15 июнь куни Нукус шаҳрида ички ишлар органлари ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш бўйича маҳалла фуқаролар йиғинлари (МФЙ) профилактика инспекторлари учун “Халқаро стандартлар ва миллий қонунчилик” мавзусида семинар-тренинг бошланди.
Тадбирнинг очилишида сўзга чиққан Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар вазири полковник Бахтияр Торебеков қайд этганидек, ушбу анжуман айнан Нукус шаҳри марказидаги “Оқ қуш” маданият ва истироҳат мажмуасидаги дунёга машҳур, Гиннеснинг рекордлар китобига киритилган, бирдамлик ва бағрикенглик рамзи бўлган муҳташам “Қорақалпоқ миллий ўтови”да ташкил этилгани бежиз эмас.  Зеро, инсон қадрини улуғлаш ва манфаатларини таъминлаш – жамиятимиз тараққиётининг юксак мезонларидан бўлса, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш давлатимиз хавфсизлиги ва барқарорлигининг бош гаровидир.
Очилиш маросимида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси, академик Акмал Саидов иштирок этиб, “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ва миллий  стандартлар” мавзусида нутқ сўзлади.
А.Саидов даставвал инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим Янги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари маданиятини шакллантиришга оид давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканига эътиборни қаратди. Бинобарин, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, “Ҳеч кимнинг унутишга ҳаққи йўқ – қонун талаблари ва инсон ҳуқуқлари – биз учун олий қадрият”.
БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 2004 йил 10 декабрда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастури эълон қилинган. Ҳозирги вақтгача Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастурининг 4 та босқичи амалга оширилган. БМТ томонидан 2025–2029 йиллар Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим дастурининг бешинчи босқичини амалга ошириш даври сифатида эълон қилинди.
Ўз навбатида, Вазирлар Маҳкамасининг 2026 йил 3 мартдаги қарори билан Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” қабул қилинди. Айни семинар-тренинг ана шу халқаро ва миллий қарорлар талабларини изчил бажариш йўлида ташкил этилди.
Миллий марказ директори глобал миқёсдаги қалтис ҳамда мураккаб ҳозирги шароитда Янги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ўқитиш ва тарғиб этиш, ҳимоя қилиш ва таъминлаш борасида амалга оширилган ишлардан кўра, олдимизда турган вазифалар кўп эканини қайд этди. Бу фикрнинг тасдиғи сифатида  кундалик ҳаётдан далил ва рақамлар ҳам келтирилди.
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси бўйича 495 нафар профилактика инспектори фаолият юритади, лекин уларнинг орасида бирорта ҳам аёл инспектор йўқ. Шундай бўлса-да, 102 та мактабга бириктирилган инспектор-психологларнинг 27 нафари аёл ходималар экани эътиборлидир. Республикада мавжуд 452 та маҳалладан 320 тасида кейинги даврда ҳеч қандай жиноят содир этилмаган. Намунали хизмати учун 2 нафар профилактика инспектори давлат мукофотига сазовор бўлган.
Машғулотлар давомида “Бола ҳуқуқлари бўйича халқаро ва миллий стандартлар”, “Қийноқларга қарши конвенция ва унинг ички ишлар органлари фаолиятидаги аҳамияти”, “Инсон шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилиш – давлат ва жамиятнинг олий бурчи”, “БМТ Хавфсизлик кенгаши резолюциялари: Аёллар, тинчлик ва хавфсизлик”, “Ногиронлиги бўлган шахслар, болалар ва ёшларнинг ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартлар” мавзуларида маърузалар тингланди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази етакчи мутахассиси, профессор Илҳом Турғунов, Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакилининг Қорақалпоғистон Республикаси бўйича минтақавий вакили Мадина Турдимуратова, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академияси кафедра бошлиғи Дилором Худойберганова ва мазкур Академия доценти Умид  Фозилов, Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети доценти Света Аманиязованинг айни мавзулар юзасидан чиқишлари тингловчиларга манзур бўлди.
Тадбирнинг биринчи куни якунида семинар-тренингда ўз маърузалари билан иштирок этган ҳуқуқшуносларга ташаккур изҳор этилди. Шунингдек, жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва маҳаллаларда ҳуқуқбузарликлар профилактикасини самарали ташкил этишда муносиб иштирок этгани учун МФЙ профилактика инспекторларига миннатдорчилик билдирилди.
