Prezident: “Har bir qaror, har bir xizmat, har bir jarayon faqat inson manfaatiga xizmat qilishi zarur”
Prezident Shavkat Mirziyoyev 28-noyabr kuni poytaxtimizdagi Xalqaro kongress markazida byurokratiyani bartaraf etish masalalariga bagʻishlangan xalqaro forumning tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
Forumda Oʻzbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari hukumatlari, xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlarning yuqori martabali vakillari, davlat xizmati sohasidagi yetakchi ekspertlar va jamoatchilik faollari qatnashmoqda.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida anjumanni tashkil etishdagi koʻmagi uchun Birlashgan Arab Amirliklarining Hukumat ishlari boʻyicha vaziri Muhammad bin Abdulloh al-Gargaviyga samimiy minnatdorlik bildirdi. Ushbu mamlakat xalqi va rahbariyatini yaqinlashib kelayotgan ayyom – Birlashgan Arab Amirliklari tashkil etilgan kun munosabati bilan muborakbod etdi.
– Biz Yangi Oʻzbekistonni barpo etishda “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak” degan insonparvar gʻoyaga amal qilyapmiz, – dedi Prezidentimiz.
Taʼkidlanganidek, mamlakatimizda aholi va biznes uchun byurokratiya, ovoragarchilik va boshqa maʼmuriy toʻsiqlarni bartaraf etishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda. Davlat xizmatlari koʻrsatish milliy tizimini tubdan isloh qilish va raqamlashtirish, davlat organlari faoliyatini maqbullashtirish, aholi bilan davlat idoralari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri muloqot oʻrnatish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirildi.
Soʻnggi yillarda respublikamizda byurokratiyani qisqartirishga qaratilgan 9 ta farmon va qaror qabul qilindi. Davlat xizmatlari markazlari, Yagona portal platformasi, “Raqamli hukumat” kabi tizimlarning tashkil etilishi natijasida davlat xizmatlari xalqimiz uchun yanada qulay, tezkor va shaffof boʻlmoqda.
Xususan, 2017-yilda faqat 444 turdagi davlat xizmatlari koʻrsatilgan boʻlsa, bugungi kunda bu koʻrsatkich 1 ming 40 taga yetdi. Bunda koʻrsatilgan xizmatlar soni qariyb 10 barobarga koʻpayib, 55 milliondan oshdi. 90 dan ortiq xizmatlarni proaktiv va kompozit shaklda koʻrsatish yoʻlga qoʻyildi.
Masalan, tugʻilish bilan bogʻliq xizmatlarning kompozit shaklda koʻrsatilishi har yili qariyb 1 million fuqaroga qulaylik yaratmoqda. Aholining ehtiyojmand qatlamlariga ijtimoiy nafaqalar, shuningdek, yoshga doir pensiya tayinlanishi aholi murojaatlarisiz avtomatik tarzda amalga oshirilmoqda.
Raqamlashtirish natijasida 30 turdagi xizmatlarni real vaqt rejimida olish imkoniyati yaratildi. Joriy yilning oʻzida 8 millionga yaqin xizmatlar avtomatik ravishda koʻrsatildi. Hujjat almashinuvining elektron shaklga oʻtkazilishi aholining yiliga 23 milliard soʻm mablagʻlari tejalishiga imkon bermoqda.
Shu bilan birga, biznes vakillariga ham yengillik va qulayliklar yaratish maqsadida 160 dan ziyod litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilindi. 150 dan ortiq ruxsatnomalar bugungi kunda elektron shaklda berilmoqda, 140 turdagi hujjat va maʼlumotlarni talab qilish amaliyotiga chek qoʻyildi.
Davlat xizmatlari eksterritorial tamoyil asosida koʻrsatila boshlandi. Shuningdek, “Biznesni 15 daqiqada boshlash” tamoyili amaliyotga joriy etilmoqda.
Davlatimiz rahbari bugun byurokratiyani kamaytirish boʻyicha alohida dastur tasdiqlanganini maʼlum qildi. Ushbu hujjat, eng avvalo, davlat va aholi, davlat va biznes hamda davlat tuzilmasining ichki munosabatlarida byurokratiyani bartaraf etish, har tomonlama qulay davlat xizmatlari ekotizimini yaratishni nazarda tutadi.
– Pirovard maqsadimiz – 2030-yilga qadar Oʻzbekistonni ortiqcha byurokratiyadan xoli boʻlgan hududga aylantirishdan iboratdir, – dedi Prezident.
Dastur doirasida 2030-yilga qadar amalga oshiriladigan muhim vazifalar belgilab olindi. Jumladan, davlat xizmatlari soni 1,5 mingtaga, elektron xizmatlar ulushi 95 foizga yetkaziladi. Kelgusi yilning oʻzida 250 ta xizmatlar elektron shaklga oʻtkaziladi. Masalan, avtotransport vositasini roʻyxatdan oʻtkazish, qoʻshilgan qiymat soligʻini qaytarish kabi xizmatlardan elektron foydalanish yoʻlga qoʻyiladi.
