Қирғизистон Маданият вазирлигида Чингиз Айтматов хотирасига бағишланган  форум иштирокчилари билан мулоқот бўлди
9 июнь куни Қирғиз Республикаси Маданият, ахборот ва ёшлар сиёсати вазири Мирбек Мамбеталиев Туркия Буюк Миллат Мажлиси депутати, Туркия Республикасидаги Чингиз Айтматов номидаги институт раҳбари, профессор Иляс Тупсакал бошчилигидаги расмий делегация билан учрашди.
Мулоқотда "Чингиз Айтматов – туркий дунё келажаги" халқаро форуми делегацияси вакиллари, хусусан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш қўмитаси аъзоси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов ва Озарбайжон Республикаси халқ рассоми Сакит Маммадов иштирок этди. Учрашувда ТУРКСОЙ Бош котиби, машҳур қирғиз адиби Султон Раев ҳам қатнашди.
Томонлар ХХ асрнинг энг буюк донишмандларидан бири, бетакрор адиб, жамоат ва давлат арбоби, дипломат Чингиз Айтматов ижодий ва маънавий меросининг бутун туркий дунё учун аҳамиятини, шунингдек, атоқли адибнинг Шарқ ва Ғарб маданиятларини бирлаштирган умуминсоний гуманист сифатидаги ролини таъкидладилар. Чингиз Айтматовнинг туркий тилли халқларнинг якдил инсонпарварлик ва маданий қадриятларини шакллантиришдаги муносиб ҳиссасига алоҳида эътибор қаратилди.
Вазир М. Мамбеталиев туркий тилли мамлакатлар ўртасидаги маданий алоқаларни изчил қўллаб-қувватлаётгани ва изчил ривожлантиришга қўшаётган улкан ҳиссаси учун ТУРКСОЙ халқаро ташкилотига чуқур миннатдорчилик билдирди.
Учрашув якунида томонларнинг маданият, таълим ва давлатлараро ташаббусларни амалга ошириш соҳаларида ўзаро ҳамкорликни давом эттиришга тайёрлиги яна бир бор тасдиқланди.

Мирбек Мамбеталиев встретился с официальной делегацией международного форума «Чынгыз Айтматов — будущее тюркского мира»
Сегодня, 9 июня, министр культуры, информации и молодежной политики Кыргызской Республики Мирбек Мамбеталиев встретился с официальной делегацией международного форума «Чынгыз Айтматов — будущее тюркского мира».
Делегацию возглавил профессор Ильяс Топсакал — депутат парламента от города Самсун и директор Института имени Чынгыза Айтматова в Турции. В состав делегации также вошли заместитель председателя Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмаль Саидов и народный художник Азербайджанской Республики Сакит Маммадов. Во встрече также принял участие генеральный секретарь международной организации ТЮРКСОЙ Султан Раев.
В ходе встречи стороны обсудили творческое и духовное наследие Чынгыза Айтматова, отметив его значимость для всего тюркского мира, а также роль универсального гуманиста, объединившего культуры Востока и Запада. Отдельное внимание было уделено вкладу Айтматова в формирование общих гуманистических и культурных ценностей тюркоязычных народов.
Министр Мирбек Мамбеталиев выразил глубокую признательность международной организации ТЮРКСОЙ за стабильную поддержку и весомый вклад в развитие культурных связей между тюркоязычными странами.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему сотрудничеству в сферах культуры, образования и реализации межгосударственных инициатив.