Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi - amalda: sud`yalar inson huquqlari to'g'risidagi xalqaro normalarni qo'llashga o'qitilmoqda
23-24 sentyabr kunlari poytaxtimizda «O'zbekiston Respublikasi sudlari qarorlarida BMTning inson huquqlari to'g'risidagi xalqaro shartnomalari normalarining qo'llanilishi» mavzuidagi uch kunlik amaliy seminar o'z ishini davom ettirdi. Mashg'ulotlarda Toshkent va Sirdaryo viloyatlari ma'muriy sudlari, jinoyat va fuqarolik ishlari bo'yicha sudlari sud`yalari ishtirok etdi.
O'zbekistonda, dunyoning boshqa davlatlarida bo'lgani kabi, sud`yalar inson huquqlari himoyasining kafilidir. Ular fuqarolar oldida hisobdor bo'lib, tegishli milliy va xalqaro qonunchilik talablari, shuningdek axloq-adob mezonlari asosida o'z faoliyatida yuksak darajadagi shaffoflikni ta'minlashga majbur.
Mamlakat sud-huquq tizimidagi islohotlarning asosiy yo'nalishlari haqida O'zbekiston Respublikasi Oliy sudi vakillari A.Mirzaev va S.Alimardonov ma'ruza qildi. Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining o'rinbosari  D. Muratova  tadbir qatnashchilarini xalqaro tashkilotlar, BMT ustav va shartnomaviy organlarining sudlar faoliyatida xalqaro huquq normalarini qo'llashga doir tavsiyalari bilan tanishtirdi.
"O'zbekistonda huquq ustuvorligi sohasida sheriklik" loyihasi menejeri A.Salaev huquq ustuvorligi masalalari borasida Oliy sud bilan BMTTD o'rtasida yo'lga qo'yilgan hamkorlikning asosiy yo'nalishlari to'g'risida axborot berdi. YEXHTning O'zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisining loyihalar bo'yicha maslahatchisi M.Lemuan onlayn murojaatida seminar ishtirokchilarini YEXHTning odil sudlovni amalga oshirish sohasidagi standartlari bilan tanishtirdi.
Seminarda asosiy ma'ruzalarni BMT Taraqqiyot dasturi eksperti, inson huquqlari bo'yicha xalqaro maslahatchi Aleksandr Vashkevich va BMT Qiynoqlarga qarshi qo'mitasi a'zosi Georgiy Tugushi taqdim etdi. Ma'ruzachilar tomonidan odil sudlovni amalga oshirishning xalqaro me'yorlariga qisqacha tasnif berildi.
A.Vashkevich va G.Tugushi O'zbekiston Respublikasi sudlari tomonidan inson huquqlari to'g'risidagi xalqaro shartnomalar normalarini qo'llash zarurati haqida atroflicha to'xtaldi. Xususan, Qiynoqlarga qarshi konventsiya qoidalarini milliy sudlar qarorlarida qo'llash bo'yicha chet el tajribasi tahlil etildi.
Anjuman mashg'ulotlari doirasida sudlar tomonidan Fuqaroviy va siyosiy huquqlar to'g'risidagi pakt hamda Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to'g'risidagi konventsiya normalarini qo'llash amaliyoti ham ko'rib chiqildi.
Ekspertlar moderatorligida sud`yalar uchun uchta guruhda amaliy mashg'ulotlar o'tkazildi. Mashg'ulotlar yakunida sud`yalardan tashkil topgan guruhlar «Ruxsat etilmagan tinch yig'ilishlar», «Jinoiy jazoni o'tagan chet el fuqarosini davlatdan chiqarib yuborish» va «Jinsga asoslangan bilvosita kamsitish» mavzulari bo'yicha o'z taqdimotlarini namoyish etdi.
Amaliy seminar O'zbekiston Respublikasi Oliy sudi, AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) va BMT Taraqqiyot dasturining «O'zbekistonda qonun ustuvorligi sohasida hamkorlik» qo'shma loyihasi doirasida hamda Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi va YEXHTning O'zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi bilan birgalikda tashkil etildi.

Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека в действии: обучение судей применению международных норм по правам человека
23-24 сентября 2020 г. продолжил свою работу трехдневный семинар по вопросам применения положений конвенций ООН по правам человека в решениях судов Республики Узбекистан для судей административных судов, судов по уголовным и гражданским делам Ташкентской и Сырдарьинской областей.
Судьи в Узбекистане, как и в других государствах мира, являются одним из гарантов защиты прав человека. Они подотчетны гражданам и обязаны поддерживать высокий уровень прозрачности, соответствующий национальному и международному законодательству, а также этическими стандартами.
С докладом об основных направлениях судебно-правовых реформ в Узбекистане выступили представители Верховного суда А.Мирзаев, С.Алимардонов. С рекомендациями международных организаций, договорных и уставных органах ООН по вопросам применения норм международного права в деятельности судов участников мероприятия информировала заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д. Муратова. Менеджер проекта «Партнерство в сфере верховенства права в Узбекистане» А. Салаев информировал об основных направлениях сотрудничества по вопросам верховенства права между Верховным судом и ПРООН. Стандарты ОБСЕ в сфере отправления правосудия были представлены в обращении советника по проектам Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане М. Лемуан в адрес участников семинара.
Основными докладчиками семинара «Применение положений конвенций ООН по правам человека в решениях судов Республики Узбекистан» выступили международный консультант по правам человека, профессор Александр Вашкевич и член Комитета ООН по противодействию пыткам Джордж Тугуши.
Участникам семинара был представлен обзор международных стандартов отправления правосудия и зарубежного опыта по применению в решениях национальных судов положений Конвенции против пыток (CAT) и Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (CEDAW).
В рамках практической работы участники семинара были разделены на 3 группы и рассмотрели дела о несанкционированных мирных собраниях, высылке иностранного гражданина, отбывшего уголовное наказание, а также о дискриминации по признаку пола. Для действующих судей, которые проходят данный семинар, это стало моделью применения международных норм по правам человека при рассмотрении конкретных дел.
Семинар организован совместным проектом Верховного суда Республики Узбекистан, Агентства США по международному развитию (USAID) и Программы развития ООН в РУз «Партнерство в сфере верховенства закона в Узбекистане» в сотрудничестве с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Координатором проектов ОБСЕ в стране.