Parlamentlararo ittifoq O'zbekiston parlamentining inson huquqlari sohasidagi faoliyatini yuksak baholaydi
Parlamentlararo ittifoqning rasmiy saytida 2020 yil 18 may kuni mazkur xalqaro tashkilot tomonidan O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining inson huquqlarini amalga oshirish sohasidagi ishlari tahlil etilgani va yuqori baholanganiga doir maqola e'lon qilindi.
Maqolada ta'kidlanganidek, «Parlamentlararo ittifoq O'zbekiston parlamentining xalqaro standartlarni milliy darajada tatbiq etishga qaratilgan yangi chora-tadbirlarini qutlaydi».
«Parlamentlararo ittifoq tavsiyalariga muvofiq, O'zbekiston parlamenti a'zolari tomonidan yaqinda bir qator xalqaro va milliy tashkilotlar vakillari ishtirokida videokonferentsiya o'tkazildi. Unda BMT Bosh Assambleyasi 1966 yili qabul qilgan va 1976 yili kuchga kirgan ko'p tomonlama shartnoma – Fuqarolik va siyosiy huquqlar to'g'risidagi xalqaro paktning bajarilishi bilan bog'liq jarayonlar muhokama qilindi. Ishtirokchilar fuqarolik jamiyati va qonun ustuvorligi madaniyatining rivojlanishi, penitentsiar tizimdagi islohotlar, sud hokimiyatining mustaqilligi, bolalar mehnatiga barham berilishi, gender tenglikning ta'minlanishi hamda korruptsiyaga qarshi kurashish kabi mavzular yuzasidan fikrlashdilar», deyiladi maqolada.
Shuningdek, O'zbekiston parlamenti inson huquqlarini ta'minlash masalasini tobora faollik bilan ilgari surayotgani alohida qayd etilgan. Xususan, 2018 yilda inson huquqlarining himoya qilinishi va BMT tavsiyalarining bajarilishi ustidan parlament nazoratini o'rnatish mexanizmi ishlab chiqildi. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi BMT inson huquqlarini himoya qilish mexanizmlari bilan hamkorlik bo'yicha Harakatlar rejasini qabul qildi va o'z tarixida ilk bor inson huquqlari bo'yicha dastlabki parlament ma'ruzasini  chop etdi.
«O'zbekiston parlamenti, shuningdek Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan yaqin hamkorlikda ish olib bormoqda. Bu hamkorlik mamlakatda inson huquqlari ta'minlanishi sohasida eng ko'p tilga olinadigan ikkita muammo bo'yicha amaliy yechim topish, ya'ni qiynoqlarning oldini olish mexanizmini yaratish va majburiy mehnatga barham berish choralarini ishlab chiqishda muhim rol` o'ynadi», deya Oliy Majlis faoliyati atroflicha tahlil etiladi.
Maqolada yaqinda bo'lib o'tgan videokonferentsiya O'zbekistonda fuqarolik to'g'risidagi yangi qonun qabul qilinishi asnosida tashkil etilganligi bilan ahamiyatli ekaniga ham e'tibor qaratilgan. Yangi qonun kuchga kirgach, mamlakatda yashaydigan qariyb 49 ming nafar kishining O'zbekiston Respublikasi fuqaroligiga ega bo'lishi uchun imkoniyat tug'iladi.
Ushbu tahliliy maqolada alohida ta'kidlanganidek, "fuqarosizlik" muammosi keyingi o'n yilliklar davomida Parlamentlararo ittifoq faoliyatining ustuvor sohasi bo'lib kelgan. 2018 yilda
Parlamentlararo ittifoq BMTning Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari bilan hamkorlikda siyosatchilar va qonun chiqaruvchilar uchun "Fuqarosizlik holatlarini kamaytirish va unga barham berish borasida fuqarolikka doir qonuchilik sohasidagi ilg'or tajriba" nomli rahbariy qo'llanmani nashr ettirdi. Bu hujjat fuqarosizlik bilan bog'liq yangi holatlarning samarali oldini olish va uni kamaytirish uchun ko'maklashishga qaratilgan.
Maqola davomida qayd etilganidek, «Parlamentlararo ittifoq dunyodagi barcha parlamentlar bilan inson huquqlarini himoya qilish sohasida yaqin hamkorlikda ish olib boradi. Parlamentlararo ittifoq boshqa mamlakatlarga ularning parlamentlari tomonidan inson huquqlari to'g'risidagi konventsiyalar qabul qilinishi va ayni sohadagi milliy qonunlarga samarali implementatsiya qilinishi borasida ko'maklashadi. Ittifoq, shuningdek inson huquqlarini, ayniqsa, ayollar, bolalar, kam sonli millatlar va yerli xalqlar huquqlarini himoya qilish borasida parlament a'zolarining ko'nikmalarini oshirish maqsadida ularga axborot taqdim etadi, bilim beradi hamda treninglar o'tkazadi».
