Bola huquqlarini himoya qilish bo‘yicha amaliy ishlar tahlil qilindi
Senatning Yoshlar, xotin-qizlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi hamda Agrar, suv xo‘jaligi masalalari va ekologiya qo‘mitasining qo‘shma majlisida Oliy Majlis Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani)ning bola huquqlari to‘g‘risidagi qonunchilikka davlat organlari tomonidan rioya etilishi haqidagi maʼruzasi ko‘rib chiqildi.
Taʼkidlanganidek, fuqarolarning murojaatlari va bolalarga nisbatan sodir etilgan jinoyatlarga oid sud xabarnomalari asosida Bolalar ombudsmani va uning kotibiyati xodimlari 46 ta fuqarolik, jinoyat va maʼmuriy ishlar yuzasidan sudlarda kuzatuvchi sifatida ishtirok etgan.
Shu bilan birga, 2025-yilda Bolalar ombudsmani nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari hamda boshqa yuridik shaxslar tomonidan 1 934 ta murojaat kelib tushgan. Ularning 509 tasi ijobiy hal etilgan, 708 tasi bo‘yicha esa huquqiy tushuntirishlar berilgan.
Bola huquqlari bo‘yicha vakilning 35 ta shaxsiy qabuli tashkil etilgan bo‘lib, ularda jismoniy va yuridik shaxslarning 98 ta murojaati ko‘rib chiqilgan.
Murojaatlar tahlili va monitoringi natijalariga ko‘ra, ayrim davlat organlari tomonidan bola huquqlari va qonuniy manfaatlari buzilishiga yo‘l qo‘yilgani aniqlangan. Mazkur holatlar yuzasidan taʼsir choralari ko‘rilib, Bolalar ombudsmani tomonidan 2 ta ogohlantirish, 3 ta taqdimnoma hamda 18 ta xulosa kiritilgan.
2025-yil davomida bola huquqlari sohasida milliy qonunchilik va xalqaro standartlarni targ‘ib qilish, bola manfaatlari himoyasiga oid 2 239 ta material OAVda eʼlon qilingan.
Muhokama davomida masʼul vazirlik va idora vakillari tomonidan inson huquqlari va bola huquqlari va qonuniy manfaatlarini taʼminlash sohasidagi islohotlar hamda ularning manfaatlarini taʼminlashga oid fikr va mulohazalar bildirildi.

Проанализирована практическая работа по защите прав ребенка
На совместном заседании комитетов Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта, а также по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии рассмотрен доклад Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка (Детского омбудсмана) о соблюдении государственными органами законодательства о правах ребенка.
Отмечалось, что на основании обращений граждан и судебных извещений о преступлениях, совершенных против детей, Детский омбудсман и сотрудники его секретариата участвовали в качестве наблюдателей в судах по 46 гражданским, уголовным и административным делам.
Наряду с этим, в 2025 году на имя Детского омбудсмана поступило в 1934 обращения граждан Республики Узбекистан, граждан и омбудсманов иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц. Из них 509 решены положительно, а по 708 даны правовые разъяснения.
Уполномоченным по правам ребенка организовано 35 личных приемов, в ходе которых рассмотрено 98 обращений физических и юридических лиц.
По результатам анализа и мониторинга обращений установлено, что некоторыми государственными органами допущены нарушения прав и законных интересов детей. По этим случаям Детским омбудсманом приняты меры воздействия, вынесено 2 предупреждения, 3 представления и 18 заключений.
В течение 2025 года в СМИ опубликовано 2 239 материалов, посвященных продвижению национального законодательства и международных стандартов в области прав ребенка и защите интересов детей.
В ходе обсуждения представители ответственных министерств и ведомств высказали свои мнения о реформах в области прав человека и обеспечения прав и законных интересов детей, а также об обеспечении их интересов.