Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форуми ўтказилади
2020 йилнинг 12-13 август кунлари ёшлар ҳуқуқларини тарғиб қилишнинг долзарб масалаларига бағишланган Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форумини видеоконференция шаклида ўтказиш режалаштирилган.
Форумнинг мақсади – ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва илгари суриш учун халқаро ҳамда минтақавий восита ва механизмларни такомиллаштиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилиш.
“БМТ – 75” ташаббуслари доирасида Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг “Ёшлар – 2030” Стратегиясида назарда тутилган барқарор ривожланиш, инқирознинг олдини олиш ва гендер тенгликни таъминлаш, инсон ҳуқуқларини амалга ошириш ва жаҳон маданиятини шакллантиришда ёшларнинг муҳим ролини муҳокама қилишга бағишланган кенг миқёсли тадбир ўтказишни режалаштирган.
БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини ишлаб чиқишни таклиф қилган эди. Шунга кўра Ўзбекистонда ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро конвенция лойиҳаси тайёрланди.
Тадбирнинг ўтказилиш шакли
Форум уч пленар сессия шаклида бўлиб ўтади:
1-сессия – ёшлар ҳуқуқларининг халқаро стандартларини такомиллаштириш;
2-сессия – ёшлар ҳуқуқлари ва Барқарор ривожланиш мақсадлари;
3-сессия – инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича ёшлар таълими.
Форум иштирокчилари
Фахрий маърузачилар сифатида инсон ҳуқуқлари бўйича БМТ Олий комиссари, Парламентлараро иттифоқ Бош котиби, БМТнинг ёшлар бўйича махсус элчиси, ЕХҲТнинг Инсон ҳуқуқлари ва демократик институтлар бўйича бюроси директори ва бошқа олий мартабали шахслар таклиф этилиши режалаштирилган.
Форум ишида БМТ, ЕИ, ЕХҲТ, ИҲТ, Африка Иттифоқи тизимидаги ёшлар тузилмалари раҳбарлари, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро миллий институтлар, фуқаролик жамияти институтлари, ёшлар ташкилотлари вакиллари, олимлар ва экспертлар иштирок этиши кутилмоқда.

Состоится Самаркандский веб-форум по правам человека
12-13 августа планируется проведение в формате видеоконференции Самаркандского веб-форума по правам человека, посвященного актуальным вопросам поощрения прав молодежи.
Цель Форума – обсуждение актуальных вопросов совершенствования международных и региональных инструментов и механизмов защиты и поощрения прав молодежи.
Предпосылки.
В рамках инициативы «ООН–75» Узбекистан планирует проведение масштабного мероприятия по обсуждению важной роли молодежи в устойчивом развитии, предотвращении кризисов и обеспечению гендерного равенства, осуществлению прав человека и формированию культуры мира, которые учтены в Стратегии Организации Объединенных Наций «Молодежь-2030».
На 72 Генеральной Ассамблее ООН Президент Республики Узбекистан Ш. Мирзиёев предложил разработать Международную конвенцию ООН о правах молодежи. Узбекистаном подготовлен проект Международной конвенции о правах молодежи.
Формат мероприятия.
Работа Форума будет проходить в формате 3-х пленарных сессий:
1-ая сессия – Развитие международных стандартов прав молодежи;
2-ая сессия – Права молодежи и Цели устойчивого развития.
3-ая сессия – Образование молодежи по вопросам прав человека.
Участники Форума.
В качестве почетных спикеров планируется пригласить Верховного комиссара ООН по правам человека, Генерального секретаря Межпарламентского союза, Специального посланника ООН по молодежи, директора Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ и других высокопоставленных лиц.
В работе Форума ожидается участие руководителей молодежных структур в системе ООН, ЕС, ОБСЕ, ОИС, Африканского союза, представителей зарубежных национальных институтов по правам человека, институтов гражданского общества, ученых и экспертов, молодежных организаций.