Ўзбекистонлик экспертлар Германиядаги сайловларда кузатувчи сифатида иштирок этди
Жорий йилнинг 26 сентябрида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Инсон ҳуқуқлари миллий маркази, Тараққиёт стратегияси маркази ва Марказий Осиё халқаро институти вакилларидан иборат мамлакатимиз делегацияси Германияда парламент сайловларини ташкил этиш ва ўтказиш амалиёти, шунингдек, Берлиндаги сайлов участкалари фаолияти билан танишиб, бир қатор сайлов комиссиялари аъзолари билан учрашувлар ўтказдилар.
Ушбу ташриф Конрад Аденауэр жамғармаси ва Ўзбекистон Республикасининг Германиядаги элчихонаси кўмагида ташкил этилди.
Таъкидлаш жоизки, шу йилнинг 26 сентябрида Германияда муҳим сиёсий воқеа – навбатдаги парламент сайловлари бўлиб ўтди. Сайлов 16 йил ичида биринчи марта ГФРнинг амалдаги канцлери иштирокисиз ўтказилди. Маълумки, 2018 йилда 4 маротаба канцлер сифатида фаолият кўрсатган Ангела Меркел мамлакатнинг энг йирик сиёсий кучи – Христиан-демократик иттифоқи (ХДИ) раиси лавозимидан истеъфога чиққан ва сиёсатдан кетишини эълон қилган эди.
Германияда сайловлар билвосита сайлов ҳуқуқига асосланган. Ушбу мамлакат конституциясига мувофиқ, сайловларда ғолиб бўлган партия ҳукумат тузиш ҳуқуқига эга ва партияга кўрсатган номзод, Вазирлар маҳкамасини муваффақиятли тузган тақдирда, федерал канцлер лавозимини эгаллайди.
Айтиб ўтиш жоизки, канцлер лавозими учун энг машҳур сиёсий партиялардан уч номзод курашмоқда: Христиан демократик иттифоқи/Христиан социал иттифоқи (ХДИ/ХСИ) блокидан – ХДИ раиси Армин Ланшет; Германия социал-демократик партиясидан – вице-канцлер вазифасини бажарувчи, Германия молия вазири Олаф Шолс; «Union90/Green» дан – партия ҳамраиси Анналена Бербок.
Германиянинг 83 миллиондан ортиқ аҳолисидан 18 ёшдан ошган 61 миллионга яқин фуқаро овоз бериш ҳуқуқига эга.
Бутун мамлакат бўйлаб маҳаллий вақт бўйича соат 08:00 дан 18:00 гача очиқ бўлган 60 мингга яқин сайлов участкалари ташкил этилган.
Участка комиссияси аъзолари, шунингдек, пойтахт сайлов бошқармаси вакиллари билан суҳбат чоғида сайлов комиссиялари фаолиятини самарали ташкил этиш, фуқароларнинг хоҳиш-иродасини эркин ифода этишлари учун қулай шароит яратиш бўйича тажриба алмашилди.
Германиялик ҳамкорларга яқинлашиб келаётган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловлари тўғрисида, 2019 йилда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг асосий қоидалари, шунингдек, сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш амалиёти билан танишиш тўғрисида маълумотлар берилди.
Ўзбекистон делегацияси аъзолари, шунингдек, Германия томонига сайлов қонунчилигидаги янгиликлар, округ ва участка сайлов комиссиялари ишини ташкил этиш амалиётини такомиллаштириш, уларни тузиш тамойиллари, фаолиятнинг очиқ, объектив характерини таъминлаш борасида атрофлича тушунтириш бердилар.
Учрашув давомида Ўзбекистон ва Германия сайлов қонунчилигини қиёслаб кўрилганда, айрим жараёнлар ўхшашлиги намоён бўлди. Булар қаторида муддатидан олдин овоз бериш имконияти, ногиронларнинг сайлов ҳуқуқини таъминлаш учун зарур шарт-шароитларни яратиш кабиларни келтириш мумкин. Шу билан бирга, германиялик экспертлар Ўзбекистон сайлов қонунчилигида чет элда овоз бериш имкониятлари ва гендер тенглигини таъминлашнинг қонуний мустаҳкамланиши каби янгиликларни юқори баҳоладилар.
Германиялик ҳамкасблар, шунингдек, халқаро кузатувчиларнинг Ўзбекистондаги сайловларда қонуний равишда иштирок этиш тартибига катта қизиқиш билдирдилар. Айтиб ўтиш лозимки, Германияда халқаро кузатувчиларнинг иштироки ва уларнинг ваколатларини қонуний тартибга солиш механизми мавжуд эмас.
