Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази 2022 – йил учун таянч докторантура, докторантура ва мустақил изланувчанлик институтига қабул эълон қилади
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази  2022 – йил учун таянч докторантура, докторантура ва мустақил изланувчанлик институтига қуйидаги мутахассисликлар бўйича қабул эълон қилади:
Ихтисослик шифри
Ихтисослик номи
Таянч докторантурага қабул квотаси
Докторантурага қабул квотаси
Мустақил изланувчиликка қабул квотаси*
12.00.10
Халқаро ҳуқуқ
2
1
-
12.00.13
12.00.01
Давлат ва ҳуқуқ назарияси ва тарихи. Ҳуқуқий таълимотлар тарихи
Жами
6
* Мустақил изланувчиликка аниқ квота миқдори белгиланмаган бўлиб, Қабул комиссияси суҳбатидан ўтган талабгорлар қабул қилинади.
Таянч докторантура
Таянч докторантурага магистр даражасига ва фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация тадқиқоти асосини ташкил қилиши мумкин бўлган илмий натижалар, шу жумладан илмий журналларда чоп этилган камида битта мақола ҳамда тегишли йўналишлар бўйича иккитадан кам бўлмаган илмий ишлар тўпламларига киритилган маъруза тезисларига эга талабгорларлар қабул қилинади.
Таянч докторантурада ўқишга талабгорлар қуйидаги ҳужжатларни тақдим этадилар:
• ариза;
• қисқача биографик маълумотнома;
• меҳнат дафтарчасининг белгиланган тартибда тасдиқланган нусхаси (ишлаётган талабгорлар учун);
• олий таълим муассасаси магистратураси дипломи нусхаси;
• нашр этилган илмий ишлар рўйхати, шунингдек уларнинг нусхалари.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат стипендияси соҳиблари тегишли ҳужжат нусхасини тақдим этадилар.
Таянч докторантурада ўқиш учун талабгорлар мутахассислик ва чет тили (таълимнинг олдинги даражаларида ўрганилган хорижий тил) бўйича кириш имтиҳонлари топширадилар. Талабгорларда IELTS (ўртача балли камида 5,5), TOEFL (РВТ) (567 баллдан кам бўлмаган), TOEFL (iBT) (87 баллдан кам бўлмаган), CEFR (В2 даражадан паст бўлмаган) бўйича тасдиқловчи амалдаги халқаро малака сертификатлари мавжуд бўлганда чет тилидан топшириладиган имтиҳонлардан озод этилади.
Докторантура
Докторантурага фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) ёхуд уларга тенглаштирилган хорижий давлатларда олинган илмий даражалар, фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) илмий даражаси ёхуд уларга тенглаштирилган бошқа илмий даражалар олгандан сўнг муҳим илмий ютуқларга эришиш, шу жумладан, фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун диссертация тадқиқоти асосини ташкил қилиши мумкин бўлган илмий журналларда чоп этилган камида учта илмий мақолага ҳамда илмий-амалий конференциялар, семинарлар ва тегишли илмий йўналишлар бўйича илмий ишлар тўпламларида камида иккита тезисга эга талабгорларлар қабул қилинади.
Докторантурада ўқишга талабгорлар қуйидаги ҳужжатларни тақдим этадилар:
• олий маълумот, фан номзоди ёхуд фалсафа доктори (PhD) ёки хорижий давлатларда унга тенглаштирилган илмий даражага эга бўлганлиги тўғрисидаги диплом нусхаси;
• тадқиқот мавзуси бўйича илмий маъруза ва фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун тайёрланган докторлик диссертацияси режасининг муфассал лойиҳаси;
Таянч докторантурада ўқишга талабгорларни танлаб олиш кириш имтиҳонлари натижаларига кўра, докторантурага эса – суҳбат натижаларига кўра амалга оширилади.
Мустақил изланувчилик (фалсафа доктори (PhD) илмий даражаси учун)
Фалсафа доктори (ПҳД) илмий даражаси учун мустақил изланувчиликка магистр дипломга ва белгиланган илмий мақолаларига эга бўлганлар.
Мустақил изланувчилик (фан доктори (DSc) илмий даражаси учун)
Фан доктори (DSc) илмий даражаси учун мустақил изланувчиликка фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) ёки уларга тенглаштирилган хорижий мамлакатларда олинган дипломга эга бўлган, белгиланган тартибда талабларга мувофиқ илмий даража олганидан сўнг салмоқли илмий ютуқларга эришган шахслар расмийлаштирилади.
Мустақил изланувчиликка талабгорлар (фалсафа доктори (PhD) ва фан доктори (DSc) илмий даражалари учун) қуйидаги ҳужжатларни тақдим этадилар:
• фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун мустақил изланувчи сифатида расмийлаштириш учун магистрлик дипломи нусхаси;
• меҳнат дафтарчасининг белгиланган тартибда тасдиқланган нусхаси;
• илмий ишлар рўйхати ва уларнинг нусхаси;
• фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун мустақил изланувчи сифатида расмийлаштириш учун фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) дипломи ёки хорижда олинган унга тенглаштирилган бошқа илмий даражалар дипломи нусхаси;
• иш жойидан тавсифнома.
Мустақил изланувчилик институтига қабул суҳбат натижаларига кўра амалга оширилади.
