Одри Азуле бугун Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форуми иштирокчиларига йўллаган видеомурожаатида.
Унинг фикрича, навқирон инсонлар эртанги дунёда - рақамли истиқболлар ва атроф муҳитни ҳимоя қилиш муаммолари ҳаддан ташқари долзарблик касб этадиган дунёда эркин олға юришлари учун  уларни мақбул воситалар билан таъминлаш зарур. ЮНЕСКО ушбу соҳаларда ёшларнинг зарур кўникмаларини ошириш борасида изчил иш олиб бормоқда. Шунингдек, ёшлар шунчаки томошабинларига эмас, балки фаол иштирокчиларга айланишлари учун бу борадаги сиёсатни ишлаб чиқишда ёшларнинг иштироки кенг қўллаб-қувватланмоқда.
"Парламентлараро иттифоқ каби, менинг ўзим ҳам навқирон йигит ва қизларнинг шиддат-шижоатига астойдил ишонаман", деди Парламентлараро иттифоқ Бош котиби Мартин Чунгонг. Маълумки, Парламентлараро иттифоқ глобал парламент ташкилоти бўлиб, 179 та миллий парламент унга аъзодир.
"Шуни фахр билан айта оламанки, ёшларнинг сиёсий ҳаётда иштирок этиши бизнинг стратегик устувор мақсадларимиздан бири ҳисобланади. Бугун биз инсоният тарихидаги ҳал қилувчи дамларда учрашиб турибмиз. Бу дамлар хотирамизда ҳам, шунингдек биздан кейинги кўплаб авлодлар сабоқ оладиган мактаб дарсликларида ҳам сақланиб қолади. Бизнинг мазкур виртуал шаклдаги учрашувимиз - ғайриодатий давримиздан гувоҳлик бериб турибди", деб таъкидлади Парламентлараро иттифоқ раҳбари.
Унинг қайд этишича, "жаҳон ҳамжамияти кутилмаган муаммоларни ҳал этишга ҳаракат қилаётган ҳозирги даврда дунёнинг кўпроқ инновациялар, кўпроқ шиддат-шижоат ва кўпроқ ғояларга эҳтиёжи кучлидир. Ёшларда айни шу омилларнинг барчаси мавжуд. Шу маънода, айтмоқчиманки, ёшларнинг сиёсатда иштирок этиши - бу нафақат амалга оширилиши зарур бўлган ҳуқуқ, айни чоғда, бизнинг ялпи келажагимизга тикадиган сармоямиз ҳамдир".
Парламентлараро иттифоқнинг ёшларни қўллаб-қувватлаш соҳасидаги фаолияти ҳақида сўз борганда, шуни таъкидлаш жоизки, Парламентлараро иттифоқ "ёш депутатларнинг раҳбарлик лавозимларига сайланишига, шунингдек парламент таркибидаги ёшлар фракциялари ва қўмиталари каби ёшлар фаолияти билан боғлиқ механизмлар татбиқ этилишига кўмаклашади".
Табиийки, анжуманга "Ёшлар 2020: глобал ҳамжиҳатлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” мавзусини танлаган халқаро форум иштирокчилари Ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро конвенция лойиҳасини ҳам муҳокама қилдилар. Мазкур халқаро конвенцияни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан БМТнинг 72-сессиясида илгари сурилган.
Самарқанд форуми давомида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов қайд этганидек, бундай Конвенциянинг зарурати бугунги кун воқеликлари ва талаблари, соҳада ўз ечимини кутаётган масалалар билан ўзаро боғлиқ ва ҳамоҳангдир.
Биринчидан, ёшларнинг ҳозирги авлоди дунё тарихи бўйича олиб қараганда энг кўп сонлиси ҳисобланади, аммо уларнинг жамият ва давлат ҳаётида фаол иштирок этишини таъминлашга етарли эътибор қаратилмаяпти.
Иккинчидан, ёш авлод ижтимоий субъект сифатида давлат ва жамиятнинг ҳар томонлама — ёшларни ривожлантиришга йўналтирилган муайян ресурсларни ажратиш, давлат ёшлар сиёсатининг инсон ҳуқуқлари билан боғлиқ замонавий инфратузилмасини яратиш каби қўллаб-қувватловига муҳтож.
Учинчидан, аҳолининг ёшлар қатлами учун ёш чегарасининг халқаро мезонларини ишлаб чиқиш ва буни ёшлар ҳуқуқлари ҳамда уларни таъминлаш бўйича давлат мажбуриятлари ўрнатилган халқаро ҳужжатда белгилаш муҳим аҳамиятга эга бўлгани ҳолда, ҳозиргача бундай ҳужжат мавжуд эмас.
Тўртинчидан, бугунги кунда БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадлари ҳамда БМТнинг “Ёшлар — 2030” ёшлар стратегияси ҳаётга изчил татбиқ этилмоқда. Лекин ҳамон белгиланган аниқ мақсадлар ва мезон кўрсаткичлари бўйича ёшларнинг ривожланиш истиқболларини намоён этувчи замонавий халқаро модель яратилмаган.
Шу маънода, Ўзбекистон Президентининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми иштирокчиларига табригида "бугунги Форум иштирокчилари ҳам ана шу ташаббусни қўллаб-қувватлайдилар, ҳужжат лойиҳасини ўз амалий таклифлари билан бойитадилар", деб ишонч билдирилгани бежиз эмас.
Шуни ҳам қайд этиш керакки, Самарқанд форумининг асосий миллий ташкилотчиси Ўзбекистон Ҳукумати ҳисобланади. Халқаро анжуманни ўтказиш масъулияти Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига юкланган.

Мишель Бачелет: Молодежь очень заинтересована в будущем
Молодежь очень заинтересована в будущем, которое мы строим сегодня, отметила Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет сегодня в своем видеообращении на открытии Самаркандского вэб-форума по правам человека.
