O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik yanada rivojlantiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning taklifiga binoan 29 yanvar kuni rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
Anqara shahridagi “Esenbog‘a” xalqaro aeroportida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va rafiqasini Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an va rafiqasi kutib oldi.
Ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Davlat rahbarlari va birinchi xonimlar qisqa uchrashuv o‘tkazdilar.
Suhbatda O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shundan so‘ng Turkiya Respublikasi Prezidentining Anqara shahridagi Oqsaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbarini Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an kutib oldi.
Maydonda oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Rejep Tayyip Erdog‘an shohsupaga ko‘tarildilar. Harbiy orkestr ijrosida ikki mamlakat davlat madhiyalari yangradi. Yetakchilar faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
Anqara shahridagi Prezident saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning tor doiradagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari butun musulmon ummati uchun muqaddas Ramazon oyi kirib kelayotgani bilan bir-birlarini samimiy tabrikladilar.
O‘zbekiston – Turkiya keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini, xususan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy va gumanitar sohalarda yanada kengaytirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Barcha darajalardagi yuqori sur’at va faol muloqotlar mamnuniyat bilan qayd etildi. Tomonlar yaqinda bo‘lib o‘tgan strategik rejalashtirish guruhining “4+4” formatidagi uchrashuvining samarali natijalarini olqishladilar.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi, qo‘shma korxonalar, mamlakatlar o‘rtasidagi aviaqatnovlarning soni izchil o‘sib bormoqda. Muntazam ravishda qo‘shma madaniy tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda.
Sanoat, qishloq xo‘jaligi, ijtimoiy himoya va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda loyiha va dasturlarni ilgari surish zarurligi ta’kidlandi.
Mudofaa va xavfsizlik sohasida, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish borasida hamkorlik va o‘zaro muvofiqlashtiruvni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi.
Yetakchilar xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
So‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an raisligida oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining to‘rtinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar mazkur yig‘ilish muborak Ramazon oyi hamda ikki mamlakat o‘rtasida Abadiy do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma imzolanganiga 30 yil to‘lishi arafasida o‘tayotgani ramziy ma’noga ega ekanini ta’kidladilar.
Siyosiy muloqot jadal rivojlanayotgani, xalqaro masalalar yuzasidan tomonlarning pozitsiyasi o‘xshash ekani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti va boshqa tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga kelishib olindi.
Parlamentlararo aloqalar, jumladan, do‘stlik guruhlari doirasida faollashdi.
O‘zaro savdo hajmi, shuningdek, Turkiyaning yetakchi kompaniyalari bilan qo‘shma korxona va loyihalarning soni izchil ravishda o‘sib bormoqda.
Kelgusi yillarda tovar ayirboshlash hajmini, jumladan, Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimdagi tovarlar ro‘yxatini kengaytirish orqali 5 milliard dollarga yetkazish vazifasi belgilab olindi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida alohida dastur asosida amalga oshirilishi nazarda tutilgan sanoat kooperatsiyasining yangi ustuvor yo‘nalishlari ishlab chiqilgan.
Shuningdek, hududlararo hamkorlikning ulkan salohiyati qayd etildi. Yil oxiriga qadar O‘zbekistonning barcha viloyatlaridan delegatsiyalar hamkor hududlar bilan loyihalar portfelini ishlab chiqish maqsadida Turkiyaga tashrif buyuradi.
Qishloq xo‘jaligi, bog‘dorchilik, sog‘liqni saqlash va tibbiy turizm sohalarida Turkiyaning ilg‘or tajribasini joriy etish zarurligi ta’kidlandi.
Turizm yo‘nalishida aloqalarni rivojlantirish, teatr festivallari va madaniyat haftaliklarini o‘tkazish, tarixiy filmlarni birgalikda ishlab chiqarish, madaniy meros ob’ektlarini hamkorlikda tiklashga alohida e’tibor qaratildi.
