Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Toshkent shahrida xavfsiz muhitni shakllantirish hamda jamoat xavfsizligini samarali ta’minlash bo‘yicha namunaviy amaliyotni yaratish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahri respublikaning iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy markazi sifatidagi o‘rnini yanada mustahkamlaganini, bir so‘z bilan aytganda, poytaxtda iqtisodiy rivojlanish darajasi sezilarli oshganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, qayerda hayot yaxshilansa, daromad ko‘paysa, o‘sha yerda “yengil pul topish” harakatida bo‘lgan jinoiy tuzilmalar ham faollashib, jinoyatning yangi usul va vositalari ham, eng avvalo, shu yerda paydo bo‘ladi.
Lekin huquq-tartibot tizimi poytaxtdagi yangiliklarga mos ishlamayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Poytaxtning huquq-tartibot idoralari rahbarlari respublikaga namuna bo‘lmayotgani, buning uchun poytaxtda resurs ham, kuch-vositalar ham, ilmiy salohiyat ham yetarli bo‘lishiga qaramasdan, haligacha eski “qolip”dan chiqib keta olmayotgani tanqid qilindi.
Har qanday huquqbuzarlikning oldini olishda asosiy bo‘g‘in – mahalla profilaktikasi. Biroq Toshkent shahridagi profilaktika xizmatlarining ishi to‘g‘ri tashkil etilmagani uchun muammolar to‘planib qolgani qayd etildi.
Respublikadagi 208 ta tuman ichida Chilonzor oilaviy zo‘ravonlik, talonchilik, bezorilik bo‘yicha, Yunusobod bosqinchilik bo‘yicha birinchi o‘rinda. Yoki o‘tgan yili Yashnobod va Mirobodda qotillik, Olmazorda tan jarohati, Shayxontohurda talonchilik holatlari eng ko‘p bo‘lgan.
Shu munosabat bilan Toshkent shahar IIBB boshlig‘i R.Sultonxo‘jayev, Toshkent shahar prokurori vazifasini bajaruvchi A.O‘rmonovga “hayfsan” berilib, olti oylik sinov muddati tayinlanishi belgilandi.
Yirik bozorlar va gavjum joylarda jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha gvardiya, ichki ishlar va favqulodda vaziyatlar idoralarining hamkorligi yetarli emasligi ko‘rsatib o‘tildi.
Ichki ishlar vazirining axborot texnologiyalariga mas’ul o‘rinbosarining tizimni raqamlashtirish bo‘yicha ishlarida hali sezilarli natija ko‘rinmayotgani tanqid qilindi. Vazirlikdagi kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasining ishi sustligi qayd etildi.
Prezidentimiz narkojinoyatchilik va uyushgan guruhlarga qarshi kurash bo‘yicha narkokanallarning oxirgi manbasi va homiylarigacha yetib borish uchun mas’ullarda qat’iyat yo‘qligini tanqid qildi.
Chet elga borib olib, uyushgan jinoiy guruhlar tashkil qilgan, u yerda o‘zimizning fuqarolarni ham talayotgan shaxslar faoliyatiga chek qo‘yishdagi sustkashliklar qayd etildi.
Yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish va soliq ma’murchiligi bo‘yicha poytaxt soliq organlarining ishi mutlaqo qoniqarsiz ekani ta’kidlandi. Soliq qo‘mitasida qo‘shilgan qiymat solig‘idan sun’iy ortiqcha to‘lov hosil qilish orqali uni byudjetdan noqonuniy qoplash holatlari ko‘paygan.
Ushbu yo‘nalishlarga javobgar bo‘lgan qo‘mita raisining birinchi o‘rinbosari M.Mirzayev ishdan olindi.
Davlatimiz rahbari “O‘zbekneftegaz” AJ va Davlat aktivlarini boshqarish agentligida milliardlab so‘mlik talon-torojliklar aniqlanganini ma’lum qildi.
Misol uchun, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining mansabdor shaxslari bozor qiymati kamida 250 milliard so‘mlik yer uchastkasini yopiq auksionga chiqarib, 120 milliard so‘mga sotib yuborgan. Shu bois, agentlik direktori A.Ortiqov ishdan olindi.
Yaqinda Administratsiya va davlat idoralarida komplayens va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Qisqa muddatda byudjetga tushum, talon-toroj, moliyaviy kamchiliklar bo‘yicha 53 trillion so‘m va tashqi savdo operatsiyada 8 milliard dollardan ortiq qarzdorlik aniqlangani o‘ta ayanchli holat ekani qayd etildi. Korrupsiyaviy sxemalar bo‘yicha 4,2 trillion so‘m zarar aniqlanib, 1,3 trillion so‘mi undirildi, 55 nafar shaxs qamoqqa olindi.