Yangi Oʻzbekistonda “Qogʻozsiz hukumat” tizimiga toʻliq oʻtilib, qogʻoz aylanmasidan butunlay voz kechiladi. Mavjud 40 million hujjatlardan 25 millioni, shundan keyingi yilning oʻzida 5 millioni raqamlashtiriladi.
Proaktiv va kompozit xizmatlarning soni 400 taga yetkaziladi. Kelgusi yilning oʻzida 180 turdagi bunday xizmatlar joriy etiladi.
– Natijada fuqaro murojaat qilmasdan unga xizmat koʻrsatiladigan tizimga oʻtamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Shuningdek, barcha davlat xizmatlari xatlovdan toʻliq oʻtkaziladi. Bunda bir-birini takrorlovchi, keraksiz, fuqarolarga yuk boʻlayotgan talablar bekor qilinadi.
Litsenziya va ruxsatnomalar berish, kommunal tarmoqlarga ulanish, qurilish sohasida 300 dan ortiq davlat xizmatlari soddalashtiriladi. Masalan, 4 ta kommunal tarmoqqa yagona ariza asosida ulanish imkoniyati yaratiladi.
Xizmat koʻrsatish muddatlari keskin qisqartiriladi hamda ortiqcha hujjat va maʼlumotlar talab qilish bekor qilinadi.
100 dan ziyod davlat xizmatlarining koʻrsatish muddatlari 50 foizga qisqaradi. 110 dan ortiq maʼlumot va hujjatlar talab qilish toʻliq bekor qilinadi.
Davlat xizmatlari portali, “Litsenziya” tizimi, “Yagona darcha” bojxona platformasi va koll-markazlar toʻliq sunʼiy intellekt asosida ishlashga oʻtadi.
Har yili vazirlik va idoralar faoliyati maxsus raqamli platforma orqali baholanadi. Eng yaxshi natijaga erishgan idoralar va xodimlarni ragʻbatlantirish tartibi joriy etiladi.
Dastur natijadorligini doimiy ravishda monitoring qilish, vazirlik va idoralarning byurokratiyani qisqartirishga doir faoliyatini muvofiqlashtirish uchun alohida Dastur ofisi faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
Aholi va biznes vakillari uchun dasturga qoʻshimchalar va yangi tashabbuslarni toʻgʻridan-toʻgʻri kiritish, shu bilan birga, ular tomonidan vazirlik va idoralarning dastur doirasidagi faoliyatini baholash imkoniyati yaratiladi. Buning uchun 3 million dollar miqdorida mukofot jamgʻarmasi tashkil etiladi.
Ushbu jamgʻarma hisobidan byurokratiyani bartaraf etish boʻyicha yangi tashabbus bilan chiqqan aholi, biznes vakillari hamda davlat xizmatchilari alohida pul mukofotlari bilan ragʻbatlantiriladi.
Shuningdek, qoʻshimcha nominatsiyalar boʻyicha ham ragʻbatlantirish mexanizmlari joriy etiladi.
– Byurokratiyani bartaraf etish – davlatning xalqqa xizmat qilishga qaratilgan ustuvor vazifasidir. Biz birgalikda shunday tizimni yaratishimiz kerakki, fuqaro davlat idorasiga emas, davlatning oʻzi har bir fuqaroning oldiga borishi va muammosini hal qilishi lozim. Bu – Yangi Oʻzbekiston davlat boshqaruvining zamonaviy va insonparvar qiyofasi boʻlishi zarur, – dedi Prezidentimiz.
Shundan soʻng davlatimiz rahbari ramziy tugmani bosib, Byurokratiyani bartaraf etish dasturini ishga tushirdi.
Ochilish marosimidan soʻng Prezidentimiz forum mavzusi, ilgari surilgan tashabbuslarning ahamiyati haqida jamoatchilik vakillari bilan suhbatlashdi. Yurtimizda “Inson qadri uchun” gʻoyasi barcha islohotlarning asosini tashkil etayotgani, byurokratiyani bartaraf etish zamirida har bir qaror, har bir xizmat, har bir jarayon faqat inson manfaatiga xizmat qilishi zarurligi taʼkidlandi.

Президент: каждое решение, каждая услуга и каждый процесс должны служить интересам человека
Президент Шавкат Мирзиёев 28 ноября принял участие в торжественной церемонии открытия международного форума, посвященного вопросам устранения бюрократии, который проходит в столичном Международном конгресс-центре.
В форуме принимают участие высокие представители правительств Республики Узбекистан и Объединенных Арабских Эмиратов, зарубежных государств и международных организаций, ведущие эксперты в сфере государственного управления, а также представители общественности.
Глава государства в своем выступлении выразил искреннюю благодарность министру по делам Правительства ОАЭ Мухаммаду аль-Гергави за содействие в организации данного мероприятия. Президент тепло поздравил народ и руководство Объединенных Арабских Эмиратов с приближающимся национальным праздником – Днем образования государства.
– Мы строим Новый Узбекистан, руководствуясь гуманистической идеей: «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить нашему народу», – подчеркнул Президент.
