Samarqand forumi dolzarb va o'z vaqtida tashkil etildi
Inson huquqlari bo'yicha Samarqand veb-forumini o'tkazish nihoyatda dolzarb va o'z vaqtida amalga oshirilgan tashabbusdir, deydi Shanxay hamkorlik tashkiloti Bosh kotibi Vladimir Norov.
Bu, jumladan, uning ta'biri bilan aytganda, "dunyodagi aksariyat mamlakatlarning ijtimoiy-iqtisodiy hayotiga va aholisi sog'lig'iga sezilarli ziyon yetkazgan" koronavirus pandemiyasi tufayli yuzaga kelgan sharoitlar bilan bog'liq. V.Norov Samarqand forumining 12 avgustda bo'lib o'tgan ochilish marosimidagi chiqishida qayd etganidek, "ma'naviy-ruhiy va jismoniy salomatlik, ta'lim, kasbiy rivojlanish va fuqarolik faolligi nuqtai nazaridan yondashganda, hozirgi inqirozdan yoshlar hammadan ko'proq jabr ko'rdi".
Shu munosabat bilan Samarqand forumining dolzarbligi haqida so'z borganda, SHHT Bosh kotibining fikricha, "bugun mamlakatlarimizdagi yoshlar davlat, xalqaro hukumat va nohukumat tashkilotlarining navqiron avlod vakillarini qo'llab-quvvatlash, huquq va erkinliklarini himoya qilish, yoshlarning ijodiy salohiyatidan mamlakatlarimiz manfaatlari yo'lida foydalanish borasida ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy, tashkiliy va huquqiy choralar ko'rish orqali ko'rsatadigan yordamiga har qachongidan ham ko'proq muhtoj" ekanini ta'kidlash lozim.
"Bugun yer yuzi yoshlarining qariyb yarmi yoki 800 million nafar kishi Shanxay hamkorlik tashkiloti makonida istiqomat qiladi. Mamlakatlarimiz yoshlari o'zlarining shijoati, novatorligi va yangi g'oyalari bilan SHHTning kelgusi taraqqiyot yo'lida, faoliyatining turli jabhalarida muhim tayanch hisoblanadi. Xuddi shu bois yoshlar hamisha bizning Tashkilot diqqat markazida turadi", dedi V.Norov.
SHHT Bosh kotibi, shuningdek SHHTga a'zo davlatlar hukumat rahbarlari Kengashining 2019 yil noyabr` oyida Toshkentda bo'lib o'tgan 18-majlisida delegatsiyalar rahbarlari O'zbekiston tomonining BMT Yoshlar huquqlari to'g'risidagi konventsiyasi loyihasini tayyorlashga doir tashabbusini qo'llab-quvvatlab, bu borada o'zaro muvofiqlikda ish olib borish istaklarini bildirganlarini ta'kidladi.
V.Norovning qayd etishicha, "mazkur BMT Konventsiyasining o'ziga xos ahamiyati shuki, unda yoshlar huquqlarini himoya qilishning dolzarb sohalarini tartibga solishga taalluqli xalqaro va milliy tajriba hisobga olingan hamda ushbu hujjat yoshlarning ehtiyojlarini qondirish, navqiron insonlarning salohiyatlarini, huquqlari, erkinliklari va eng maqbul manfaatlarini jamiki xilma-xil ko'rinishlarida va butun dunyo miqyosida kafolatlash maqsadida xalqaro, mintaqaviy va milliy darajalardagi sa'y-harakatlarni yanada kuchaytirishga qaratilgan".
"Ushbu Konventsiyaning BMT Bosh Assambleyasining yaqin oradagi sessiyasida qabul qilinishi davlatlar va butun jahon hamjamiyati oldida turgan da'vatlarga o'z vaqtida va amaliy tarzda berilgan javob, shuningdek yoshlarning uyg'un rivojlanishi, ularning ulkan salohiyatidan mamlakatlarimiz farovonligi va barqaror rivojlanishini ta'minlash hamda pandemiyaning salbiy asoratlarini yengib o'tishda foydalanish uchun qulay imkoniyat bo'lur edi".
