Ташаббус йўллаб, муваффақиятга эришинг
“Келажак учун” истиқболли ташаббуслар форуми қизғин паллага кирди. Ўтган қисқа даврда kelajakuchun.gov.uz  платформасига фуқаролардан 100 дан ортиқ таклифлар келиб тушди.
Улар орасида тадбиркорлик, рақамли технологиялар,  энергетика, тиббиёт ва таълим, экология, сув хўжалиги, суд-ҳуқуқ соҳалари бўйича қизиқарли ғоялар бор.
Мисол учун, қашқадарёлик фуқаро А.Ж. “ақлли” ҳаво тозаловчи панель яратиш ва уни ҳаво сифати ёмонлашган шаҳарларда ўрнатиш таклифини юборган.
Навоийлик юртдошимиз Н.Ҳ. пахта ва ғалладан кам ҳосил берадиган ерларда тез ўсувчи ёғочбоп дарахт плантацияларини ташкил қилиш лойиҳасини илгари сурган. Унинг фикрича, бу орқали даромадни 5 баробаргача ошириш, томчилатиб суғориш орқали сув сарфини 5 баробарга камайтириш мумкин.
Бундай қизиқарли ғоя ва ташаббуслар кўп.
Эслатиб ўтамиз, форум Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 14 июлдаги “Ислоҳотларни амалга оширишда истиқболли ташаббусларни янада қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонига мувофиқ ўтказилмоқда.
Яъни, барча жараёнлар ишончли ва тизимли ташкил этилган. Хусусан, One ID орқали рўйхатдан ўтишнинг аҳамияти шундаки, ташаббус эгасининг муаллифлик ҳуқуқи таъминланади.
Форумда ғолиб деб топилган лойиҳалар:
• Ўзбекистон Республикаси Президентига тақдимот қилинади;
• молиялаштирилади ва тижоратлаштирилади;
• бутун республикада жорий қилинади.
Ташаббус муаллифлари:
• ўз салоҳиятини юзага чиқариш имкониятига эга бўлади;
• истиқболли кадрлар рўйхатига киритилади;
• 10 – 50 миллион сўм миқдорида пул мукофотлари билан тақдирланади.
Форумга ташаббуслар йўллаш давом этмоқда. Ҳеч бир фикр эътибордан четда қолмайди. Форумда қатнашинг. Батафсил kelajakuchun.gov.uz   сайтида танишинг.

Проявите инициативу и добейтесь успеха
Форум перспективных инициатив «Келажак учун» вступил в активную фазу. За короткий период на платформу kelajakuchun.gov.uz от граждан поступило более 100 предложений.
Среди них — интересные идеи в сфере предпринимательства, цифровых технологий, энергетики, медицины, образования, экологии, водного хозяйства и судебно-правовой системы.
Например, житель Кашкадарьинской области А.Ж. предложил создать «умную» воздухоочистительную панель и установить ее в городах с ухудшенным качеством воздуха.
Житель Навоийской области Н.Х. выдвинул проект по созданию плантаций быстрорастущих древесных пород на землях с низкой урожайностью хлопка и зерна. По его мнению, можно в 5 раз увеличить доход и столько же раз снизить потребление воды за счет капельного орошения.
Таких интересных идей и инициатив много.
Напомним, что форум проводится в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 14 июля 2025 года «О дополнительных мерах по дальнейшей поддержке перспективных инициатив в реализации реформ».
Все процессы форума надежно и системно организованы. В частности, важность регистрации через One ID заключается в защите авторских прав инициатора.
Проекты, признанные победителями форума:
• будут представлены Президенту Республики Узбекистан;
• получат финансирование и будут коммерциализированы;
• будут внедрены по всей республике.
Авторы инициатив:
• получат возможность реализовать свой потенциал;
• будут включены в перечень перспективных кадров;
• будут награждены денежными премиями в размере от 10 до 50 миллионов сумов.
Подача инициатив на форум продолжается. Ни одна идея не останется без внимания. Принимайте участие в форуме. Подробнее ознакомьтесь на сайте kelajakuchun.gov.uz.