«Я очень рада быть виртуальной частью этого собрания в 20-ю годовщину первого Международного дня молодежи. В то время, когда две взаимосвязанные катастрофы - пандемия коронавируса и изменение климата - угрожают замедлить прогресс на пути к устойчивому развитию и достижению многих важных целей в области прав человека, жизненно важно, чтобы мы работали над повышением значимого участия молодых людей во всех сферах деятельности и формах общественной жизни», - сказала М.Бачелет.
Именно молодежь, по мнению Верховного комиссара ООН по правам человека, на передовых позициях защиты всеобщих прав человека, устойчивого развития и борьбы с изменением климата. «Правительства всего мира должны признать ценность этой активности молодежи и стремиться в полной мере использовать ее преимущества», - отметил она.
Мишель Бачелет также подчеркнула, что есть много признаков того, что пандемия COVID-19 окажет разрушительное воздействие на сегодняшнюю молодежь. Нанесен серьезный ущерб системе образования, профессиональной подготовки и рынку труда. Чтобы решить эти проблемы, необходимо ответить на COVID-19 с помощью мер, направленных на устранение и предотвращение неравенства и дефицита развития. В тоже время было отмечено, что во многих странах молодые люди объединились для борьбы с пандемией в своих обществах вместе с медицинскими и социальными работниками.
«Данный Самаркандский форум по правам человека - это возможность для молодых людей со всего региона поделиться своим опытом, а для представителей правительства - выслушать их. Это возможность для всех участников искать пути усиления роли молодежи в достижении устойчивого развития и обеспечивать, чтобы политика учитывала потребности и голоса молодежи. Я благодарю власти за предоставленную нам возможность для глубокого, откровенного и плодотворного обсуждения», - подчеркнула в своем обращении Верховный комиссар ООН по правам человека.
«Нам еще предстоит пройти долгий путь, чтобы права человека стали повседневной реальностью, особенно в отношении молодого поколения», - считает Генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле.
«Воплощение этих прав в жизнь, создание новых возможностей для молодежи – в этом заключается приверженность ЮНЕСКО будущему поколению. Это подразумевает, в первую очередь, возможность полностью раскрыть свой потенциал посредством получения образования. ЮНЕСКО, как вы знаете, твердо привержена продвижение этого права, особенно в отношении уязвимой части населения - молодежи, девочек, женщин, беженцев», - отметила Одри Азуле сегодня в своем видеообращении к участникам Самаркандского форума.
Она подчеркнула, что ЮНЕСКО работает над тем, чтобы предоставить молодежи необходимые навыки в таких актуальных областях, как цифровые вопросы и защита окружающей среды, которые обретают все большую значимость, а также поддерживает участие молодежи в разработке политики в данных направлениях – в роли активных участников процесса, а не просто наблюдателей.
«Я искренне верю, как и Межпарламентский союз, в силу молодых мужчин и женщин», - сказал, приветствуя участников Самаркандского форума Мартин  Чунгонг - Генеральный секретарь Межпарламентского союза, глобальной парламентской организации, членами которой являются 179 национальных парламентов.
«Я с гордостью могу сказать, что участие молодежи в политической жизни является одним из наших стратегических приоритетов. Мы встречаемся сегодня в решающий момент в истории человечества. Это время останется в памяти и в школьных учебниках многих поколений, которые придут после нас. Наша такая встреча в виртуальном формате - свидетельство этого необыкновенного времени», - подчеркнул глава МПС.
Он отметил, что «в то время, когда мировое сообщество пытается решить невероятные проблемы, миру нужно больше инноваций, больше энергии и больше идей. Именно на этих ингредиентах специализируется молодежь. Итак, я бы сказал, что политическое участие молодежи - это не только право, которое необходимо реализовать, но и самое разумное вложение, которое мы можем сделать в наше коллективное будущее».
Что касается действий МПС по продвижению молодежи, то было отмечено, что Межпарламентский союз «способствует избранию молодых депутатов на руководящие должности, а также внедрению молодежных механизмов, таких как молодежные фракции и комитеты в парламенте».
Закономерно, что участники Форума, избравшего темой «Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека», обсудят проект Конвенции о правах молодежи. Инициатива по разработке и принятию Международной конвенции ООН о правах молодежи принадлежит Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву и была им предложена в ходе 72-ой Генеральной Ассамблеи ООН.
Как отметил в ходе Самаркандского форума директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, предпосылками необходимости такой Конвенции стали реалии сегодняшнего дня.
Во-первых, нынешнее поколение молодежи является самым многочисленным из когда-либо существовавших в мире, и поэтому необходимо приложить дальнейшие усилия для обеспечения уважения, защиты и реализации всех прав человека молодежи, в том числе всех экономических, социальных, культурных, гражданских и политических прав, с учетом того, что недостаточно активное участие и отсутствие возможностей имеют негативные последствия для молодежи.
Во-вторых, молодое поколение нуждается во всесторонней поддержке государства и общества, выделении значительных ресурсов, направленных на развитие молодежи, создании современной инфраструктуры государственной молодежной политики, связанной с правами человека.
В-третьих, отсутствие международного юридически обязательного документа не способствует формированию современной законодательной базы в области государственной молодежной политики.
В-четвертых, существует потребность в выработке международных критериев того, кто может быть отнесен по возрасту к молодежной части населения и закрепить данное определение в международном документе, устанавливающем права молодежи и обязательства государств по их обеспечению.
В этой связи закономерно, что в Послании Президента Узбекистана к участникам форума была выражена уверенность, что они также поддержат эту инициативу, дополнят проект Конвенции о правах молодежи своими конструктивными инициативами.