Ўзбекистонлик экспертлар ташрифи дастуридан Федерал президент ва Федерал канцлер бўлимларида, Ташқи ишлар вазирлигида, Германия Бундестагида, Бранденбург федерал штатининг Ландтагида (парламентида) икки томонлама учрашувлар ва музокаралар, шу билан бирга Германиянинг етакчи таҳлил марказлари, жамғармалари ва ихтисослашган ташкилотлари билан  давра суҳбатлари ўтказиш ҳам ўрин олган.

Эксперты Узбекистана наблюдают за выборами в Германии
26 сентября делегация нашей страны в составе представителей Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Национального центра по правам человека, Центра «Стратегия развития» и Международного института Центральной Азии ознакомилась с принципами и практикой организации парламентских выборов в Германии, непосредственно наблюдала за ходом голосования на избирательных участках немецкой столицы, провела встречи с членами ряда избирательных комиссий.
Следует отметить, что 26 сентября т.г. в Германии состоялось крупное политическое событие – очередные парламентские выборы, которые впервые за 16 лет прошли без участия действующего канцлера ФРГ. Как известно еще в 2018 году Ангела Меркель сложила полномочия председателя крупнейшей политической силы страны - Христианско-демократического союза (ХДС) и заявила об уходе из политики после четвёртого срока на посту канцлера.
Выборы в Германии непрямые. В соответствии с Конституцией ФРГ, победившая на выборах партия получит право создать правительство, а ее основной кандидат при успешном формировании кабинета министров станет Федеральным канцлером.
За пост канцлера борются три претендента от наиболее популярных политических партий: от блока Христианско-демократический союз/Христианско-социальный союз (ХДС/ХСС) – Армин Ланшет, председатель ХДС; от Социал-демократической партии Германии – действующий вице-канцлер, министр финансов Германии Олаф Шольц; от «Союза90/Зеленых» –Анналена Бербок, сопредседатель партии. Из более 83 млн. жителей Германии право голоса имеют около 61 млн. человек старше 18 лет, в т.ч. 31,2 млн. женщин (51,7%) и 29,2 млн. мужчин (48,3%). Территория ФРГ была разделена на 299 избирательных округов. По всей стране были организованы около 60 тыс. избирательных участков, которые были открыты с 8 утра до шести вечера по местному времени. В ходе беседы с членами участковой комиссии, а также с представителями столичного ведомства по выборам состоялся обмен опытом по вопросам эффективной организации деятельности избирательных комиссий, создания благоприятных условий для свободного волеизъявления граждан.
Немецкая сторона была проинформирована о предстоящих выборах Президента Республики Узбекистан, ознакомлена с основными положениями Избирательного кодекса Республики Узбекистан, принятого в 2019 году, а также с практикой подготовки и проведения выборов в Узбекистане.
Члены узбекской делегации также информировали немецкую сторону о нововведениях в избирательное законодательство, совершенствовании практики организации работы окружных и участковых избирательных комиссий, принципах их формирования, обеспечивающих беспристрастный, объективный характер их деятельности.
Как показал проведенный в ходе встречи сравнительный анализ избирательного законодательства в Узбекистане и Германии, большинство процессов имеют схожую основу, в том числе возможность досрочного голосования, стремление создать необходимые условия для обеспечения избирательного права инвалидов и другие аспекты. В то же время, немецкие эксперты высоко оценили такие новшества в выборном законодательстве Узбекистана, как создание возможностей для голосования за рубежом и законодательное закрепление обеспечения гендерного равенства.
Немецких коллег также заинтересовал порядок участия в выборах в Узбекистане международных наблюдателей, которым законодательно предоставлены широкие полномочия для мониторинга всего выборного цикла, охватывающего как сам процесс избирательной кампании и предвыборной агитации, так и процедуру голосования в день выборов. Следует отметить, что в Германии отсутствует законодательная регламентация участия международных наблюдателей и их полномочий.
В программе визита узбекских экспертов далее запланированы двусторонние встречи в Ведомствах Федерального президента и Федерального канцлера, Министерстве иностранных дел, Бундестаге Германии, Ландтаге (парламент) федеральной земли Бранденбург, а также переговоры и «круглые столы» в ведущих немецких аналитических центрах, фондах и специализированных организациях (SWP, DGAP, ZOIS, KAS, FES, ВКНЭ) Германии.