Masalan, Ichki ishlar vazirligi tizimida davlat xaridlarida 186 milliard so‘m byudjet mablag‘i o‘zlashtirilgani aniqlanib, vazir o‘rinbosari B.Abdullayev va departament boshlig‘i R.Tursunovga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Davlat idoralari va korxonalarida xavfsizlik uchun mas’ullar faoliyatini ham tanqidiy qayta ko‘rib chiqish vaqti kelgani qayd etildi.
Mas’ul idoralar uyushgan jinoyatchilik, narkojinoyatlar, kiberjinoyatchilik va yashirin iqtisodiyot bo‘yicha jilovni qo‘lga olishi shartligi ko‘rsatib o‘tildi.
Ushbu 4 ta yo‘nalish bo‘yicha mutlaqo yangi tizim yaratilib, jarayon birinchi navbatda Toshkent shahrida boshlanadi. Jumladan, xavfsiz muhit yaratish bo‘yicha “poytaxt namunasi” joriy etiladi.
Prezidentimiz yangi tizimni Chilonzor tumani misolida tushuntirib berdi.
Tumanda jamoat xavfsizligi kuch-vositalarini boshqarish yangicha tashkil qilinadi. Patrul-post, yo‘l-patrul, qo‘riqlash va profilaktika xizmatlari tunu kun 3 smenali xizmat rejimiga o‘tadi. Patrul guruhlariga huquqbuzarlik to‘g‘risida xabar kelib tushganda, voqea joyiga 5 daqiqa ichida yetib keladigan tizim bo‘ladi.
Tumandagi 5 ta ichki ishlar bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosarlari tungi xizmatni bevosita mahallalarda tashkil qiladi. Ular tungi vaqtda o‘z boshliqlariga berilgan barcha vakolatga ega bo‘ladi, mustaqil qaror qabul qiladi va mas’uliyatni ham to‘liq zimmasiga oladi.
Ichki ishlar va Milliy gvardiya xodimlariga tungi xizmatining har soatiga bazaviy hisoblashning 5 foizi miqdorida kompensatsiya to‘lanishi belgilandi.
Ilg‘or tajriba asosida aholi gavjum joylarda dron yordamida patrullik kuzatuvi yo‘lga qo‘yiladi.
Chilonzor tumani ichki ishlar xodimlari sohasi va hududidan qat’i nazar, fuqaro murojaatini qabul qiladi, ko‘chada formali xodimga qilingan murojaat “102”ga xabar bergan bilan teng bo‘ladi.
Tumandagi barcha 55 ta mahalladagi profilaktika inspektorining xizmat xonasi eshigi u bilan tezkor bog‘lanish uchun aloqa tugmasi bilan jihozlanadi. Ya’ni profilaktika inspektori qayerda bo‘lmasin, aholi uni qo‘l telefoni va planshetiga tunu kun bog‘lanishi mumkin bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari narkojinoyatlarga qarshi kurash masalasiga alohida to‘xtaldi.
Sintetik narkotiklarning 95 foizi internet orqali tarqatilib, to‘lov kriptovalyutada bo‘layotgani, narkolaboratoriyalar mamlakat ichida ochilayotgani qayd etildi.
Shuningdek, qonunchilikda davlat organlarining bu boradagi vazifalari ham aniq ko‘rsatilmagan. Narkotiklar va o‘qotar qurollarni nazorat qilish agentligi faqat tahlil va xalqaro hamkorlik bilan cheklanib qolgani tanqid qilindi. Endilikda agentlikning mas’uliyati kuchaytirilib, unga mutasaddi idoralar ishini muvofiqlashtirish, nazorat qilish va baho berish vakolati beriladi.
Mutasaddilarga transchegaraviy va virtual maydonda uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha yaxlit tizimni yo‘lga qo‘yish topshirildi. Ichki ishlar vazirligida uyushgan jinoyatchilik bo‘yicha alohida xizmat tashkil qilinadi.
O‘tgan yili poytaxtda ushlangan uyushgan jinoiy guruhlar tarkibida 259 nafar “og‘ir” toifadagi yoshlar va sportchilar bo‘lgani o‘ta tashvishli hol ekani qayd etildi.
Sportchilarning aksariyati ko‘cha bezorisiga aylanib ketayotgani, joylarda pul uchun yashirin janglar tashkil qilish holatlari ko‘paygani qayd etildi. Mutasaddilarga bu yo‘nalishda nazoratni ta’minlash, jangovar sport turlari bilan shug‘ullanayotgan yoshlarni kasbga o‘qitib, salohiyatiga mos ish bilan band qilish tizimini yaratish topshirildi.
