Ўзбекистон Хотин-қизлар мақоми бўйича комиссиянинг юбилей сессиясида иштирок этмоқда
2026 йил 9 март куни БМТнинг Нью-Йоркдаги бош қароргоҳида Хотин-қизлар мақоми бўйича комиссиянинг (CSW70) 70-юбилей сессияси ўз ишини бошлади. Бу йил жаҳон ҳамжамияти диққат марказида хотин-қизларнинг одил судловдан фойдаланиш имкониятларини мустаҳкамлаш масаласи турибди.
Тадбирнинг тантанали қисмида БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, “БМТ-аёллар” тузилмаси ижрочи директори Сима Бахус, CSW70 раиси М.Валверде ҳамда фуқаролик жамияти вакиллари сўзга чиқдилар.
БМТ Хотин-қизлар мақоми бўйича комиссиясининг юбилей сессиясида Ўзбекистон делегацияси иштирок этмоқда. Делегациямиз таркиби – сенатор Гулнора Маъруфова, Олий суд раиси ўринбосари Малика Қаландарова, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси раиси ўринбосари Мукаррам Нурматова, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори ўринбосари Дилноза Муратовадан иборат.
Сессияни очар экан, БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш камситувчи ҳуқуқий тизимларни йўқ қилиш ўта муҳим эканини таъкидлади. БМТ маълумотларига кўра, 2026 йилда ҳам аёллар эркакларга берилган қонуний ҳуқуқларнинг атиги 64 фоизига эгадир. Бош котиб ҳукуматларни бу соҳадаги ислоҳотларни жадаллаштиришга чақириб, ҳозирги суръатлар билан тўлиқ тенгликка фақат ярим асрдан сўнг эришиш мумкинлигини қайд этди.
“БМТ-аёллар” тузилмаси ижрочи директори Сима Бахус “жабрланувчиларга йўналтирилган одил судлов” тизимини яратишга эътибор қаратди. У ихтисослаштирилган судларни ташкил этишга ва онлайн зўравонликдан ҳимоя қилувчи рақамли воситаларни жорий этишга даъват қилди.
Сессиянинг биринчи куни икки ҳафталик муҳокамаларга замин яратди. Делегатларнинг асосий хулосаси бир овоздан қабул қилинди, яъни: сиёсий ирода ва ҳуқуқий ислоҳотларни давлат томонидан тўғридан-тўғри молиялаштирмасдан туриб, тараққиётга эришиб бўлмайди.
Биринчи кун ниҳоясида “Инклюзив ва адолатли ҳуқуқий тизимларни яратишга кўмаклашиш, камситувчи қонунлар, сиёсат ва амалиётларни бартараф этиш ҳамда тизимли тўсиқларни йўқ қилиш орқали барча хотин-қизларнинг одил судловдан фойдаланишини таъминлаш ва унинг имкониятларини кенгайтириш” номли якуний ҳужжат қабул қилинди.

Узбекистан представлен на юбилейной сессии Комиссии по положению женщин
9 марта 2026 года, в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке стартовала юбилейная 70-я сессия Комиссии по положению женщин (CSW70). В центре внимания глобального сообщества в этом году — укрепление доступа к правосудию для женщин и девочек.
В торжественной части мероприятия выступили Генеральный секретарь ООН А. Гутерриш, исполнительный директор структуры «ООН-женщины» С. Бахус, председатель CSW70 М. Вальверде, а также и представители гражданского общества.
В юбилейной сессии Комиссии ООН по положению женщин, проходящей в Нью-Йорке, принимает участие делегация Узбекистана, в состав которой вошли сенатор Гульнара Маруфова, заместитель председателя Верховного суда Малика Каландарова, заместитель председателя Комитета по делам семьи и женщин Мукаррам Нурматова, заместитель директора Национального центра по правам человека Дильноза Муратова.
Открывая сессию, Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш подчеркнул критическую необходимость демонтажа дискриминационных правовых систем. По данным ООН, в 2026 году женщины всё еще обладают лишь 64% юридических прав, доступных мужчинам. Генсек призвал правительства ускорить реформы, отметив, что при нынешних темпах полное равенство наступит лишь через полвека.
Директор-исполнитель структуры «ООН-женщины» Сима Бахус акцентировала внимание на создании «правосудия, ориентированного на пострадавших», призвав к внедрению специализированных судов и цифровых инструментов защиты от онлайн-насилия.
Первый день сессии заложил основу для двухнедельных дискуссий. Основной посыл делегатов был единогласен: без политической воли и прямого государственного финансирования юридических реформ прогресс невозможен.
В завершении первого дня работы сессии принят итоговый документ «Обеспечение и расширение доступа к правосудию для всех женщин и девочек, в том числе путем содействия созданию инклюзивных и справедливых правовых систем, ликвидации дискриминационных законов, политики и практики, а также устранения структурных барьеров».