“Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда глобал парламентлараро ҳамкорлик” Халқаро форуми ўз ишини якунлади
2021 йил 24 июнь куни “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда глобал парламентлараро ҳамкорлик” Халқаро форумида Бухоро декларацияси қабул қилинди.
Икки кун давомида тўпланган ва эришилган натижалар, мавжуд муаммолар ва уларни ҳал қилишнинг самарали ечимлари, истиқболдаги вазифалар муҳокама қилинди.
Якунловчи сессияда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Т. Нарбаева иштирок этиб, бугун Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда парламентлараро глобал ҳамкорлик ниҳоятда муҳимлигини қайд этди.
Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда парламентларнинг ролини янада ошириш, парламент назорати самарадорлигини мустаҳкамлаш ҳамда инсон ҳуқуқларини таъминлашга қаратилган Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеяси махсус резолюциясини қабул қилиш таклифи парламент аъзолари ва хорижий экспертлар томонидан қўллаб-қувватлангани таъкидланди.
Тадбирда глобал форумни ҳар икки йилда ўтказиш, ушбу даврда ҳамкорликда амалга оширган ишлар, эришган ютуқлар, шунингдек минтақавий ва глобал миқёсда юзага келаётган муаммоларни муҳокама қилиб бориш ҳамда аниқ натижаларга йўналтирилган ҳамкорликдаги дастурларни қабул қилиш таклиф этилди.
Якунловчи сессияда БМТ Болалар жамғармасининг (ЮНИСЕФ) Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Маматзаде ҳам сўзга чиқиб, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда глобал парламентлараро ҳамкорликка илк қадам қўйилганини қайд этди ва форум натижаларига тўхталиб ўтди.
Шу билан Бухоро шаҳрида ўтказилган “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда глобал парламентлараро ҳамкорлик” Халқаро форуми ўз ишини якунлади.

Международный форум «Глобальное межпарламентское сотрудничество в достижении Целей устойчивого развития» завершил свою работу
24 июня 2021 года на Международном форуме «Глобальное межпарламентское сотрудничество в достижении целей устойчивого развития» была принята Бухарская декларация.
В течение двух дней обсуждались достигнутые результаты, существующие проблемы и эффективные пути их решения, задачи на перспективу.
На заключительной сессии Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Т. Нарбаева подчеркнула чрезвычайную важность глобального межпарламентского сотрудничества в достижении Целей устойчивого развития.
Отмечалось, что предложение Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева о принятии специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, направленной на дальнейшее повышение роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития, усиление эффективности парламентского контроля и обеспечение прав человека, было поддержано парламентариями и зарубежными экспертами.
В ходе мероприятия предложено проводить глобальный форум один раз в два года для обсуждения проделанной за этот период работы, достижений, вызовов регионального и глобального масштабов, а также принятия совместных программ, нацеленных на конкретные результаты.
На заключительной сессии глава представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане М. Мамедзаде также подчеркнул, что глобальное межпарламентское сотрудничество стало первым шагом на пути к достижению Целей устойчивого развития, и сделал акцент на результатах форума.
На этом завершился Международный форум «Глобальное межпарламентское сотрудничество в достижении Целей устойчивого развития», проведенный в Бухаре.