Bugun turli radikal va ekstremistik g‘oyalar axborot texnologiyalari orqali yoshlarimiz ongini zaharlashga urinyapti. Faqat jazo va taqiq bilan bu muammoni hal qilib bo‘lmasligi ta’kidlandi.
Bundan buyon poytaxtning har bir tumanida “Qaytaruv guruhlari” faoliyati doimiy asosda tashkil qilinadi.
Kiberjinoyatlar kundan-kunga ko‘payib, uning turlari 18 tadan 62 taga chiqdi. Ayniqsa, shaxsiy ma’lumotlarni o‘g‘irlash, sun’iy intellekt orqali ovoz va yuz qiyofasini o‘xshatish, zararli fayllarni tarqatish avj olyapti.  O‘zlashtirilgan mablag‘lar kriptovalyuta shaklida chetga chiqarilmoqda.
Bularni tezkor fosh etish va to‘xtatish uchun huquq-tartibot xodimlari kibertexnologiyalar va sun’iy intellektni mukammal egallashi lozimligi qayd etildi.
Shu bois, Ichki ishlar vazirligida kiberjinoyatchilik bo‘yicha alohida departament tashkil qilinadi va unga vazirning o‘zi mas’ul bo‘ladi. Adliya vazirligida kiberjinoyatchilik va raqamli huquq bo‘yicha alohida boshqarma ochiladi.
Kadrlar qo‘nimsizligiga barham berish, malakali va fidoyi kadrlarni rag‘batlantirish doimiy e’tiborda bo‘lishi ta’kidlandi.
Shu bois, profilaktika inspektorlarini yanada qo‘llab-quvvatlash va ularning jamiyatdagi obro‘sini oshirish bo‘yicha qator yangiliklar e’lon qilindi.
Jumladan, joriy yil 1 iyuldan poytaxtdagi profilaktika xodimlariga aynan shu sohada ko‘p yillik staji uchun 5 million so‘mgacha oylik ustama beriladi. 1 fevraldan yuridik oliygohni bitirib, ichki ishlar tizimiga ishga kirganlarga oliygohda o‘qigan davri ham stajga qo‘shiladi. Viloyatdan kelib, poytaxt ichki ishlar idoralarida ishlayotgan xodimlarning uy ijarasiga oylik to‘lov 1,8 million so‘mdan 3,1 million so‘mga oshiriladi. Ichki ishlar xodimlari uchun qurilayotgan uylarning 30 foizi faqat profilaktika inspektorlariga beriladi.
Mutasaddilarga ichki ishlar organlarining aholi bilan bevosita ishlovchi, jamoat xavfsizligi va jinoyatchilikka qarshi kurashuvchi tuzilmalarini yangi tizimga o‘tkazish bo‘yicha farmon loyihasini kiritish topshirildi.
Ushbu bo‘linmalar uchun xizmatni o‘tash, muomala madaniyati, tezkor harakatlanish, kuch va qurol ishlatish bo‘yicha yagona standartlar joriy etilib, ular servis tuzilmaga aylanishi belgilandi.
Adliya tizimini ham kuchaytirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Bu borada birinchi qadam sifatida Adliya vazirligi tomonidan huquq-tartibot idoralarining faoliyatini “huquqiy audit”dan o‘tkazish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. “Huquqni muhofaza qilish faoliyati to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ishlab chiqilib, adliya organlarining aniq roli, yangi vazifa va vakolatlari belgilanadi.
Davlatimiz rahbari muhokama qilingan boshqa sohalarda ham mavjud qonun hujjatlarini takomillashtirish, yangilarini qabul qilish zarurligini ta’kidladi.
Faoliyatida jiddiy kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan mas’ullarga javobgarlik choralari belgilandi, ularga nisbatan qonun ustuvorligini ta’minlash topshirildi.

Критически рассмотрена деятельность органов правопорядка, определены новые задачи по обеспечению общественной безопасности
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по формированию безопасной среды и созданию образцовой практики эффективного обеспечения общественной безопасности в городе Ташкенте.
Глава нашего государства отметил, что Ташкент еще более укрепил свою роль экономического, социального и культурного центра страны, иными словами, уровень экономического развития столицы заметно вырос.
Вместе с тем было подчеркнуто: там, где улучшается качество жизни и растут доходы, активизируются преступные структуры, стремящиеся к «легким деньгам», а новые способы и формы преступлений зачастую появляются прежде всего именно в таких местах.
