Prezidentimiz Huquqni muhofaza qilish akademiyasiga tashrif buyurdi
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining yangi binosi va o‘quv-ilmiy faoliyati bilan tanishdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2022 yil 28 noyabrdagi “Jinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi  Farmoni doirasida Bosh prokuratura Akademiyasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etilgan edi.
Akademiya qisqa vaqt ichida tor ixtisoslashgan ta’lim muassasasidan prokuratura va tergov-surishtiruv organlari uchun kadrlarni yagona yondashuv asosida tayyorlaydigan, ta’limning uzluksiz tizimiga ega bo‘lgan, to‘laqonli ixtisoslashtirilgan oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasasiga aylandi.
Akademiyaning professor-o‘qituvchilar va boshqaruv xodimlari tarkibi prokuratura, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, ilmiy va ekspertlik muassasalarida amaliy tajribaga ega malakali kadrlar bilan to‘ldirildi.
O‘tgan davrda Akademiyaga biriktirilgan hududdagi infratuzilma izchil kengaytirilib, besh qavatli ma’muriy bino, zamonaviy oshxona, mehmonxona va talabalar uchun kovorking maydoni qaytadan barpo etildi hamda konferens-zal, kutubxona tubdan rekonstruksiya qilindi.
Bundan tashqari, 2 ta o‘quv korpusi va 2 ta yotoqxona binolari qayta ta’mirlanib, ta’lim oluvchilarni qamrab olish imkoniyati ikki baravarga oshirildi. Hozirda esa ochiq va yopiq sport majmualarining qurilishi davom etmoqda.
Nazariya va amaliyot uyg‘unligini ta’minlash maqsadida kriminalistika poligonlari, sud protsessi imitatsiyasi uchun maxsus zallar, Gezell oynasi bilan jihozlangan so‘roq va tanib olish xonalari, kiberpoligon, “darknet” va sud-ekspertizasi laboratoriyalaridan iborat jami 12 ta maxsus xona barpo etildi.
Akademiyada oliy ta’limning ikki bosqichli tizimi – bakalavriat va magistratura yo‘lga qo‘yilgan. 2023/24 o‘quv yilidan mamlakatimizda ilk marotaba “Turli tizim – yagona yondashuv” tamoyili asosida bakalavriatning “Tergov faoliyati” va “Prokurorlik faoliyati” ta’lim yo‘nalishlarida o‘quv jarayonlari tashkil etildi. Kiberjinoyatlarga qarshi kurashishga yo‘naltirilgan “kiberprokuror” va “kibertergovchi”larni tayyorlash uchun kelgusi yildan boshlab “Kiberhuquq” bakalavriat yo‘nalishi tashkil etiladi.
Magistraturada “Tergov faoliyati”, “Prokurorlik faoliyati” shuningdek, milliy ta’lim tizimida yagona bo‘lgan “Korrupsiyaga qarshi kurash faoliyati”, “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab, “Kiberxavfsizlikni huquqiy ta’minlash” mutaxassisligi bo‘yicha magistrlar tayyorlanadi.
Malaka oshirishning sifat jihatidan yangi tartibi joriy etilib, prokuratura va tergov organlari xodimlarining har uch yilda kamida bir marta uzluksiz malaka oshirish tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Prokuratura organlarining rahbar kadrlarini qayta tayyorlash, yangi qabul qilingan xodimlarning boshlang‘ich ixtisoslashuvini ta’minlash, vakolatli organlar surishtiruvchi va tergovchilarini qayta tayyorlash bo‘yicha yangi tizim yaratildi.
Masofaviy va aralash kurslar hamda xodimlarning ehtiyojlariga asoslangan ta’limning elektiv modeli qo‘llanib kelinmoqda. Bu – har bir xodimga butun xizmat faoliyati davomida shaxsiy ta’lim trayektoriyasi bo‘yicha o‘z malakasini uzluksiz oshirib borish imkonini yaratadi.
Portal orqali masofaviy va aralash kurslarni sun’iy intellekt texnologiyalari asosida joriy etish yo‘lga qo‘yildi. Bunda sun’iy intellekt asosida yaratilgan virtual assistent va haqiqiy tergov amaliyotida uchraydigan muammoli vaziyatlarni aks ettirgan raqamli simulyatsiya videolari keng qo‘llanilmoqda.
Aholiga bepul huquqiy maslahat berish uchun yuridik klinika va maxsus elektron platforma faoliyati yo‘lga qo‘yilgan. Bu faoliyatga talabalar jalb etilib, tajribali mutaxassislar rahbarligida amaliy ko‘nikmalarini shakllantirmoqda.
Bundan tashqari, Korrupsiyaga qarshi kurashish ilmiy-ta’lim markazi tashkil etilgan. Mazkur yo‘nalishda magistrlarni tayyorlash, shuningdek, ilmiy kengash faoliyatini ilmiy uslubiy jihatdan ta’minlash yo‘lga qo‘yildi.
Kiberjinoyatchilik va boshqa global tahdidlarga qarshi kurashish hamda bu borada malakali mutaxassislarni tayyorlash maqsadida o‘tgan yilda Prezidentimizning tegishli qarorlari asosida Akademiya tarkibida Raqamli kriminalistika ilmiy-tadqiqot instituti tashkil etildi.
Ahamiyatlisi, zamonaviy kiberlaboratoriyada 439 ta murakkab raqamli tadqiqot va ekspertiza o‘tkazilib, 189 ta kiberjinoyat fosh etilgan.
