Акмал Саидов ЮНЕСКО Бош директорининг ўринбосари Стефания Жаннини билан учрашди
2021 йил 15 июль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ЮНЕСКО Бош директорининг ўринбосари Стефания Жаннини билан учрашди.
ЮНЕСКО Бош директорининг ўринбосари Стефания Жаннини  Президент Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичини амалга ошириш бўйича Миллий комиссиясини ташкил этиш тўғрисидаги ташаббусини юксак баҳолади. Шу жиҳатдан, Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастури ишлаб чиқилаётгани жуда муҳим экани таъкидланди.
Мулоқот асносида томонлар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим йўналишидаги ўзаро ҳамкорликнинг истиқболларини кўриб чиқдилар. Шунингдек, ЮНЕСКО вакилларининг бўлажак иккита муҳим халқаро тадбир – Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича глобал форум ва Ёшлар ҳуқуқлари бўйича бутунжаҳон конференциясида иштирок этиши билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.

Встреча с заместителем Генерального директора ЮНЕСКО Стефанией Джаннини
15 июля 2021 года состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидова с заместителем Генерального директора ЮНЕСКО Стефанией Джаннини.
Заместителем Генерального директора ЮНЕСКО Стефанией Джаннини высоко оценены инициативы Президента Республики Узбекистан о создании Национальной комиссии по реализации Четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан. В этом контексте отмечена важность разрабатываемой Национальной программы образования в области прав человека.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества в области образования по правам человека, а также вопросы участия представителей ЮНЕСКО на предстоящих международных мероприятиях – Глобальном форуме по образованию в области прав человека и Всемирной конференции по правам молодежи.