Отмечено, что система обеспечения правопорядка в столице не успевает за происходящими изменениями. Подвергнута критике работа руководителей столичных правоохранительных органов, которые не становятся примером для регионов, хотя в Ташкенте имеются необходимые ресурсы, силы и средства, а также научный потенциал. При этом ряд руководителей, несмотря на эти возможности, по-прежнему не выходит за рамки устаревших подходов.
Подчеркнуто, что ключевым звеном профилактики правонарушений является профилактика на уровне махалли. Однако из-за ненадлежащей организации работы профилактических служб в Ташкенте накопились системные проблемы.
Так, среди 208 районов страны Чиланзар занимает первое место по семейному насилию, грабежам и хулиганству, а Юнусабад – по разбою. В прошлом году больше всего убийств было зафиксировано в Яшнабаде и Мирабаде, случаев причинения телесных повреждений – в Алмазаре, а грабежей – в Шайхантахуре.
В этой связи начальнику ГУВД города Ташкента Р.Султонхужаеву и исполняющему обязанности прокурора города Ташкента А.Урмонову объявлен выговор, установлен шестимесячный испытательный срок.
Отдельно отмечено, что взаимодействие Национальной гвардии, органов внутренних дел и служб по чрезвычайным ситуациям при обеспечении общественной безопасности на крупных рынках и в местах массового пребывания людей остается недостаточным.
Раскритиковано отсутствие ощутимых результатов по цифровизации системы со стороны заместителя министра внутренних дел, отвечающего за информационные технологии. Также указано на слабую работу подразделения МВД по борьбе с киберпреступностью.
Президент подверг критике недостаточную решимость ответственных лиц в противодействии наркопреступности и организованным группировкам, подчеркнув необходимость доводить работу по выявлению наркоканалов до конечных источников и спонсоров.
Отмечены и факты промедления в пресечении деятельности лиц, выехавших за рубеж, создавших там организованные преступные группы и совершающих преступления в отношении граждан Узбекистана.
Подчеркнуто, что борьба с теневой экономикой и налоговое администрирование в столице ведутся неудовлетворительно. Указано на рост случаев незаконного возмещения НДС через создание искусственной переплаты и получение компенсаций из бюджета. В связи с этим с должности освобождён первый заместитель председателя Налогового комитета М.Мирзаев.
Глава государства сообщил о выявленных многомиллиардных хищениях в АО «Узбекнефтегаз» и Агентстве по управлению государственными активами. В качестве примера приведен факт, когда должностные лица агентства выставили на закрытый аукцион земельный участок рыночной стоимостью не менее 250 миллиардов сумов и реализовали его за 120 миллиардов сумов. В связи с этим директор агентства А.Ортиков был освобожден от должности.
Отмечено, что в государственных органах внедряется система комплаенса и внутреннего антикоррупционного контроля.
За короткий срок выявлены крайне тревожные факты: нарушения по бюджетным поступлениям, хищения и финансовые недостатки на сумму 53 триллиона сумов, а также задолженность по внешнеторговым операциям свыше 8 миллиардов долларов. По коррупционным схемам установлен ущерб в 4,2 триллиона сумов, взыскано 1,3 триллиона, 55 человек заключены под стражу.
Сообщено также, что в системе МВД при государственных закупках выявлено хищение бюджетных средств на сумму 186 миллиардов сумов; в отношении заместителя министра Б.Абдуллаева и начальника департамента Р.Турсунова возбуждено уголовное дело.
Подчеркнуто, что настало время критически пересмотреть деятельность ответственных лиц по обеспечению безопасности в государственных органах и организациях.
Отмечено, что компетентные структуры должны взять под жесткий контроль четыре направления – организованную преступность, наркопреступность, киберпреступность и теневую экономику.
По этим направлениям будет создана принципиально новая система, которая в первую очередь будет запущена в Ташкенте. В частности, внедряется «столичный образец» по формированию безопасной среды.
Президент разъяснил новые подходы на примере Чиланзарского района.
Управление силами и средствами общественной безопасности здесь будет организовано по-новому. Патрульно-постовая служба, дорожно-патрульная служба, службы охраны и профилактики перейдут на круглосуточный трехсменный режим. Будет внедрена система прибытия патрульных групп на место происшествия в течение 5 минут с момента поступления сообщения.
Пять заместителей начальников районных отделов внутренних дел будут непосредственно организовывать ночную службу в махаллях. В ночное время они получат полномочия руководителей, смогут принимать самостоятельные решения и будут нести полную ответственность за результат.