Ta’lim sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida shu yil bahorda Buxoroda to‘rtinchi Rektorlar forumini o‘tkazishga kelishib olindi.
Shuningdek, Qo‘shma hukumatlararo komissiya hamraislarining ko‘p qirrali hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Yig‘ilish yakunida ikki davlat hukumatlariga qabul qilingan qarorlarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni tasdiqlash topshirildi.
Shavkat Mirziyoyev Rejep Tayyip Erdog‘anga O‘zbekistonga tashrif bilan kelishni taklif qildi.
Oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining to‘rtinchi yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an Qo‘shma bayonot hamda Keng qamrovli strategik sheriklik doirasidagi hamkorlik mexanizmlari to‘g‘risidagi qarorni imzoladilar.
Bundan tashqari, ko‘p qirrali sheriklikning turli yo‘nalishlarini qamrab oluvchi ikki tomonlama hujjatlar to‘plami imzolandi. Xususan:
– sog‘liqni saqlash, ta’lim va harbiy tibbiyot sohalaridagi hamkorlik to‘g‘risida;
– iqtisodiy va moliyaviy hamkorlik to‘g‘risida;
– konchilik sanoatida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida;
– xalqaro transport yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida;
– maxsus iqtisodiy zonalar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida;
– yadro xavfsizligi, jisman himoya qilish, kafolatlar va radiatsion himoya sohasidagi hamkorlik va axborot almashinuvi to‘g‘risida;
– migratsiyaga ko‘maklashish va fuqarolarni o‘z mamlakatiga qaytarish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida;
– O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi va Turkiya Din ishlari boshqarmasi o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimlar;
– Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2026-2027 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
– O‘zbekiston Yengil sanoatni rivojlantirish agentligi va Turkiya Oliy ta’lim kengashi o‘rtasida bayonnoma;
– Madaniyat sohasida 2026-2027 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik rejasi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an Anqara shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining to‘rtinchi yig‘ilishi yakunlari yuzasidan ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdilar.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida turkiyalik hamkasbiga ko‘rsatilgan mehmondo‘stlik va kengash doirasidagi samarali muzokaralar uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Bugungi kunda Turkiya barcha sohalarda ulkan yutuqlarga erishayotgani va nafaqat musulmon dunyosida, balki global miqyosda ham haqli ravishda yuksak hurmat-e’tibor qozongani alohida ta’kidlandi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston – Turkiya do‘stlik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘tgan yili o‘zaro savdo hajmi 3 milliard dollardan, qo‘shma korxonalarning soni esa 2,2 mingtadan oshdi, o‘zlashtirilgan investitsiyalarning umumiy hajmi qariyb 10 milliard dollarni tashkil etdi.
Ikki mamlakat o‘rtasida haftasiga 100 ga yaqin aviaqatnov amalga oshirilmoqda. Turkiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida 9 milliard dollarlik loyihalar portfeli shakllantirilgan.
Kengash yig‘ilishlarini muntazam ravishda o‘tkazish, Hukumatlararo komissiya va Strategik rejalashtirish guruhi mexanizmlaridan samarali foydalanish to‘g‘risida qarorlar qabul qilindi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti va boshqa nufuzli xalqaro tuzilmalar doirasidagi o‘zaro qo‘llab-quvvatlash amaliyoti davom ettiriladi.
Yetakchilar savdo hajmini, shu jumladan, Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim doirasida tovarlar turini kengaytirish, ustuvor iqtisodiy tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash orqali 5 milliard dollarga yetkazishga kelishib oldilar.
Shuningdek, madaniy va gumanitar almashinuvlarni yanada kengaytirishga, xususan, birgalikda teatr va kino haftaliklari, badiiy ko‘rgazmalarni o‘tkazish hamda ziyorat turizmini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Kengash yig‘ilishi yakunlaridan kelib chiqib, ikki mamlakat hukumatlari tomonidan erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish bo‘yicha keng qamrovli “yo‘l xaritasi” qabul qilinishi ta’kidlandi.
