Инсон ҳуқуқлари бўйича 2030 йилгача бўлган Миллий стратегия лойиҳаси муҳокама қилинди
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг 2030 йилгача бўлган Миллий стратегияси лойиҳаси юзасидан миллий маслаҳатлашув бўлиб ўтди.
Ушбу лойиҳа Президентимизнинг 2025 йил 30 январда қабул қилинган “Ўзбекистон – 2030”стратегиясини “Атроф-муҳитни асраш ва «яшил»иқтисодиёт йили»да амалга оширишга доир давлат дастури тўғрисида”ги фармони ижроси доирасида ишлаб чиқилган.
Миллий маслаҳатлашувлар лойиҳанинг асосий ижрочиси – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан ташкил этилди. Тадбирда вазирлик ва идоралар, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, фуқаролик жамияти институтлари, илмий-ўқув муассасалари вакиллари, шунингдек, Миллий марказ ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши аъзолари иштирок этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов Миллий стратегия лойиҳасининг тузилиши, инсон ҳуқуқлари самарали ҳимоя қилинишини таъминлашга қаратилган бундай ҳужжатларни қабул қилишнинг аҳамияти ҳақида тўхталди.
Жумладан, 1993 йил 25 июнда Вена шаҳрида бўлиб ўтган Инсон ҳуқуқлари бўйича умумжаҳон конференциясида қабул қилинган Вена декларацияси ва Ҳаракатлар дастурида ҳар бир давлатга, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришни яхшилаш учун, миллий ҳаракатлар режаси ёки стратегиясини ишлаб чиқиш мақсадга мувофиқлиги масаласини кўриб чиқиш тавсия қилинганига эътибор қаратилди.
Бугунги кунда жаҳоннинг 80 дан ортиқ давлати ўзининг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегияси ёки режасини қабул қилган. Ўзбекистон ҳам бу борада муайян ижобий тажриба тўплаган давлатлар сирасига киради. Хусусан, А.Саидов қайд этганидек, 2020 йилда қабул қилинган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси муваффақиятли амалга оширилди ва мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари кафолатларини таъминлашга муносиб ҳисса қўшди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг 2030 йилгача бўлган Миллий стратегияси лойиҳасини ишлаб чиқиш вазифаси 2025 йилги Давлат дастурида белгиланган. Бу Ўзбекистоннинг 2030 йилгача бўлган инсон ҳуқуқлари соҳасидаги давлат сиёсати асосий йўналишларини белгилаб берувчи ҳужжат ҳисобланади.
Шу маънода, Миллий стратегияда инсон қадри, инсонлар турмуш даражаси ва фаровонлигини оширишнинг энг муҳим ва зарурий шарти сифатида Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш бўйича изчил ва тизимли олиб борилаётган давлат сиёсатини амалга оширишнинг асосий вазифалари ва йўналишлари белгилаб берилишига алоҳида аҳамият қаратилмоқда.
Миллий стратегия лойиҳасида инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг барча жиҳатларини ўзида мужассамлаштирган 6 та йўналиш кўзда тутилмоқда.
Булар – шахсий ва сиёсий ҳуқуқларни ҳимоя қилиш;
-иқтисодий, ижтимоий, маданий ва экологик ҳуқуқлари ҳимоя қилиш, барқарор ривожланиш;
-аҳолининг ижтимоий жиҳатдан эҳтиёжманд тоифалари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш;
-инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ва фуқаролик жамияти институтлари фаолиятини такомиллаштириш;
-инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим фаолияти самарадорлигини ошириш;
-инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро ҳамкорликни ривожлантириш йўналишларидир.
Миллий стратегия лойиҳасини ишлаб чиқишда давлат органи, идоралар ва нодавлат нотижорат ташкилотларидан 200 дан ортиқ таклиф олинди.
Миллий стратегия лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси портали ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази сайтига жойлаштирилган.
Миллий маслаҳатлашувлар давомида иштирокчилар лойиҳа юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди. Ушбу таклифлар асосида Миллий стратегия лойиҳасини янада такомиллаштириш ҳақида келишиб олинди.

Обсужден проект Национальной стратегии по правам человека до 2030 года
Состоялись национальные консультации по проекту Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека до 2030 года.
Данный проект разработан в рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан «О Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан-2030» в «Год охраны окружающей среды и «зеленой» экономики» от 30 января 2025 года.
Национальные консультации были организованы основным исполнителем проекта – Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека. В мероприятии приняли участие представители министерств и ведомств, национальных институтов по правам человека, институтов гражданского общества, научно-образовательных учреждений, а также члены Общественного совета при Национальном центре.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов подробно остановился на структуре проекта Национальной стратегии, отметив значение принятия подобных документов, направленных на обеспечение эффективной защиты прав человека.
Венская декларация и Программа действий, принятые на Всемирной конференции по правам человека в Вене 25 июня 1993 года, предлагают рассмотреть вопрос о целесообразности разработки каждым государством национального плана действий или стратегии для улучшения защиты и поощрения прав человека.
Более 80 стран   приняли свои национальные стратегии или планы действий в области прав человека. Узбекистан входит в число государств, накопивших определенный положительный опыт в этой сфере.
А. Саидов отметил, что успешно реализованная Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека, принятая в 2020 году, способствует обеспечению гарантий прав человека в нашей стране.
Задача по разработке проекта Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека до 2030 года закреплена в Государственной программе на 2025 год. Документ должен отражать основные направления государственной политики Узбекистана в области прав человека на период до 2030 года.
Национальная стратегия определит основные задачи и направления реализации последовательной и системной государственной политики по обеспечению прав и свобод человека в Узбекистане как важнейшего и необходимого условия возвеличивания достоинства человека, уровня жизни и благосостояния населения.
В проекте Национальной стратегии предусмотрено шесть направлений, охватывающих все аспекты обеспечения прав человека. Это:
• защита личных и политических прав;
• защита экономических, социальных, культурных и экологических прав, устойчивое развитие;
• защита прав социально уязвимых категорий населения;
• совершенствование деятельности национальных институтов по правам человека и институтов гражданского общества;
• повышение эффективности образовательной деятельности в области прав человека;
• развитие международного сотрудничества в сфере защиты прав человека.
В процессе разработки проекта Национальной стратегии было получено более 200 предложений от государственных органов, ведомств и ННО.
Проект Национальной стратегии размещен для общественного обсуждения на портале обсуждения проектов нормативно-правовых актов, а также на сайте Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
В ходе национальных консультаций участники высказали   мнения. Достигнута договоренность о  доработке проекта Национальной стратегии с учетом поступивших предложений.