Сотрудникам органов внутренних дел и Национальной гвардии будет выплачиваться компенсация за каждый час ночной службы в размере 5 процентов от базовой расчетной величины.
На основе передового опыта в местах массового пребывания людей будет организовано патрульное наблюдение с применением дронов.
Отмечено также, что сотрудники органов внутренних дел Чиланзарского района будут принимать обращения граждан независимо от сферы и территории, а обращение к сотруднику на улице будет приравнено к сообщению в «102».
Во всех 55 махаллях двери служебных помещений профилактических инспекторов будут оснащены кнопками связи для оперативного обращения; жители смогут круглосуточно связываться с инспектором через мобильную связь и планшет.
Глава государства отдельно остановился на борьбе с наркопреступностью.
Указано, что 95 процентов синтетических наркотиков распространяются через интернет, расчеты ведутся в криптовалюте, а нарколаборатории открываются внутри страны. Отмечено также, что в законодательстве не в полной мере определены обязанности государственных органов в данной сфере.
Подвергнута критике деятельность Агентства по контролю за наркотиками и огнестрельным оружием, ограничивавшегося анализом и международным сотрудничеством. В дальнейшем ответственность агентства будет усилена: ему предоставят полномочия координировать работу профильных ведомств, осуществлять контроль и давать оценку эффективности.
Поручено выстроить целостную систему противодействия трансграничной и виртуальной организованной преступности. В МВД будет создана отдельная служба по борьбе с организованной преступностью.
Отмечено, что в составе задержанных в прошлом году организованных преступных групп в столице было 259 молодых людей и спортсменов «сложной» категории – ситуация названа крайне тревожной.
Указано на рост случаев уличного хулиганства с участием спортсменов, а также организацию подпольных боев за деньги. Поручено обеспечить контроль в данном направлении и создать систему профессионального обучения и трудоустройства молодых людей, занимающихся боевыми единоборствами.
Подчеркнуто, что различные радикальные и экстремистские идеи через информационные технологии пытаются воздействовать на сознание молодежи, и решить эту проблему лишь запретами и наказаниями невозможно.
В дальнейшем в каждом районе столицы на постоянной основе будет организована деятельность «групп возвращения».
Отмечено, что киберпреступность растет, число ее видов увеличилось с 18 до 62. Особую обеспокоенность вызывают кража персональных данных, имитация голоса и внешности с помощью искусственного интеллекта, распространение вредоносных файлов, а также вывод похищенных средств за рубеж в криптовалюте.
Подчеркнуто, что для оперативного раскрытия и пресечения таких преступлений сотрудникам правоохранительных органов необходимо в совершенстве владеть кибертехнологиями и инструментами искусственного интеллекта.
В этой связи в МВД будет создан отдельный департамент по киберпреступности, за который лично будет отвечать министр. В Министерстве юстиции откроется отдельное управление по киберпреступности и цифровому праву.
Подчеркнута необходимость обеспечить кадровую стабильность, поддерживать и поощрять квалифицированных и преданных делу сотрудников.
В связи с этим объявлены дополнительные меры по поддержке профилактических инспекторов и повышению их авторитета в обществе. С 1 июля текущего года работникам профилактики в столице будет выплачиваться ежемесячная надбавка до 5 миллионов сумов за стаж именно в этой сфере. С 1 февраля период обучения в юридическом вузе будет засчитываться в стаж тем, кто после окончания вуза поступил на службу в систему органов внутренних дел. Компенсация аренды жилья для сотрудников, прибывших из регионов и работающих в столице, увеличится с 1,8 до 3,1 миллиона сумов в месяц. 30 процентов строящегося жилья для сотрудников органов внутренних дел будет выделяться исключительно профилактическим инспекторам.
Поручено представить проект указа о переводе подразделений органов внутренних дел, непосредственно работающих с населением и отвечающих за общественную безопасность и борьбу с преступностью, на новую систему.
Для этих подразделений будут внедрены единые стандарты прохождения службы, культуры общения, оперативного реагирования, применения силы и оружия – с тем, чтобы они стали подлинно сервисной структурой.
Отмечена необходимость укрепления и системы юстиции. В качестве первого шага Министерством юстиции будет внедрен механизм «правового аудита» деятельности правоохранительных органов. Будет разработан законопроект «О правоохранительной деятельности », в котором будут закреплены четкая роль органов юстиции, новые задачи и полномочия.
Глава нашего государства подчеркнул, что в других обсужденных направлениях также требуется совершенствование действующих нормативно-правовых актов и принятие новых документов.
В отношении должностных лиц, допустивших серьезные нарушения, определены меры ответственности, поставлены задачи по обеспечению верховенства закона.