Anqara shahriga rasmiy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an Hatay viloyatida mamlakatimiz tomonidan barpo etilgan “O‘zbekiston” turar joy majmuasining ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Tadbirda davlatimiz rahbari uch yil oldin sodir bo‘lgan vayronkor zilzila qardosh turk xalqi uchun og‘ir sinov bo‘lganini ta’kidladi. O‘zbekiston ushbu fojiali davrning dastlabki kunlaridanoq Turkiyaga har tomonlama yordam ko‘rsata boshladi.
Qisqa fursatda 100 nafar o‘zbekistonlik qutqaruvchi va 70 nafar tibbiyot xodimi falokat sodir bo‘lgan hududga yetib bordi. Qidiruv-qutqaruv ishlari natijasida 18 kishi qutqarildi, 200 nafarga yaqin jabrlanganlar vayronalar ostidan chiqarildi. Dala shifoxonasi 4 ming nafar bemorga tibbiy yordam ko‘rsatdi.
Prezident Rejep Tayyip Erdog‘an tashabbusi bilan zilzila oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturlar amalga oshirilayotgani alohida qayd etildi. Bugungi kunga qadar mamlakatda 455 mingdan ortiq uy-joy qurildi.
O‘zbekiston, o‘z navbatida, qisqa muddatlarda Hatay viloyatining Arsuz tumanida 300 dan ziyod to‘liq jihozlangan xonadon, jami 24 ta ko‘p qavatli uydan iborat barcha zarur infratuzilmaga ega zamonaviy turar joy majmuasini barpo etdi.
Turkiya Prezidenti ushbu majmua nafaqat jabrlangan oilalar uchun yangi uy, balki o‘zbek va turk xalqlari o‘rtasidagi abadiy do‘stlikning yorqin namunasi ekanini ta’kidladi.
Yetakchilar loyihani amalga oshirishda ishtirok etgan quruvchilar, muhandislar, ishchilar va barcha hamkorlarga samimiy minnatdorlik bildirdilar.
Davlat rahbarlari yangi xonadonlar kalitlarini ularning egalariga tantanali ravishda topshirdilar.
Shuningdek, Prezidentlar Istanbulning Bekirkyoy tumanida o‘zbek maktabi qurilishini boshlab berdilar. Mazkur dargoh O‘zbekistonning xorijdagi birinchi ta’lim muassasasi bo‘ladi.
Yangi o‘quv maskani Turkiyada yashovchi o‘zbek oilalarining farzandlariga o‘z ona tilida ta’lim olishi bilan birga milliy qadriyatlar, madaniyat va an’analarni saqlab qolish imkonini beradi.
Tomonlar ushbu maktab ikki qardosh xalq o‘rtasidagi rishtalar yanada mustahkam bo‘lishiga xizmat qilishi, yosh avlod uchun muhim ta’lim va tarbiya markaziga aylanishiga ishonch bildirdilar.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasiga rasmiy tashrifi yakunlandi.

Узбекистан и Турция укрепляют всеобъемлющее стратегическое партнерство
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана 29 января посетил эту страну с официальным визитом.
В международном аэропорту «Эсенбога» в Анкаре высоких гостей встретили Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган с супругой.
Были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул.
Состоялась краткая встреча глав двух государств c участием первых леди.
В ходе беседы лидеры обменялись мнениями по вопросам дальнейшего расширения узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
После этого в резиденции Президента Турецкой Республики «Ак сарай» в городе Анкаре состоялась церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Главу нашего государства встретил Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган.
На площади в честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Президенты Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган поднялись на подиум. В исполнении военного оркестра прозвучали государственные гимны двух стран. Лидеры обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.
В Президентском дворце в городе Анкаре состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана в узком формате.