Как было отмечено, в нашей стране уделяется приоритетное внимание устранению бюрократии, излишних процедур и административных барьеров для населения и бизнеса. Проведены системные реформы по коренному преобразованию и цифровизации национальной системы государственных услуг, оптимизации деятельности государственных органов, установлению прямого и открытого диалога между государственными структурами и гражданами.
За последние годы в республике принято 9 указов и постановлений, направленных на сокращение бюрократии. Созданные центры государственных услуг, Единый портал государственных услуг, система «Цифровое правительство» сделали услуги доступными, быстрыми и прозрачными.
Если в 2017 году предоставлялось всего 444 вида государственных услуг, то сегодня их количество достигло 1 040. Число оказанных услуг увеличилось почти в десять раз и превысило 55 миллионов. Более 90 видов услуг стали предоставляться в проактивном и композитном формате.
Например, композитное предоставление услуг, связанных с рождением ребенка, ежегодно облегчает процесс почти миллиону граждан. Социальные пособия и возрастные пенсии назначаются автоматически, без обращения граждан.
Благодаря цифровизации появилась возможность предоставлять 30 видов услуг в режиме реального времени. Только в текущем году почти 8 миллионов услуг были предоставлены автоматически. Переход на электронный документооборот позволяет населению ежегодно экономить 23 миллиарда сумов.
Кроме того, для повышения удобства бизнеса отменено свыше 160 видов лицензий и разрешений. Более 150 разрешительных документов выдаются в электронном формате. Требование предоставления более 140 видов справок и документов полностью отменено.
Государственные услуги стали оказываться на основе экстерриториального принципа. Вводится в практику принцип «Начни бизнес за 15 минут».
Президент сообщил, что сегодня утверждена отдельная программа по снижению бюрократии. Документ предполагает устранение бюрократии в отношениях «государство – население», «государство – бизнес» и внутри государственного аппарата, а также создание максимально удобной экосистемы государственных услуг.
– Наша конечная цель – к 2030 году превратить Узбекистан в страну с нулевой бюрократией, – отметил Президент.
В рамках программы определены важные задачи, которые будут реализованы до 2030 года. В частности, количество государственных услуг будет увеличено до 1,5 тысячи, доля электронных услуг доведена до 95 процентов.
Только в следующем году в электронный формат будет переведено дополнительно 250 услуг. В частности, в электронный формат перейдут регистрация транспортных средств, возврат НДС и другие популярные услуги.
В Новом Узбекистане полностью будет внедрена система «Безбумажное правительство», предусматривающая полный отказ от бумажного документооборота. Из существующих 40 миллионов документов 25 миллионов будут оцифрованы, при этом 5 миллионов – уже в следующем году.
Количество проактивных и композитных услуг будет доведено до 400. Только в следующем году появится 180 новых композитных услуг.
– В результате мы перейдем к системе, в которой услуга предоставляется гражданину без его обращения, – подчеркнул Президент.
Кроме того, все государственные услуги будут полностью инвентаризированы. Будут отменены дублирующие, избыточные и создающие необоснованную нагрузку на граждан требования.
Более 300 процедур в сфере лицензирования и разрешений, подключения к инженерным сетям и строительства будут упрощены. Например, подключение к четырем видам коммунальных сетей будет осуществляться на основе единого заявления.
Сроки предоставления услуг будут значительно сокращены. Для более чем 100 видов услуг сроки будут уменьшены на 50 процентов. Требование представления свыше 110 видов документов будет полностью отменено.
Единый портал государственных услуг, система «Лицензия», таможенная платформа «Единое окно» и колл-центры будут работать на базе искусственного интеллекта.
Ежегодно деятельность министерств и ведомств будет оцениваться посредством специальной цифровой платформы. Учреждения и сотрудники, добившиеся высоких результатов, будут поощрены.
Для постоянного мониторинга исполнения программы, а также координации деятельности министерств и ведомств по снижению бюрократии будет создан Офис программы.
Для населения и бизнеса создаются возможности напрямую вносить свои предложения и новые инициативы в рамках программы. Также им будет предоставлена возможность оценивать деятельность государственных органов в этом направлении. Для этого будет создан призовой фонд в 3 миллиона долларов.
За счет этого фонда отдельные денежные вознаграждения будут вручаться гражданам, представителям бизнеса и государственным служащим, предложившим эффективные решения по сокращению бюрократии. Будут введены дополнительные номинации.
– Устранение бюрократии – одна из ключевых задач государства, направленная на служение людям. Мы должны создать такую систему, при которой не гражданин идет в государственный орган, а государство само приходит к каждому гражданину и решает его проблемы. Это должен быть современный и человекоцентричный облик государственного управления Нового Узбекистана, – подчеркнул Президент.
После выступления глава государства нажал символическую кнопку и дал старт Программе по устранению бюрократии.
По завершении церемонии открытия Президент пообщался с представителями общественности о значении форума и предложенных инициатив. Было отмечено, что идея «Во имя чести и достоинства человека» лежит в основе всех реформ, проводимых в стране, и что в центре любой реформы, каждого решения, каждой государственной услуги и каждого процесса должны стоять интересы человека.