Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегия ижроси – парламент эътиборида
28 июль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Меҳнат ва ижтимоий масалалар қўмитасининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди. Унда қўмита аъзолари Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”нинг ижроси юзасидан ахборотини эшитди, дейилади parliament.gov.uz сайти хабарида.
Таъкидланганидек, кейинги йилларда мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг қонунчилик ва ташкилий-ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари юзасидан халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни фаоллаштиришга доир тизимли ишлар олиб борилмоқда. Миллий қонунчиликни инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро-ҳуқуқий стандартлар билан уйғунлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар кўрилмоқда.
Хусусан, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” ишлаб чиқилди. Мазкур ҳужжат 78 банддан иборат. Шундан 46 банднинг ижро муддати якунланган, 31 та банд ўз муддатида тўлиқ бажарилган, 5 та банднинг ижро муддати узайтирилган, 47 бандни амалга ошириш бўйича ишлар давом этмоқда.
Шунингдек, Миллий стратегияда жами 33 та қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш назарда тутилган: янги қонун лойиҳалари – 20 та, амалдаги қонунларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича қонун лойиҳалари –4 та, амалдаги қонунларнинг янги таҳрирдаги лойиҳалари – 9 та. Ушбу бандларнинг 14 таси бажарилди, 19 таси ижро қилинмоқда.
Вазир таъкидлашича, “Йўл харитаси”нинг ижросини таъминлаш доирасида вазирлик томонидан бир қатор ишлар амалга оширилган. Хусусан, 2020 йил 20 октябрда “Аҳоли бандлиги тўғрисида”ги қонун қабул қилинди. Ишлаб чиқаришдаги бахтсиз ҳодисаларнинг олдини олиш, ишчи ва ходимларнинг соғлом ва хавфсиз меҳнат шароитларига бўлган ҳуқуқларини таъминлаш борасида қонун ҳужжатларини такомиллаштириш ва халқаро стандартларга мослаштириш борасида тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Жумладан, 2021 йил 4 июнь куни “Халқаро меҳнат ташкилотининг меҳнат хавфсизлиги ва гигиенасига кўмаклашиш асослари тўғрисида 187-сонли конвенциясини (Женева, 2006 йил 15 июнь) ратификация қилиш ҳақида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни қабул қилинди.
Шу билан бирга, Меҳнат кодексининг янги таҳрирдаги лойиҳаси ишлаб чиқилиб, тегишли тартибда Қонунчилик палатасига киритилди. Айни пайтда лойиҳа биринчи ўқишда қабул қилинган ва иккинчи ўқишга тайёрланмоқда.
“Йўл харитаси”нинг 41-бандига кўра, вазирлик томонидан “Меҳнат миграцияси тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилиб, ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш мақсадида Адлия вазирлигига киритилган.
Тадбирда депутатлар Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг ахборотини эшитиб, “Йўл харитаси”нинг бажарилиши юзасидан айрим камчиликларга йўл қўйилганлиги, баъзи бандларнинг ижроси кечикаётганлиги ва мавжуд муаммоларни ҳал этишда Қонунчилик палатасининг Меҳнат ва ижтимоий масалалар қўмитаси билан биргаликда иш олиб бориш зарурлгини таъкидлашди.

Заслушана информация Министерства занятости и трудовых отношений
28 июля 2021 года состоялось расширенное заседание Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по труду и социальным вопросам.
На нем члены комитета заслушали информацию Министерства занятости и трудовых отношений об исполнении «Дорожной карты» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека.
Как отмечено, что в последние годы в стране ведется планомерная работа по укреплению законодательной базы по защите прав человека, внедрению международных стандартов прав человека в национальное законодательство, сотрудничеству с международными организациями в этой области. Принимаются практические меры по приведению национального законодательства в соответствие с международными стандартами в сфере.
В частности, разработана «Дорожная карта» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека. Этот документ состоит из 78 пунктов. Из них 31 пункт завершен в срок, истек срок исполнения 46 пунктов, продлен срок исполнения 5 пунктов, и в настоящее время ведется работа по реализации 47 пунктов.
Кроме того, в Национальной стратегии также предусматривается разработка в общей сложности 33 законопроектов. В частности, 20 новых законопроектов, 4 законопроектов о внесении изменений и дополнений в действующие законы, 9 законопроектов действующих законов в новой редакции. По этим законопроектам выполнены 14 пунктов, 19 — находятся в стадии исполнения.
Подчеркивалось, что министерством проведен ряд работ в рамках обеспечения реализации «Дорожной карты». Согласно «Дорожной карте» намечено принятие закона «О занятости населения», и 20 октября 2020 года был принят Закон Республики Узбекистан «О занятости населения».
Ведется планомерная работа по совершенствованию законодательства и приведению его в соответствие с международными стандартами по предупреждению несчастных случаев на производстве, обеспечению прав служащих на безопасные условия труда. В частности, 4 июня 2021 года принят Закон Республики Узбекистан «О ратификации конвенции международной организации труда № 187 об основах, содействующих безопасности и гигиене труда (Женева, 15 июня 2006 года)».
Разработана новая редакция Трудового кодекса Республики Узбекистан, и законопроект был принят в первом чтении на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса. В настоящее время данный законопроект готовится ко второму чтению.
Согласно пункту 41 «Дорожной карты», министерством разработан проект закона Республики Узбекистан «О трудовой миграции» и передан в Министерство юстиции для проведения правовой экспертизы.
В ходе мероприятия, заслушав информацию министра занятости и трудовых отношений, депутаты отметили наличие недостатков в реализации «Дорожной карты», пробелов в реализации отдельных пунктов.