Ҳужжатлар http://phd.mininnovation.uz веб – саҳифаси орқали жорий йил 15 сентябрдан 15 октябргача онлайн қабул қилинади.
Ҳужжатлар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази қабул комиссияси томонидан жорий йил 15 сентябрдан 15 октябргача бўлган даврда қабул қилинади.
Телефон: 71-239-48-06
Электрон манзил: kengash@nhrc.uz
Сайт: http://www.insonhuquqlari.uz/
Эслатма: Талабгорлар учун танловда иштирок этиш талаблари ва топшириладиган ҳужжатлар рўйхати Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 22 майдаги 304-сонли қарори билан тасдиқланган Олий ўқув юртидан кейинги таълим тўғрисидаги низомда батафсил кўрсатилган.

Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека объявляет прием на 2022 год в базовую докторантуру, докторантуру и на самостоятельное соискательство
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека объявляет прием на 2022 год в базовую докторантуру, докторантуру и на самостоятельное соискательство по следующим специальностям:
Шифр специальности
Название специальности
Квота приема в базовую докторантуру
Квота приема в докторантуру
Квота приема на самостоятельное соискательство*
12.00.10
Международное право
12.00.13
12.00.01
Теория и история государства и права. История юридических учений
ВСЕГО
* Определенная квота приема на самостоятельное соискательство не указана. Оформление в институты самостоятельного соискательства осуществляется по результатам собеседования.
Базовая докторантура
В базовую докторантуру принимаются лица, имеющие диплом магистра и научные результаты, в том числе минимум одну научную статью, опубликованную в научном журнале, и не менее двух тезисов докладов в сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям, которые могут составить основу диссертационного исследования на соискание ученой степени доктора философии (PhD).
Претенденты на обучение в базовой докторантуре представляют в приемную комиссию следующие документы:
• копию трудовой книжки, заверенную в установленном порядке (для работающих претендентов);
• копию диплома магистра;
• список опубликованных научных работ, а также их копии.
Обладатели Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан представляют копию соответствующего документа.
Претенденты на обучение в базовой докторантуре сдают вступительные экзамены по специальности и иностранному языку (изученному на предыдущих уровнях образования). В случае наличия у претендентов квалификационных сертификатов IELTS (со средним баллом не менее 5,5), TOEFL (PBT) (не менее 567 баллов), TOEFL (iBT) (не менее 87 баллов), CEFR (с уровнем не менее В2), они освобождаются от сдачи экзаменов по иностранным языкам.
Докторантура
В докторантуру принимаются лица имеющие ученую степень кандидата наук, либо доктора философии (PhD) или другие приравненные к ним ученые степени, полученные в зарубежных государствах, добившиеся значительных научных достижений после получения ученой степени кандидата наук или доктора философии (PhD) или других приравненных к ним ученых степеней, полученных в зарубежных государствах, в том числе не менее трех научных статей, опубликованных в научных журналах, и не менее двух тезисов в сборниках научных и научно-практических конференций, в иных сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям, которые могут составить основу диссертационного исследования на соискание ученой степени доктора наук (DSc).
Претенденты на обучение в докторантуре представляют в приемную комиссию следующие документы:
• копию диплома о высшем образовании, кандидата наук, либо доктора философии (PhD) или других приравненных к нему ученых степеней, полученных за рубежом;
• научный доклад по теме исследования и развернутый проект плана диссертации на соискание ученой степени доктора наук (DSc);
Конкурсный отбор на обучение в базовой докторантуре осуществляется по результатам вступительных экзаменов, а в докторантуре – по результатам собеседования.
Самостоятельное соискательство (для ученой степени доктора философии (PhD))
На самостоятельное соискание ученой степени доктора философии (PhD) оформляются лица имеющие диплом магистра и определенные научные публикации.
Самостоятельное соискательство (для ученой степени доктора наук (DSc))
На самостоятельное соискание ученой степени доктора наук (DSc) оформляются лица, имеющие диплом кандидата наук или доктора философии (PhD), или другие приравненные к ним ученые степени, полученные в зарубежных государствах, добившиеся значительных научных достижений после получения ученой степени в соответствии с установленными требованиями.
Претендент на самостоятельное соискательство обращается с заявлением в приемную комиссию с приложением следующих документов:
• справка-объективка;
• копия диплома магистра, либо диплома о высшем образовании (по программам специальности) – для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора философии (PhD);
• копия трудовой книжки, заверенная в установленном порядке;
• список научных работ и их копии;
• копия диплома кандидата наук или диплома доктора философии (PhD) или других приравненных к ним ученых степеней, полученных за рубежом – для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора наук (DSc);
• характеристика с места работы.
Приём в институте самостоятельного соискательства осуществляется по результатам собеседования.
Документы принимаются онлайн с 15 сентября по 15 октября на сайте http://phd.mininnovation.uz.
Документы принимаются приемной комиссией Национального центра по правам человека Республики Узбекистан с 15 сентября по 15 октября текущего года.
Телефон: 71-239-48-06
Электронная почта: kengash@nhrc.uz
Сайт: http://www.insonhuquqlari.uz/
Примечание: Требования к участию в конкурсе для поступающих и перечень представляемых документов подробно изложены в постановлении о мерах по дальнейшему совершенствованию системы послевузовского образования, утвержденном Кабинетом Министров 22 мая 2017 г. No 304.