“Ўзбекистон — 2030” стратегияси устувор мақсадларига эришиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш истиқболлари
6 апрель куни Инсон ҳуқуқлари уйида бўлиб ўтган давра суҳбати шу мавзуга бағишланди. Мулоқот давомида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 16 февралда қабул қилинган “Мамлакат тараққиётининг 2030 йилгача мўлжалланган устувор йўналишлари доирасида ислоҳотларни изчил давом эттириш ва янги босқичга олиб чиқишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони мазмун-моҳиятини кенг тарғиб қилиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Тадбирда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази масъул ходимлари, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти докторантлари, Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” магистратура босқичи тингловчилари, шунингдек, инсон ҳуқуқлари соҳасида илмий тадқиқот олиб борувчи докторантлар, мустақил изланувчилар қатнашди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори академик Акмал Саидов давра суҳбати иштирокчилари эътиборини “Ўзбекистон — 2030” стратегиясида белгиланган устувор йўналишлар ва мақсадларга эришишда инсон ҳуқуқларини таъминлаш масаласи ҳал қилувчи аҳамиятга эга эканлигига қаратди. Янги Ўзбекистонда инсон қадри, ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш давлат сиёсатининг асосий устувор йўналиши сифатида изчил амалга оширилаётгани таъкидланди.
Тадбирда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти директори профессор Муроджон Турғунов, Давлат ва ҳуқуқ институти бўлим бошлиғи, профессор Миродилжон Баратов сўзга чиқиб,  “Ўзбекистон — 2030” стратегиясининг мазмун-моҳияти, мақсад ва вазифалари ҳақида сўз юритди. Янги Ўзбекистонда ҳар бир фуқаронинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, аҳолининг ҳуқуқий онги ва маданиятини юксалтириш ҳамда ижтимоий адолатни қарор топтириш ушбу Стратегиянинг муҳим йўналишларидан бири экани қайд этилди.
Мунозаралар давомида “Ўзбекистон — 2030” стратегияси мамлакат тараққиётининг янги босқичини белгилаш, ислоҳотлар самарадорлигини ошириш ва аҳоли фаровонлигини юксалтиришга хизмат қилиши қайд этилди. Стратегиянинг бошқа стратегик ҳужжатлар билан уйғунлиги, ўз навбатида, уларнинг изчил ва самарали амалга оширилишини таъминлашда муҳим аҳамиятга эга эканига эътибор қаратилди.
Давра суҳбати якунида кейинги тўққиз йилда Янги Ўзбекистонда тараққиёт стратегиялари ва юксалиш дастурларини ишлаб чиқиш, қабул қилиш ҳамда ижро этиш борасида ибратли тажриба тўплангани ва муайян мақбул амалиёт шакллангани эътироф этилди. Хусусан, янгиланган “Ўзбекистон – 2030” стратегияси доирасида 2026 йилда “Инсон ҳуқуқлари – 2030” стратегиясини ишлаб чиқиш белгилангани жуда муҳимдир.
Янги Ўзбекистоннинг Инсон ҳуқуқлари бўйича иккинчи миллий стратегияси ҳисобланадиган мазкур ҳужжат лойиҳаси юзасидан ҳам таклиф ва мулоҳазалар билдирилди.

Перспективы достижения приоритетных целей стратегии «Узбекистан — 2030» и обеспечения прав человека
В Доме прав человека 6 апреля состоялся «круглый стол» на тему «Перспективы достижения приоритетных целей стратегии «Узбекистан — 2030» и обеспечения прав человека».
В ходе встречи особое внимание было уделено вопросу широкого распространения содержания и сути Указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по последовательному продолжению и выведению на новый этап реформ в рамках приоритетных направлений развития страны до 2030 года», принятого 16 февраля 2026 года.
В мероприятии приняли участие сотрудники и докторанты Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, докторанты Института Государство и право Академии наук Республики Узбекистан, слушатели магистратуры «Международное право в области прав человека» Академии правоохранительных органов Республики Узбекистан.
Академик Акмал Саидов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, обратил внимание участников «круглого стола» на решающее значение обеспечения прав человека в достижении приоритетов и целей, изложенных в стратегии «Узбекистан — 2030». Было отмечено, что в Новом Узбекистане защита человеческого достоинства, прав, свобод и законных интересов последовательно реализуется, как главный приоритет государственной политики.
В мероприятии также приняли участие профессор Муроджон Тургунов, директор Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, профессор Миродилжон Баратов, заведующий кафедрой Института государства и права, которые рассказали о сути, целях и задачах стратегии «Узбекистан — 2030». Было отмечено, что обеспечение прав и свобод каждого гражданина, повышение правовой осведомленности и культуры населения, а также установление социальной справедливости относятся к важным направлениям этой стратегии в Новом Узбекистане.
В ходе обсуждений было отмечено, что стратегия «Узбекистан – 2030» служит для обозначения нового этапа в развитии страны, повышения эффективности реформ и улучшения благосостояния населения. Было подчеркнуто, что согласованность стратегии с другими стратегическими документами, в свою очередь, имеет большое значение для обеспечения их последовательной и эффективной реализации.
В завершении «круглого стола» было признано, что за прошедшие девять лет в разработке, принятии и реализации стратегий развития и программ совершенствования в Новом Узбекистане накоплен хороший опыт, и сформированы определенные передовые практики. В частности, очень важно, чтобы разработка стратегии «Права человека – 2030» планировалась на 2026 год в рамках обновленной стратегии «Узбекистан – 2030».
Также были высказаны предложения и замечания по проекту этого документа, который является второй национальной стратегией по правам человека Нового Узбекистана.