Ikki kundan buyon davom etayotgan "Yoshlar 2020: global hamjihatlik, barqaror taraqqiyot va inson huquqlari” mavzusidagi Inson huquqlari bo'yicha Samarqand veb-forumi o'z ishini 2020 yil 12 avgust kuni boshladi. Uning ochilishi BMT tomonidan Xalqaro yoshlar kuni deb e'lon qilingan muhim sanaga to'g'ri kelganida o'ziga xos ramziy ma'no bor. Chunki, YeXHT Bosh kotibi vazifasini bajaruvchi, Nizolarning oldini olish markazi direktori Tuula Yur`yolya o'z chiqishida ta'kidlaganidek, bu yilgi  Xalqaro yoshlar kuni "Yoshlarni global faoliyatga jalb etish" mavzusiga bag'ishlangan.
"Hukumatlar bilan yoshlar o'rtasidagi o'zaro munosabatlar va hamkorlikni mustahkamlash yo'li bilan xalqaro hamjamiyatni so'zdan amaliyotga o'tishga rag'batlantirish - bu biz ham YEXHT ishida e'tibor qaratib kelayotgan muhim masala. Global COVID-19 pandemiyasining turli sohalardagi oqibatlari qanchalik achinarli bo'lmasin, u ayrim imkoniyatlarni ochayotganidan ham ko'z yumib bo'lmaydi, chunki biz hattoki shunday og'ir sharoitlardayam yoshlarni o'z kelajaklarini bunyod etishga jalb etishimiz zarur", dedi Tuula Yur`yolya. Shu ma'noda, yoshlarning shijoati va ijodiy salohiyatidan foydalangan holda, ularni pandemiya tufayli yuzaga kelgan ko'plab muammolarni hal etish bilan bog'liq ishlarga yo'naltirish taqozo etiladi.
"Eng asosiysi qarorlarni loyihalashtirishdir. Bu ikki tomonlama qatnovli ko'cha: qaror qabul qiladiganlar va yoshlar bir-birlaridan o'rganishlari hamda bir-birlariga yordam berishlari mumkin", deb hisoblaydi Tuula Yur`yolya.
"Yoshlarni jalb etish - bu nafaqat inklyuziv natija, ayni chog'da, tinchlik va xavfsizlikning barqarorligi hamdir. Shu sababli kun tartibidagi yoshlar, tinchlik va xavfsizlik sohalari mavzusi muhokamalari butun dunyoni qamrayotganini ma'qullayman", dedi YEXHT vakili ushbu muhim mavzuga doir tashabbus bilan chiqqani uchun O'zbekiston Hukumatiga minnatdorlik bildirar ekan.
"Navqiron insonlar o'zlarining kelajagini belgilab beradigan qarorlarni qabul qilish jarayonlarida ko'pincha ishtirok etmaydilar. Shuningdek, ularning o'z fuqarolik, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniyat sohasidagi huquqlaridan to'la foydalanish layoqatlari turli to'siqlarga uchraydi", dedi Samarqand forumidagi chiqishida YEXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo'yicha byurosi direktorining birinchi o'rinbosari Katarjina Gardapxadze.
Shunga qaramay, uning ta'kidlashicha, "yoshlar huquqni himoya qilish tizimi asosida yotgan printsiplarga, shuningdek barqaror va birdam jamiyat qurish hamda bunday jamiyatni qo'llab-quvvatlash borasidagi o'z o'rniga nisbatan ancha e'tiborlidir".
"Ular o'z qarashlarini ifoda etish ko'nikmasiga va ertaga kunning yetakchilariga aylanish imkoniyatiga ega bo'lishlari lozim. Navqiron insonlarni rag'batlantirish va bu jarayonlarga keng ishtirok etishlarini ta'minlashning eng samarali yo'llaridan biri - inson huquqlari sohasidagi ta'lim bo'lib, bunda inson qadr-qimmatini hurmat qilishda inson huquqlari qanchalik muhim ahamiyat kasb etishini o'qib-o'rganish va anglab yetish muhim hisoblanadi", deydi YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo'yicha byurosi direktorining birinchi o'rinbosari.
Katarjina Gardapxadze o'z chiqishida O'zbekistonda islohotlar doirasida katta sa'y-harakatlar amalga oshirilayotganini yuqori baholadi.
