Ўзбекистон ва ЕИ етакчилари икки томонлама муносабатлар янги, стратегик даражага кўтарилганини олқишладилар
Брюсселдаги Европа кенгаши бош қароргоҳи – “Европа” биносида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта ва Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен билан учрашуви бўлиб ўтди.
Жорий йил апрель ойида Самарқанд шаҳрида ўтган “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммити якунида эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида кўп қиррали Ўзбекистон – Европа ҳамкорлигини янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Етакчилар бугун имзоланган Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги тарихий битимни юқори баҳоладилар. Ушбу кенг қамровли ҳужжат Ўзбекистон билан ЕИ ҳамкорлигининг нафақат ҳуқуқий асосларни кенгайтириши, балки янги кун тартибини шакллантириши таъкидланди.
Шунингдек, битим бирлашмага аъзо давлатлар билан, энг аввало, савдо, инвестициялар, транспорт, энергетика, иқлим, юқори технологиялар ва маданий-гуманитар ҳамкорлик соҳаларидаги алоқаларга кучли суръат бағишлайди.
Томонлар Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзолиги бўйича ЕИ билан икки томонлама музокаралар якунланганини ҳам олқишладилар.
Барча даражаларда фаол, сермаҳсул мулоқот ва алмашинувлар амалга оширилаётгани катта мамнуният билан таъкидланди. Ташриф арафасида Ўзбекистон делегацияси Европа Иттифоқининг “Глобал дарвоза” иккинчи форумида иштирок этди. Куни кеча эса Ҳамкорлик кенгаши ҳамда Иқтисодиёт, савдо ва инвестициялар бўйича кичик қўмита йиғилишлари муваффақиятли ўтказилди.
Кеча йирик қўшма бизнес форуми ўтказилган бўлса, бугун Европанинг етакчи компаниялари ва молиявий тузилмалари раҳбарлари билан учрашув бўлиб ўтди. Улар натижасида энергетика, кимё, муҳим минераллар, логистика, тўқимачилик ва фармацевтика тармоқларида умумий қиймати 10 миллиард евродан зиёд бўлган янги лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олинди. Бу Европа компаниялари иштирокидаги умумий қиймати 40 миллиард евродан зиёд бўлган ҳозирги лойиҳалар портфелига салмоқли қўшимчадир.
Шерикликнинг юқори суръатини сақлаб қолиш учун ҳамкорликнинг институционал механизмларини янада мустаҳкамлаш, инвестициялар, муҳим минераллар, энергетика, транспорт, фан ва таълим соҳаларида янги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш зарурлиги таъкидланди. Ишбилармонлик ва гуманитар алоқаларни мустаҳкамлаш учун виза тартиботларини соддалаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Етакчилар халқаро кун тартиби ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашдилар.

Лидеры Узбекистана и ЕС приветствовали выведение двусторонних отношений на новый, стратегический уровень
В здании штаб-квартиры Евросовета «Европа» в Брюсселе состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Европейского совета Антониу Коштой
и Президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего наращивания многопланового узбекско-европейского сотрудничества в контексте реализации договорённостей, достигнутых по итогам первого саммита «Центральная Азия – ЕС» в городе Самарканде
в апреле текущего года.
Лидеры дали высокую оценку подписанному сегодня историческому Соглашению о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Европейским Союзом. Подчеркнуто, что данный всеобъемлющий документ
не только расширяет правовые основы, но и формирует новую повестку сотрудничества Узбекистана с ЕС.
Он также придаст мощный импульс взаимодействию с государствами членами объединения, прежде всего в области торговли, инвестиций, транспорта, энергетики, климата, высоких технологий и культурно-гуманитарного взаимодействия.
Стороны также приветствовали завершение двусторонних переговоров с ЕС по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
С глубоким удовлетворением отмечены активные и продуктивные контакты и обмены на всех уровнях. Накануне визита делегация Узбекистана приняла участие во втором форуме ЕС «Глобальные ворота», на днях успешно прошли заседания Совета сотрудничества и подкомитета по экономике, торговле и инвестициям.
Вчера состоялся крупный совместный бизнес-форум, а сегодня – встреча с главами ведущих европейских компаний и финансовых структур. По их итогам достигнуты договоренности о реализации новых проектов на общую сумму более 10 миллиардов евро в области энергетики, химии, критических минералов, логистики, текстиля и фармацевтики. Это является солидным дополнением к текущему портфелю проектов с европейскими компаниями общим объемом более 40 миллиардов евро.
Для сохранения высокой динамики партнерства подчеркнута необходимость дальнейшего укрепления институциональных механизмов сотрудничества, реализации новых перспективных проектов в области инвестиций, критических минералов, энергетики, транспорта, науки и образования. Отмечена важность упрощения визовых процедур для укрепления деловых и гуманитарных связей.
Лидеры также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной повестки и регионального сотрудничества.