Доҳада ватандошлар билан учрашув
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси Акмал Саидов бошчилигидаги мамлакатимиз делегациясининг Қатар давлатига расмий ташрифи доирасида Доҳа шаҳрида истиқомат қилаётган ватандошлар билан учрашув ўтказилди. Тадбир самарали ва самимий руҳда кечди.
Ватандошлар олдида сўзга чиққан А.Саидов Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида мамлакатда қонун устуворлигини таъминлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш ва "Янги Ўзбекистон" ғояси асосида юртимизни ҳар томонлама замонавийлаштириш бўйича кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Ўз навбатида, Ўзбекистон Республикасининг Қатар давлатидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ашраф Хўжаев учрашув иштирокчиларига ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг асосий йўналишлари, жумладан, аҳоли турмуш даражасини юксалтириш, ижтимоий ҳимояни кенгайтириш, ёшларга ҳар томонлама ғамхўрлик кўрсатиш, чет эл сармояларини фаол жалб этиш ва тадбиркорлик фаолиятини рағбатлантириш бўйича мамлакатимизда амалга оширилаётган тизимли чора-тадбирлар ҳақида батафсил маълумот берди. Ўзбекистон тадбиркорларининг миллий брендлар ва маҳсулотлар кенг намойиш этилаётган «Expo Qatar-2025» халқаро кўргазмасидаги иштироки алоҳида қайд этилди.
Тадбир давомида Ўзбекистоннинг бой маданий-тарихий меросини сақлаш ва хорижда тарғиб қилиш, миллий брендни илгари суриш ҳамда мамлакатнинг сайёҳлик жозибадорлигини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Қатар давлати ҳудудида қўшма маданий-маърифий тадбирлар ўтказиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Учрашув якунида иштирокчилар Ватанимиз билан маънавий ва маданий алоқаларни янада мустаҳкамлаш зарурлигини эътироф этдилар. Шунингдек, Ўзбекистоннинг халқаро ташаббусларини жаҳон миқёсида илгари суришга кўмаклашиш мақсадида хориждаги ватандошлар саъй-ҳаракатларини бирлаштириш муҳимлиги таъкидланди.

Встреча с соотечественниками в Дохе
В рамках официального визита делегации Узбекистана во главе с директором Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Члена Комитета ООН по правам человека А.Саидовым в Государство Катар состоялась встреча с соотечественниками, проживающими в Дохе. Мероприятие прошло в теплой и конструктивной атмосфере.
Выступая перед соотечественниками, А. Саидов отметил, что под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в стране реализуются масштабные реформы, направленные на обеспечение верховенства закона, защиту прав человека, развитие институтов гражданского общества и всестороннюю модернизацию страны в духе концепции «Новый Узбекистан».
С приветственным словом также выступил Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Государстве Катар Ашраф Ходжаев. Он подробно проинформировал участников встречи о ключевых направлениях социально-экономических реформ, включая меры по повышению уровня жизни населения, расширению социальной защиты — особенно молодежи, активному привлечению иностранных инвестиций и стимулированию предпринимательской активности. Особо было отмечено участие узбекских предпринимателей в международной выставке Expo Qatar 2025, где широко представлены национальные бренды и продукция страны.
Особое внимание в ходе мероприятия было уделено вопросам сохранения и популяризации богатого культурно-исторического наследия Узбекистана за рубежом, продвижения национального бренда и укрепления туристической привлекательности страны. Обсуждены перспективы реализации совместных культурно-просветительских мероприятий, в том числе на территории Государства Катар.
В завершение встречи участники подчеркнули важность консолидации усилий соотечественников за рубежом в целях укрепления духовных и культурных связей с Родиной, а также содействия продвижению международных инициатив Узбекистана на глобальной арене.