"Yoshlar hamisha ana shu barcha islohotlarning markazida turishini ta'minlash juda muhimdir. Shuningdek, biz forumda Yoshlar huquqlari bo'yicha xalqaro konventsiya loyihasi muhokama qilinishini yuqori baholaymiz va bu jarayonda ko'mak berishga tayyormiz", deb ta'kidladi u.
Ayni paytda Samarqand forumida O'zbekiston Prezidentining BMT 72-sessiyasidagi tashabbusi asosida ishlab chiqilgan Yoshlar huquqlari bo'yicha xalqaro konventsiya loyihasi matni ko'rib chiqilmoqda.
Konventsiya loyihasini tayyorlash borasidagi ishlar ikki yildan ko'proq vaqt davom etdi. O'tgan davrda ushbu sohada to'plangan mintaqaviy tajriba va xorijiy mamlakatlarning ilg'or amaliyoti o'rganildi. Mintaqaviy va milliy darajalarda turli tadbirlar o'tkazildi.
Hozirgi vaqtda Konventsiya matni Muqaddima va 26 ta moddadan iborat. Konventsiya muqaddimasida qay etilganidek, "barcha mamlakatlarda yoshlar rivojlanish maqsadlari uchun zarur bo'lgan asosiy odam resurslaridan biri va ijtimoiy o'zgarishlar, iqtisodiy rivojlanish hamda texnika taraqqiyotining asosiy ishtirokchilari" hisoblanadi.
Shu bilan birga, Konventsiyada "yoshlar globallashuv va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari jo'shqin rivojlanayotgan sharoitlarda jamiyatdagi yirik o'zgarishlarning o'tkazuvchilari, manfaatdorlari va jabrdiydalari hisoblanishi" ham alohida ta'kidlangan. Xuddi shu omillar Yoshlar huquqlari bo'yicha xalqaro konventsiyaning qabul qilinishini taqozo etmoqda.

Организация Самаркандского форума является актуальной и своевременной
Инициатива по организации Самаркандского форума является весьма актуальной и своевременной, считает Генеральный секретарь Шанхайской Организации Сотрудничества Владимир Норов.
Это связано, в том числе, с условиями, создавшимися в связи с пандемией коронавирусной инфекции, которая «нанесла значительный ущерб социально- экономической жизни многих стран мира и здоровью населения. Больше всего пострадала молодежь от нынешнего кризиса с точки зрения психического и физического здоровья, обучения, профессионального развития и гражданской активности», отметил В.Норов, выступая 12 августа т.г. на вэб-форуме по правам молодежи.
В этой связи актуальность Самаркандского форума связана с тем, что «сегодня как никогда молодежь в наших странах нуждается в помощи со стороны государства, международных правительственных и неправительственных организаций путем принятия социально-экономических, политических, организационных и правовых мер, направленных на поддержку молодого поколения, зашиты прав и свободы, реализацию его творческого потенциала в интересах развития наших стран», подчеркнул Генсек ШОС.
«Сегодня почти половина молодёжи земного шара или более 800 миллионов человек, проживает на пространстве Шанхайской организации сотрудничества. Молодёжь наших стран с её энергией, новаторскими и смелыми идеями является важной опорой на пути дальнейшего развития ШОС в различных аспектах её деятельности. Именно поэтому в центре внимания нашей Организации находится молодежь», - сказал В.Норов.
Им было также подчеркнуто, что на 18-м заседании Совета глав правительств государств-членов ШОС в ноябре 2019 года в Ташкенте, главы делегаций отметили инициативу узбекской стороны о подготовке проекта Конвенции ООН о правах молодежи и выразили намерение проводить скоординированную работу по этому вопросу.
«Значимость данной Конвенции ООН для стран ШОС заключается в том, что она учитывает международный и национальный опыт регулирования актуальных аспектов защиты прав молодежи и направлена на наращивание усилий, прилагаемых на международном, региональном и национальном уровнях в целях удовлетворения потребностей молодежи, укрепления потенциала и гарантий прав, свобод и наилучших интересов молодежи во всем ее многообразии по всему миру», - подчеркнул Генсек ШОС.
