Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий стратегияси лойиҳаси бўйича миллий маслаҳатлашувлари
2020 йил 28 февраль куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг миллий стратегияси лойиҳаси бўйича миллий маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди.
Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТнинг Ўзбекистон Республикасидаги доимий координатори, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий бўлими ҳамда ЕҲХТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Мазкур тадбирни кириш сўзлари билан очиб, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази директори Акмал Саидов, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий координатори Хелена Фрейзер, ЕҲХТнинг Ўзбекистондаги вакили вазифасини бажарувчиси Ханс-Ульрих Им Миллий стратегия қабул қилинишининг аҳамияти, унинг инсон ҳуқуқлари самарали ҳимоя қилинишини таъминлашга қаратилганлигини таъкидлаб ўтдилар.
Марказ директори Акмал Саидов Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий стратегияси лойиҳаси 2020 йил 24 январь куни Олий Мажлисга мурожаатномада ўз ифодасини топган Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг ташаббуси асосида ишлаб чиқилганлигини таъкидлаб ўтди.
Милий стратегия инсонлар турмуш даражаси ва фаровонлигини оширишнинг энг муҳим ва зарурий шарти сифатида Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш бўйича изчил олиб борилаётган давлат сиёсатини амалга оширишнинг асосий вазифалари ва йўналишларини белгилаб беради.
1993 йил 25 июнь куни Вена шаҳрида бўлиб ўтган Инсон ҳуқуқлари бўйича умумжаҳон конференциясида қабул қилинган Вена декларацияси ва Ҳаракатлар дастурида ҳар бир давлатга, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришни яхшилаш учун, миллий ҳаракатлар режасини (стратегиясини) ишлаб чиқиш мақсадга мувофиқлиги масаласини кўриб чиқиш тавсия қилинган. Бугунги кунга келиб, жаҳоннинг 40 дан ортиқ давлати ўзининг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегияси (режаси) ни қабул қилган, улар орасида Австралия, Буюк Британия, Швеция, Норвегия, Индонезия, Мексика каби мамлакатлар бор.
Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегия Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятлари тўлиқ бажарилишини таъминлаш; фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этилишини мониторинг қилиш механизмларини такомиллаштириш; инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлашга қаратилган ташкилий-ҳуқуқий ва бошқа комплекс чоралар тизимини яратиш; қонунчиликка ва давлат органлари, хусусан, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг амалий фаолиятига инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасида халқаро стандартларни имплементация қилиш механизмлари ва тартиби самарадорлигини ошириш; аҳолининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, жумладан бу борада самарали ахборот ва маърифат тарқатиш, таълим бериш фаолиятини ташкил этиш; инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро ва минтақавий тузилмалар, хорижий мамлакатлар миллий институтлари билан ҳамкорликка қаратилган.
Миллий стратегия лойиҳасини ишлаб чиқиш жараёнида 50 дан ортиқ давлат органлари, идоралар ва нодавлат нотижорат ташкилотларидан 300 дан ортиқ таклифлар олинди, улардан 200 га яқини лойиҳани такомиллаштириш учун қабул қилинди.
Шунингдек, Миллий стратегия лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун regulation.gov.uz сайтида жойлаштирилди. Миллий стратегия лойиҳаси юзасидан 30 дан ортиқ миллий электрон сайтларда, 10 дан ортиқ хорижий сайтларда ижобий муносабатлар билдирилди.
Тадбирда 100 дан ортиқ иштирокчилар, шу жумладан фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари, халқаро ташкилотлар, дипломатик корпус вакиллари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари, вазирлик ва идоралар, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, илмий-ўқув муассасалар раҳбар ва ходимлари қатнашди.

О Национальных консультациях по обсуждению проекта Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека
28 февраля 2020 года состоялись Национальные консультации по обсуждению проекта Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека.
Мероприятие было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Постоянным координатором ООН, Региональным офисом Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии и Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Приветствуя участников обсуждения, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, постоянный координатор ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер и и.о. Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Ханс-Ульрих Им отметили высокое значение и важность принятия Национальной стратегии, направленной на обеспечение эффективной защиты прав человека.
Директор центра Акмал Саидов отметил, что проект Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека разработан в соответствии с инициативой Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева, представленной в Послании Олий Мажлису Республики Узбекистан 24 января 2020 года.
Национальная стратегия определяет основные цели и направления государственной политики по обеспечению прав и свобод человека в Узбекистане. Документ нацелен на обеспечение  выполнения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека; повышение эффективности механизмов и процедур по внедрению международных стандартов в области прав и свобод человека в законодательство и в практическую деятельность государственных органов, в частности правоохранительных, развитие национальной системы мониторинга и оценки политики государства по правам человека, совершенствование механизмов контроля за соблюдением прав и свобод граждан, создание системы организационно-правовых и иных мер, направленных на обеспечение надежной защиты прав и свобод человека, повышение грамотности и правосознания населения в области прав человека, углубление сотрудничества  с международными и региональными правозащитными структурами, национальными институтами по правам человека.
Венская декларация и Программа действий, принятые на Всемирной конференции по правам человека в Вене 25 июня 1993 года, рекомендовали каждому государству разработать Национальный план действий (стратегию) по улучшению защиты и поощрения прав человека. На сегодняшний день более 40 стран приняли свои собственные национальные стратегии в области прав человека, в том числе Австралия, Великобритания, Швеция, Норвегия, Индонезия и Мексика.
В ходе разработки проекта Национальной стратегии получено более 300 предложений от свыше 50 государственных органов и институтов гражданского общества, из которых свыше 200 были приняты и учтены для дальнейшего совершенствования данного документа.
Проект Национальной стратегии также был размещен на сайте regulation.uz для публичного обсуждения. Более 30 национальных электронных сайтов и свыше 10 зарубежных сайтов представили положительные отзывы о проекте Национальной стратегии.
В ходе Национальных консультаций состоялся обстоятельный обмен мнениями между экспертами и специалистами в области прав человека, представителями международных организаций, институтов гражданского общества, а также обсуждены вопросы, связанные с реализацией Национальной стратегии, представлены предложения и замечания по дальнейшему совершенствованию положений документа.
Мероприятие собрало свыше 100 участников, в том числе представителей институтов гражданского общества, СМИ, международных организаций, дипломатического корпуса, депутатов Законодательной палаты и членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, министерств и ведомств, национальных институтов по правам человека, научно-образовательных учреждений.