O'zbekistonda davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirish istiqbollari
14 noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Akademiyasida siyosiy-huquqiy ta'lim kafedrasi va Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milly markazi tomonidan mazkur Akademiya kunduzgi ta'lim bo'limining 213-219-o'quv guruhlari uchun «Davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirish» mavzusida master-klass tashkil etildi.
Mashg'ulotni Milliy markaz bosh mutaxassisi, yuridik fanlar nomzodi L.Is'haqova o'tkazdi.
Tadbirda Akademiyaning 180 nafar kursanti, professor-o'qituvchilari va Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakillari ishtirok etdi.
Dars jarayonida 2020 yilda iyun` oyida davlat rahbari Farmoni bilan tasdiklangan Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasining mazmun-mohiyati va ahamiyati muhokama qilindi. Milliy strategiyada, jumladan, ichki ishlar organlariga yuklatilgan vazifalar ko'rib chiqildi.
Interfaol shaklda bo'lib o'tgan mashg'ulot davomida kursantlar  inson huquqlariga oid dolzarb savollarga  javoblar topishdi.
Tadbir doirasida Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasining asosiy yo'nalishlariga bag'ishlangan mul`timedia taqdimoti ham bo'lib o'tdi.
Mashg'ulot yakunida ishtirokchilar bu kabi ma'rifiy-huquqiy tadbirlar O'zbekistonda olib borilayotgan inson huquqlariga oid davlat siyosatining mohiyati va ahamiyatini Akademiya kursantlari chuqur tushunib olishlari uchun yaqindan xizmat qilishini qayd etdilar.

Национальная Cтратегия по правам человека стала темой встречи в Академии МВД
В Академии МВД Республики Узбекистан кафедрой политико-правовых учений и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ)  организован мастер-класс по теме: «Совершенствование системы государственного и общественного строительства».
Мастер-класс, состоявшийся 14 ноября 2020 года, проведен главным специалистом НЦПЧ, кандидатом юридических наук Л.Ф. Исхаковой для курсантов 213-219 учебных групп 2 курса очной формы обучения.
В мероприятии приняли участие 180 курсантов, профессорско-преподавательский состав Академии и представители Национального Центра Республики Узбекистан по правам человека .
В ходе занятия были рассмотрены основные  направления Национальной  стратегии  Республики Узбекистан  по правам человека, утвержденной Указом Президента №УП-6012 от 22 июня 2020 года  а также задачи органов внутренних дел, определенных в этой Стратегии и «дорожной карте» к ней.
В процессе проведения лекции-беседы в интерактивной форме курсантами были заданы более 10 вопросов по актуальным проблемам прав человека. Для участников была представлена мультимедийная презентация основных направлений  Национальной стратегии Республики Узбекистан  по правам человека.
Как было отмечено участниками в завершении лекции, подобные мероприятия способствуют глубокому пониманию курсантами Академии сущности и значения государственной политики Узбекистана в области прав человека.