Профилактика инспекторларидан бир гуруҳига намунали хизматлари учун фахрий ёрлиқ, ташаккурнома ва рағбатлантирувчи мукофотлар топширилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ички ишлар вазирлиги ва Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили томонидан тасдиқланган қўшма қарор асосида ўтказилаётган ушбу кенг қамровли семинар-тренинг дастур асосида бошқа ҳудудларда ҳам бўлиб ўтади.

Академик Акмал Саидов принял участие в семинаре для инспекторов профилактики в Нукусе
15 июня в Нукусе для инспекторов по профилактике махаллинских пунктов правопорядка, начался семинар-тренинг на тему «Международные стандарты и национальное законодательство», посвященный предотвращению правонарушений.
Выступая на открытии мероприятия, министр внутренних дел Республики Каракалпакстан полковник Бахтияр Торебеков отметил, что неслучайно эта конференция организована именно в величественной «Каракалпакской национальной юрте» — всемирно известном символе солидарности и толерантности, внесенном в Книгу рекордов Гиннесса и расположенном в культурно-досуговом комплексе «Ок куш» в центре Нукуса.  Ведь если возвеличивание человеческого достоинства и обеспечение его интересов являются высшими критериями развития нашего общества, то защита прав человека — главный залог безопасности и стабильности нашего государства.
В церемонии открытия принял участие директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, член Комитета ООН по правам человека, академик Акмал Саидов, который выступил с докладом на тему «Международные и национальные стандарты в области прав человека».
А. Саидов прежде всего обратил внимание на то, что образование в области прав человека является одним из приоритетных направлений государственной политики по формированию культуры прав человека в Новом Узбекистане. Ведь, как подчеркнул Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев: «Никто не имеет права забывать: требования закона и права человека — для нас высшая ценность».
10 декабря 2004 года Генеральная Ассамблея ООН провозгласила Всемирную программу образования в области прав человека. На сегодняшний день реализовано 4 этапа этой программы. ООН объявила 2025–2029 годы периодом реализации пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека.
В свою очередь, постановлением Кабинета Министров от 3 марта 2026 года была утверждена «Дорожная карта» по реализации пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан. Данный семинар-тренинг организован во исполнение требований этих международных и национальных документов.
Директор Национального центра отметил, что в условиях нынешнего глобального кризиса и сложной обстановки в мире, перед нами в Новом Узбекистане, стоит гораздо больше задач, чем мы уже выполнили, в плане просвещения, продвижения, защиты и обеспечения прав и свобод человека. В подтверждение этой мысли были приведены также факты и примеры из повседневной жизни.
В частности, в Республике Каракалпакстан осуществляют деятельность 495 инспекторов по профилактике правонарушений, но среди них нет ни одной женщины. Примечательно, что из 102 инспекторов-психологов, закрепленных за школами, 27 — женщины. В 320 из 452 махаллей республики за последний период не было совершено ни одного преступления. За образцовую службу 2 инспектора по профилактике правонарушений были удостоены государственных наград.
В ходе занятий были заслушаны доклады на темы: «Международные и национальные стандарты в области прав ребенка», «Конвенция против пыток и ее значение в деятельности органов внутренних дел», «Защита чести и достоинства человека — высший долг государства и общества», «Резолюции Совета Безопасности ООН: женщины, мир и безопасность», «Международные стандарты в области прав лиц с инвалидностью, детей и молодежи».
Большой интерес у слушателей вызвали выступления по данным темам ведущего специалиста Национального центра Республики Узбекистан по правам человека профессора Ильхома Тургунова, регионального представителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка по Республике Каракалпакстан Мадины Турдимуратовой, начальника кафедры Академии Министерства внутренних дел Республики Узбекистан Дилором Худайбергановой и доцента этой же Академии Умида Фазылова, а также доцента Каракалпакского государственного университета имени Бердаха Светы Аманиязовой.
По итогам первого дня мероприятия была выражена благодарность правоведам, выступившим с докладами на семинаре-тренинге. Кроме того, была объявлена благодарность инспекторам по профилактике махаллинских пунктов правопорядка за их достойный вклад в обеспечение общественной безопасности и эффективную организацию профилактической работы в махаллях.
Группе инспекторов по профилактике за образцовую службу были вручены почетные грамоты, благодарственные письма и поощрительные награды.
Данный комплексный семинар-тренинг, проводимый на основании совместного решения Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, Министерства внутренних дел и Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка, будет организован на основе программы и в других регионах.