«Parlamentlararo ittifoq O'zbekiston parlamentining inson huquqlari sohasidagi faoliyatini yuksak baholaydi» sarlavhali maqola bilan Internetning quyidagi manzilida tanishish mumkin: https://www.ipu.org/news/news-in-brief/2020-05/ipu-welcomes-human-rights-efforts-uzbek-parliament.
Ma'lumot uchun: Parlamentlararo ittifoq eng keksa xalqaro parlament tashkiloti bo'lib, 1889 yilda tashkil topgan. U o'z safida dunyoning 179 ta mamlakati parlamentlari va 13 ta parlamentlararo tashkilotni birlashtirgan. Parlamentlararo ittifoqning maqsadi parlamentarizmning rivojlanishi, inson huquqlari va ayol parlamentariylar huquqlariga rioya qilinishi, shuningdek millatlararo tinchlik o'rnatish hamda xalqaro xavfsizlikni saqlash ishlariga ko'maklashishdan iborat.
Tashkilot qarorgohi Jeneva shahrida joylashgan. Parlamentlararo ittifoq BMT bilan yaqin hamkorlik qiladi va mazkur xalqaro tashkilotning maqsad-vazifalarini qo'llab-quvvatalaydi. Tashkilot vakillari BMT organlari, jumladan BMTning inson huquqlari bo'yicha organlari va shartnomaviy qo'mitalarining yirik tadbirlarida ishtirok etadi.
O'zbekiston Parlamentlararo ittifoqqa a'zoligini ushbu tashkilotning  2017 yilgi 137-Assambleyasida tiklagan.

Межпарламентский союз высоко оценивает работу парламента в сфере прав человека
На официальном сайте Межпарламентского союза (МПС) размещена статья, посвященная анализу и высокой оценке данной международной организации работе Олий Мажлиса Республики Узбекистан по продвижению прав человека.
В частности, как отмечается в статье, «МПС приветствует последние меры парламента Узбекистана по внедрению международных стандартов в области прав человека на национальном уровне».
«В соответствии с рекомендацией МПС, узбекские парламентарии недавно организовали видеоконференцию с участием нескольких международных и национальных организаций, в ходе которой обсужден процесс выполнения Международного пакта о гражданских и политических правах – многостороннего договора, принятого Генассамблеей ООН в 1966 году и действующего с 1976 года. Участники затронули такие аспекты, как развитие гражданского общества и культуры верховенства закона, реформу пенитенциарной системы, независимость судебной власти, искоренение детского труда, обеспечение гендерного равенства и борьбу с коррупцией», говорится в статье.
Также отмечено, что Парламент Узбекистана все активнее продвигает вопрос обеспечения прав человека. В 2018 году был разработан механизм парламентского надзора за защитой прав человека и выполнением рекомендаций ООН. Законодательный орган принял План действий по сотрудничеству с правозащитными механизмами ООН и опубликовал свой первый в истории парламентский доклад по правам человека.
«Узбекский парламент также тесно сотрудничает с Национальным центром по правам человека и сыграл важную роль в создании механизма по предупреждению пыток и принятию мер по прекращению принудительного труда – двух наиболее часто упоминаемых вопросов прав человека в стране», анализируется далее в статье работа Олий Мажлиса.
Отмечено, что видеоконференция, о которой говорилось выше, была организована на фоне принятия нового закона о гражданстве в Узбекистан, который даст возможность почти 49 тысячам человек, проживающих в Узбекистане, обрести гражданство страны.
Межпарламентским союзом в данном аналитическом материале особо отмечается, что проблема «безгражданства» в течение последних десяти лет была приоритетной областью деятельности МПС. В 2018 году МПС, совместно с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев, опубликовал руководство для политиков и законодателей под названием «Передовой опыт в области законов о гражданстве для предотвращения и сокращения безгражданства». Документ был призван помочь эффективно предотвратить новые случаи безгражданства и уменьшить их количество.
«МПС тесно сотрудничает с парламентами всего мира в деле защиты прав человека. МПС оказывает содействие другим странам в принятии их парламентами конвенций о правах человека и эффективной имплементации национальных законов в этой сфере. Союз также предоставляет парламентариям информацию, знания и тренинги для повышения способности защищать права человека, в особенности женщин, детей, меньшинств и коренных народов», говорится далее в статье.
Статья «Межпарламентский союз приветствует усилия парламента Узбекистана по продвижению прав человека» размещена по адресу https://www.ipu.org/news/news-in-brief/2020-05/ipu-welcomes-human-rights-efforts-uzbek-parliament.
Справочно: Межпарламентский союз (МПС) является старейшей международной парламентской организацией. Он был основан в 1889 г., объединяет парламентариев 179 стран мира и 13 межпарламентских организаций. Целью МПС является содействие развитию парламентаризма, соблюдению прав человека и прав женщин-парламентариев, а также установление межнационального мира и сохранение международной безопасности.
Штаб-квартира МПС находится в Женеве. Межпарламентский союз тесно сотрудничает с ООН, разделяет ее цели и задачи. Его представители принимают участие в крупных мероприятиях органов ООН, в том числе по линии Совета ООН по правам человека и договорных комитетов.