В начале беседы главы государств тепло поздравили друг друга с наступающим священным для всей мусульманской уммы месяцем Рамазан.
Были предметно рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства, прежде всего в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
С удовлетворением отмечена нынешняя высокая динамика и активный диалог на всех уровнях. Стороны приветствовали плодотворные итоги состоявшегося недавно заседания группы стратегического планирования в формате «4+4».
Последовательно растут объемы взаимного товарооборота, количество совместных предприятий, частота авиарейсов между странами. Регулярно проводятся совместные культурные мероприятия.
Подчеркнута необходимость продвижения проектов и программ в области промышленности, сельского хозяйства, социальной защиты и других приоритетных направлениях.
Особое внимание уделено укреплению взаимодействия и координации в сфере обороны и безопасности, борьбы с киберпреступлениями.
Лидеры также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
Далее под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана состоялось четвертое заседание Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Стороны подчеркнули символичность нынешнего заседания, которое проходит в преддверии священного месяца Рамазан и 30-летия Договора о вечной дружбе и сотрудничестве между двумя странами.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие политического диалога, схожесть позиций по международным проблемам.
Достигнута договоренность о продолжении взаимной поддержки в рамках Организации Объединенных Наций, Организации тюркских государств, Организации исламского сотрудничества, Организации экономического сотрудничества и других структур.
Активизировались межпарламентские связи, в том числе по линии групп дружбы.
Последовательно растут объемы взаимной торговли, количество совместных предприятий и проектов с ведущими компаниями Турции.
Поставлена задача по доведению товарооборота до 5 миллиардов долларов в ближайшие годы, в том числе за счет расширения перечня товаров в рамках Соглашения о преференциальной торговле.
В рамках подготовки к визиту были определены новые приоритетные направления промышленной кооперации, которые будут осуществляться на основе отдельной программы.
Отмечен также огромный потенциал межрегионального сотрудничества. До конца года делегации всех областей Узбекистана посетят Турцию в целях формирования портфеля проектов с партнерскими регионами.
Подчеркнута востребованность внедрения передового турецкого опыта в сфере сельского хозяйства, садоводства, здравоохранения, медицинского туризма.
Особое внимание уделено развитию взаимодействия в области туризма, проведению театральных фестивалей и недель культуры, совместному созданию исторических фильмов и реставрации объектов культурного наследия.
В целях углубления сотрудничества в образовательной сфере условлено провести весной этого года в Бухаре четвертый Форум ректоров.
Были также заслушаны доклады сопредседателей Совместной межправительственной комиссии по перспективным направлениям многопланового партнерства.
По итогам заседания правительствам поручено утвердить «дорожную карту» по реализации принятых решений.
В завершение Шавкат Мирзиёев пригласил Реджепа Тайипа Эрдогана посетить с визитом Узбекистан.
По итогам четвертого заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган подписали Совместное заявление, а также Решение о механизмах сотрудничества в рамках всеобъемлющего стратегического партнерства.
Кроме того, подписан пакет двусторонних документов, охватывающих широкий спектр направлений многопланового партнерства. В том числе:
– межправительственные соглашения о сотрудничестве в сферах здравоохранения, образования и военной медицины;
– об экономическом и финансовом сотрудничестве;
– о взаимодействии в сфере горнодобывающей промышленности;
– о сотрудничестве по развитию международных транспортных коридоров;
– о сотрудничестве в сфере специальных экономических зон;
– о сотрудничестве и обмене информацией в области ядерной безопасности, физической защиты, гарантий и радиационной защиты;
– о сотрудничестве в содействии миграции и возвращению граждан в свою страну;
– о взаимодействии между Комитетом по делам религий Узбекистана и Управлением по делам религии Турции;
– Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2026-2027 годы;
– Протокол между Агентством по развитию легкой промышленности Узбекистана и Советом по высшему образованию Турции;
– План культурного сотрудничества на 2026-2027 годы.