По его мнению, «принятие данной Конвенции на ближайшей сессии Генеральной ассамблеи ООН могло бы стать своевременным и действенным ответом на стоящие перед государствами и в целом мировым сообществом вызовы и возможности в деле гармоничного развития молодежи, реализации ее огромного потенциала в целях обеспечения благополучия и устойчивого развития наших стран, преодоления негативных последствий пандемии».
Работа двухдневного Самаркандского веб-форума «Молодежь 2020: глобальная Солидарность, Устойчивое развитие и права человека» символично началась 12 августа – в Международный день молодежи. Как подчеркнула в своем выступлении на мероприятии исполняющая обязанности Генерального секретаря, директор Центра по предотвращению конфликтов ОБСЕ Туула Юрьёля, в этом году День молодежи посвящен теме «Вовлечение молодежи в глобальные действия».
«Поощрение международного сообщества к переходу от слов к делу путем укрепления взаимодействия и сотрудничества между правительствами и молодежью - это то, что мы также стремимся воплотить в работе ОБСЕ. Как бы ни была печальна глобальная пандемия COVID-19 во многих отношениях, она также открывает некоторые возможности, поскольку мы должны вовлекать молодежь в построение их собственного будущего, даже в этих трудных обстоятельствах», - сказала она, подчеркнув, что молодежь необходимо вовлекать в усилия по решению многочисленных проблем пандемии, используя энергию и творчество молодых.
«Главное-совместно проектировать решения. Это улица с двусторонним движением: лица, принимающие решения, и молодежь могут учиться друг у друга и помогать друг другу», - считает Туула Юрьёля.
«Вовлечение молодежи - это не только инклюзивность, но и устойчивость мира и безопасности. По этой причине я очень удовлетворена тем, что повестка дня в области молодежи, мира и безопасности набирает обороты во всем мире», - сказала представитель ОБСЕ, выразив благодарность Правительству Узбекистана за инициативу в этой важной теме.
«Молодые люди часто не участвуют в процессах принятия решений, которые определяют их будущее. Они также сталкиваются с препятствиями в своей способности в полной мере пользоваться своими гражданскими, политическими, экономическими, социальными и культурными правами», - отметила в своем выступлении на форуме первый заместитель директора Бюро по демократическим институтам и правам человека БДИПЧ ОБСЕ Катаржина Гардапхадзе.
При этом, она подчеркнула, что «молодежь наиболее восприимчива к принципам, лежащим в основе правозащитной системы, и к своей собственной роли в построении и поддержании мирного и сплоченного общества».
«Они должны быть наделены навыками формулирования своих взглядов и иметь возможность стать лидерами завтрашнего дня. Одним из наиболее эффективных способов мотивации молодых людей и обеспечения их значимого участия является образование в области прав человека: изучение и понимание того, как права человека способствуют уважению человеческого достоинства», - считает первый заместитель директора БДИПЧ ОБСЕ.
В своем выступлении Катаржина Гардапхадзе высоко оценила значительные усилия по реформированию, предпринятые Узбекистаном.
«Крайне важно сделать так, чтобы молодежь оставалась в центре всех этих реформ. Мы также высоко оцениваем намерение форума рассмотреть проект Международной конвенции о правах молодежи и по-прежнему готовы оказать помощь в этом процессе», - сказала она.
В ходе Самаркандского форума проходит обсуждение текста проекта Конвенции о правах молодежи, принятие которой было инициировано Президентом Узбекистана на 72-й сессии ООН.
Работа над проектом продолжалась более 2 лет. Был изучен накопленный в этом направлении региональный опыт и лучший опыт зарубежных стран. Проведены ряд мероприятий на региональном и национальном уровне.
На данный момент проект Конвенции включает Преамбулу и 26 статей. В преамбуле Конвенции отмечается, что «во всех странах молодежь является одним из основных людских ресурсов, необходимых для целей развития, также и основным участником социальных преобразований, экономического развития и технического прогресса». Вместе с тем, подчеркивается, что «молодые люди являются проводниками, бенефициарами и жертвами крупных изменений в обществе в условиях глобализации и бурного развития информационно-коммуникационных технологий», что и обуславливает принятие международной конвенции о правах молодежи.