O‘zbekiston transmilliy qatag‘onlarga qarshi kurash bo‘yicha muhokamalarda ishtirok etdi
4-dekabr kuni Jenevadagi Millatlar saroyida "Transmilliy qatag‘onlar va inson huquqlarini buzish: global javoblar va hisobdorlik" mavzusidagi sessiyalararo tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbir BMTning Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi tomonidan tashkil etildi.
Uchrashuv transmilliy qatag‘on shakllarini va ularning inson huquqlarini amalga oshirishdagi oqibatlarini chuqurroq anglashga, shuningdek, davlatlarning samarali himoya va hisobdorlik mexanizmlarini ishlab chiqishga qaratildi. Sessiyalararo yig‘ilishda davlatlar, xalqaro tashkilotlar, BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining maxsus vakolatli vakillari va ekspert tuzilmalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirning ochilishida Kanadaning BMTdagi Jenevadagi doimiy vakili Piter Makdugall so‘zga chiqdi. Muhokamalarda yetakchi xalqaro ekspertlar, jumladan, Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissar Boshqarmasining Tematik hamkorlik bo‘yicha direktori Peggi Xiks, BMTning maxsus ma’ruzachilari Iren Xan va Nazila Ganea, shuningdek, Human Rights Watch, Article 19 xalqaro inson huquqlari tashkilotlari hamda Kanada va Germaniyaning tegishli davlat organlari vakillari qatnashdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, BMT Inson huquqlari qo‘mitasi a’zosi Akmal Saidov fikr va so‘z erkinligi, uyushmalar erkinligi va shaxs xavfsizligiga tahdid soluvchi transmilliy qatag‘onlar amaliyotiga qarshi xalqaro konsensusni shakllantirish muhimligini ta’kidladi. Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Konstitutsiyasi qoidalari asosida jurnalistlar va huquq himoyachilarini himoya qilish davlatlar, xalqaro mexanizmlar va fuqarolik jamiyati o‘rtasida tizimli hamkorlikni talab etishiga e’tibor qaratildi.
Tadbir ishtirokchilari transmilliy qatag‘onlar tobora tizimli tus olayotganini, qurbonlar va ularning oilalari orasida qo‘rquv va o‘z-o‘zini senzura qilish muhitini yaratayotganini qayd etdilar. Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissar Boshqarmasining tahliliy materiallarida ko‘rsatilganidek, samarali himoya mexanizmlarining yo‘qligi va odil sudlovga erishish imkoniyatining cheklanganligi huquqbuzarlarning jazosiz qolishiga olib kelmoqda. Shu munosabat bilan transmilliy qatag‘on holatlarining oldini olish, monitoring qilish va ularga munosabat bildirishning milliy va xalqaro vositalarini takomillashtirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar ushbu hodisaga qarshi kurashda global sa’y-harakatlarni kuchaytirish va BMTning inson huquqlarini himoya qilish mexanizmlari doirasidagi hamkorlikni faollashtirish zarurligini ta’kidladilar.

Узбекистан принял участие в обсуждении борьбы с транснациональными репрессиями
4 декабря 2025 года во Дворце Наций состоялось межсессионное мероприятие ООН на тему «Транснациональные репрессии и подрыв прав человека: глобальные ответы и подотчётность», организованное Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека УВКПЧ.
Встреча была направлена на углубление понимания форм транснациональных репрессий и их последствий для реализации прав человека, а также на выработку эффективных механизмов защиты и подотчётности государств.
Межсессионное заседание объединило представителей государств, международных организаций, специальных мандатариев и экспертных структур Совета ООН по правам человека.
На открытии мероприятия выступил Постоянный представитель Канады при ООН в Женеве Питер Макдугалл. В обсуждении приняли участие ведущие международные эксперты — в том числе Директор по тематическому взаимодействию УВКПЧ Пегги Хикс, Специальные докладчики ООН Ирен Хан и Назила Ганеа, а также представители международных правозащитных организаций Human Rights Watch, Article 19 и профильных государственных органов Канады и Германии.
Выступая на мероприятии, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, член Комитета ООН по правам человека Акмал Саидов подчеркнул важность формирования международного консенсуса против практики транснациональных репрессий, которая угрожает правам на свободу мнения и выражения, свободу ассоциации и безопасности личности. Отмечено, что защита журналистов, правозащитников требует системного взаимодействия между государствами, международными механизмами и гражданским обществом на основе положений Конституции Узбекистана в новой редакции.
Участники мероприятия подчеркнули, что транснациональные репрессии приобретают всё более системный характер, создавая климат страха и самоцензуры среди жертв и их семей. Как отмечено в аналитических материалах УВКПЧ, отсутствие эффективных механизмов защиты и доступа к правосудию способствует безнаказанности нарушителей. В этой связи обсуждались меры по совершенствованию национальных и международных инструментов предотвращения, мониторинга и реагирования на случаи транснациональных репрессий.
По итогам мероприятия участники подтвердили необходимость укрепления глобальных усилий в борьбе с этим явлением и активизации взаимодействия в рамках правозащитных механизмов ООН.