По итогам состоявшегося в городе Анкаре четвертого заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган выступили с заявлениями для представителей средств массовой информации.
В начале своего выступления глава нашего государства выразил искреннюю признательность турецкому коллеге за оказываемое теплое гостеприимство и плодотворные переговоры в рамках Совета.
Особо отмечено, что современная Турция достигает огромных успехов во всех сферах, пользуется заслуженным авторитетом не только в мусульманском мире, но и в глобальном пространстве.
С удовлетворением подчеркнуто, что узбекско-турецкие отношения дружбы и всеобъемлющего стратегического партнерства за последние годы вышли на качественно новый уровень.
По итогам прошлого года объем взаимной торговли превысил 3 миллиарда долларов, число совместных предприятий – 2,2 тысячи, а общий объем освоенных инвестиций составил около 10 миллиардов долларов.
Между двумя странами еженедельно выполняется порядка 100 авиарейсов. С участием ведущих турецких компаний сформирован портфель проектов на сумму 9 миллиардов долларов.
Приняты решения о регулярном проведении заседаний Совета, эффективном использовании механизма Межправительственной комиссии и Группы стратегического планирования.
Будет продолжена практика взаимной поддержки в рамках авторитетных международных структур, включая Организацию Объединенных Наций, Организацию исламского сотрудничества, Организацию тюркских государств, и других.
Лидеры договорились принять практические меры по доведению объемов торговли до 5 миллиардов долларов, в том числе за счет расширения номенклатуры товаров в рамках Соглашения о преференциальной торговле, укрепления промышленной кооперации в приоритетных сферах экономики.
Особое внимание также уделено дальнейшему расширению культурно-гуманитарного обмена, включая проведение совместных недель театра и кино, художественных выставок и развитие паломнического туризма.
Отмечено, что по итогам заседания Совета правительствами двух стран будет принята комплексная «дорожная карта» по своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей.
В рамках официального визита в город Анкару Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган приняли участие в церемонии открытия жилого комплекса «Узбекистан», построенного узбекской стороной в провинции Хатай.
Выступая на мероприятии, лидер нашей страны отметил, что разрушительное землетрясение, произошедшее 3 года назад, стало тяжелейшим испытанием для братского турецкого народа. Узбекистан начал оказание всесторонней поддержки Турции с первых дней того трагического периода.
В кратчайшие сроки в зону бедствия были направлены 100 узбекских спасателей и 70 медицинских работников. В результате проведенных поисковых операций были спасены 18 человек, около 200 пострадавших извлечены из-под завалов. В полевом госпитале была оказана медицинская помощь 4 тысячам пациентов.
Особо подчеркнуто, что по инициативе Президента Реджепа Тайипа Эрдогана реализованы масштабные программы по ликвидации последствий землетрясения. На сегодняшний день в стране построено более 455 тысяч жилых домов.
В свою очередь Узбекистан в сжатые сроки возвел в районе Арсуз провинции Хатай современный жилой комплекс из 24 многоквартирных домов, включающий более 300 полностью благоустроенных квартир с современной инфраструктурой.
Президент Турции отметил, что данный комплекс является не только новым домом для пострадавших семей, но и ярким воплощением вечной дружбы узбекского и турецкого народов.
Лидеры выразили искреннюю благодарность строителям, инженерам, рабочим и всем партнерам, принимавшим участие в реализации проекта.
Главы государств торжественно вручили ключи от новых квартир их владельцам.
Президенты также дали старт строительству узбекской школы в районе Бакыркёй города Стамбула – первого образовательного учреждения Узбекистана за рубежом.
Новое учебное заведение даст возможность детям из узбекских семей, проживающих в Турции, получать образование на родном языке, а также сохранять национальные ценности, культуру и традиции.
Стороны выразили уверенность, что данная школа будет способствовать дальнейшему сближению двух братских народов и станет важным центром просвещения и воспитания молодого поколения.
На этом официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турецкую Республику завершился.