Akademiyaning loyiha ofisida AQSH, Yaponiya, Germaniya, Janubiy Koreya, Rossiya, Sloveniya va Shvetsiya kabi davlatlardan jalb qilingan ekspertlar hamkorligida 15 dan ortiq loyihalar amalga oshirilmoqda.
Akademiyada 10 ta ixtisoslik bo‘yicha ilmiy darajalarini beruvchi kengash faoliyat olib boradi. Shundan “Korrupsiya muammolari” ixtisosligi bo‘yicha ilmiy kengash mamlakatimizda yagona bo‘lib hisoblanadi. Akademiyaning ilmiy salohiyati uch yil ichida 26 foizdan 67 foizga yetkazildi.
Prezidentimiz Akademiyaning sud protsessi imitatsiyasi uchun maxsus zallari, so‘roq va tanib olish hamda boshqa ixtisoslashtirilgan xonalari, axborot-resurs markazida yaratilgan zamonaviy sharoitlar bilan tanishdi, talabalar bilan muloqot qildi.

Президент посетил Правоохранительную академию
Глава нашего государства ознакомился с новым зданием и учебно-научной деятельностью Правоохранительной академии Республики Узбекистан.
Академия была создана на базе Академии Генеральной прокуратуры в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений».
За короткий срок академия трансформировалась из узкоспециализированного учебного заведения в полноформатное специализированное высшее учебное и научно-исследовательское учреждение с непрерывной системой образования, осуществляющее подготовку кадров для органов прокуратуры и следственно-дознавательных органов на основе единого подхода.
Профессорско-преподавательский и управленческий состав Академии укомплектован квалифицированными специалистами, имеющими практический опыт работы в органах прокуратуры, правоохранительных органах, а также в научных и экспертных учреждениях.
За прошедший период на закрепленной за Академией территории последовательно расширялась инфраструктура: построены новое пятиэтажное административное здание, современная столовая, гостиница и коворкинг-пространство для студентов, а также полностью реконструированы конференц-зал и библиотека.
Кроме того, капитально отремонтированы два учебных корпуса и два здания общежитий, что позволило вдвое увеличить охват обучающихся. В настоящее время продолжается строительство открытого и крытого спортивных комплексов.
В целях обеспечения тесной связи теории и практики созданы 12 специализированных помеўений, включая криминалистические полигоны, специальные залы для имитации судебных процессов, кабинеты для допросов и опознаний, оснащенные зеркалом Гезелла, киберполигон, лаборатории «даркнета» и судебной экспертизы.
В Академии внедрена двухступенчатая система высшего образования – бакалавриат и магистратура. С 2023/2024 учебного года впервые в стране на основе принципа «Разные системы — единый подход» организовано обучение по направлениям бакалавриата «Следственная деятельность» и «Прокурорская деятельность». С будущего года планируется открытие направления бакалавриата «Киберправо» для подготовки «киберпрокуроров» и «киберследователей», ориентированных на противодействие киберпреступности.
В магистратуре осуществляется подготовка кадров по специальностям «Следственная деятельность», «Прокурорская деятельность», а также по уникальным для национальной системы образования направлениям – «Антикоррупционная деятельность» и «Международное право в области прав человека». С 2025/2026 учебного года будет налажена подготовка магистров по специальности «Правовое обеспечение кибербезопасности».
Внедрен качественно новый порядок повышения квалификации, в рамках которого обеспечена система непрерывного повышения квалификации сотрудников органов прокуратуры и следствия не реже одного раза в три года.
Создана новая система переподготовки руководящих кадров органов прокуратуры, начальной специализации вновь принятых сотрудников, а также переподготовки дознавателей и следователей уполномоченных органов.
Широко применяются дистанционные и смешанные курсы, а также элективная модель обучения, основанная на индивидуальных потребностях сотрудников. Это позволяет каждому работнику на протяжении всей служебной деятельности непрерывно повышать квалификацию по персональной образовательной траектории.
Через специализированный портал внедрены дистанционные и смешанные курсы на основе технологий искусственного интеллекта. При этом активно используются виртуальный ассистент на базе ИИ и цифровые симуляционные видеоматериалы, отражающие проблемные ситуации, возникающие в реальной следственной практике.
Для оказания населению бесплатной юридической помощи налажена деятельность юридической клиники и специальной электронной платформы. К этой работе привлекаются студенты, которые под руководством опытных специалистов формируют практические навыки.
Кроме того, создан Научно-образовательный центр по противодействию коррупции, в рамках которого осуществляется подготовка магистров, а также научно-методическое сопровождение деятельности диссертационного совета.
В целях противодействия киберпреступности и другим глобальным угрозам, а также подготовки квалифицированных специалистов в этой сфере, в прошлом году на основании соответствующих постановлений Президента в структуре академии был создан Научно-исследовательский институт цифровой криминалистики.
Примечательно, что в современной киберлаборатории проведено 439 сложных цифровых исследований и экспертиз, в результате чего раскрыто 189 киберпреступлений.
В проектном офисе академии в сотрудничестве с экспертами из США, Японии, Германии, Южной Кореи, России, Словении и Швеции реализуется более 15 проектов.
В академии функционирует ученый совет по 10 научным специальностям, при этом совет по специальности «Проблемы коррупции» является единственным в стране. Научный потенциал академии за три года увеличился с 26 до 67 процентов.
Президент ознакомился со специальными залами академии для имитации судебных процессов, допросов и опознаний, а также другими специализированными аудиториями и современными условиями, созданными в информационно-ресурсном центре, а также пообщался со студентами.