Ўзбекистон: БМТ мутахассиси аёллар ва болаларнинг ўчоқли ҳудудлардан қайтишини олқишлаб, ислоҳотларни янада кучайтиришни тавсия этмоқда
ТОШКЕНТ (2021 йил 7 декабр) – БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича мутахассиси бугун Ўзбекистон ҳукуматининг  Сурия,  Ироқ  ва  Афғонистондан  аёллар  ва  болаларни  қайтариш  ва  уларни реинтегратсиялашиши  бўйича  чора-тадбирларини  юксак  баҳолади,  бироқ  расмийларга  мамлакатда экстремизм ва терроризмга қарши қонунларни тубдан ислоҳ қилишни тавсия қилди.
10  кунлик  ташрифи  якунида  терроризмга  қарши  курашда  инсон  ҳуқуқларини  ва  асосий  эркинликларини рағбатлантириш  ва  ҳимоя  қилиш  бўйича  Махсус  маърузачи  Фионнуала  Ни  Аолаин  асосий  инсон ҳуқуқларини, шу жумладан, ўз фикрини эмин-эркин ифода қилиш, йиғилиш эркинлиги, одил судлов, озодликдан маҳрум қилишда ҳимоя, қийноқлар қўлланилишидан озод бўлиш, диний эркинлик ва эътиқод қилиш ҳуқуқини ҳимоя қилиш бўйича чора-тадбирларни кучайтиришга чақирди.
Мутахассис 2019 йил май ойидан бошлаб ҳукумат томонидан юзлаб аёллар ва болаларни Сурия ҳамда Ироқ ва Афғонистондаги жанг майдонларидан олиб чиқиб кетиш ва реинтегратсия қилиш бўйча  амалга оширган Меҳр операцияларини юқори баҳолади.
"Оила бирлиги ва жамиятни қўллаб-қувватлашига асосланган ўзбек модели репатриатсия қилиш, боланинг манфаатини кўзлаш ва сиёсий, ҳуқуқий ва ижтимоий ҳаракатлар марказида ўчоқли ҳудудлардан қайтган аёлларни самарали реинтегратсия қилиш бўйича энг яхши амалиётнинг намунасидир", деди Ни Аолаин хоним.
Сурия шимолий-шарқидаги лагерларда минглаб аёллар ва болалар ўзбошимчалик билан ҳибсга олинган. БМТ мутахассислари яшаш шароити ва муомала масаласида улар зўравонлик, инсон эксплуататсияси, таҳқирлаш  ва  маҳрумликка  дучор  бўлишларини  айтишмоқда,  бу  ўз  навбатида,  халқаро  ҳуқуқ нормаларига кўра ҳеч қандай ҳуқуқий ҳимоясиз қийноққа солиш ёки бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муносабат ёки жазога тортилишга тенглашади. Улар ўнлаб давлатларни репатриатсия қилишда кўмаклашишга чақирдилар.
Ни Аолаин ҳукумат томонидан стигматизатсияни бартараф этиш, асосий ҳуқуқлар, шу жумладан, иқтисодий ва ижтимоий ҳуқуқларни таъминлашга қаратилган амалий чораларини мақтади ва ҳукуматнинг ЮНИСЕФ ва БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича бошқа ташкилотлари, шу жумладан унинг ваколати ва Инсон ҳуқуқлари бўйича БМТнинг Олий комиссари идораси билан ҳамкорлигининг аҳамиятига алоҳида урғу берди.
"Репатриатсия ва реинтегратсиянинг ўзбек модели бошқа ҳукуматлар учун ўз фуқароларини ўчоқли ҳудудлардан қайтариш учун йўл харитаси сифатида хизмат қилади", деди у ва мазкур тадбирни мамлакат қандай  қилиб  самарали,  инсоний  ва  инсон  ҳуқуқларига  мос  тарзда  амалга  ошириш  имкониятини кўрсатганини таъкидлаб ўтди.
У  асосий  манфаатдор  томонлар,  хусусан  халқаро  ҳамжамият  ва  фуқаролик  жамияти  ўртасида  инсон ҳуқуқларини  ҳимоя  қилиш  ва  тажриба  алмашишни  таъминлаш  учун  репатриатсия  жараёнини  доимий мониторинг қилиш ва баҳолашни рағбатлантирди.
Махсус маърузачи шунингдек, Ўзбекистоннинг аксилтеррорчилик ва экстремизмга қарши қонунларини яқиндан о'рганиб чиқиб, кўплаб жиноий кодекси моддаларини кенг ва ноаниқ мазмундаги хавотирларини аниқлади. Унинг сўзларига кўра, терроризм ва инсон ҳуқуқларига қарши курашиш бўйича халқаро ҳуқуқ ва стандартларга мувофиқлигини таъминлаш учун муҳим ўзгаришлар зарур. У ФАТФ тавсиялари ва инсон ҳуқуқлари  стандартларини  инобатга  олиб  фуқаролик  жамияти  ва  нотижорат  ташкилотларга  салбий  таъсир етказаётган терроризмни молиялаштиришга қарши кураш бўйича амалдаги қонунчиликни қайта кўриб чиқиш заруратини алоҳида таъкидлади.
Ўтмишдаги  инсон  ҳуқуқлари  бузилиши  масаласида  эса,  у  ҳисобдорлик  ва  шаффофлик  ҳозирги  ислоҳотлар ҳаракатларини мустаҳкамлаши ва чуқурлаштиришини айтди. Ни Аолаин аввалроқ миллий хавфсизлик масалалари бўйича ҳибсга олинган, хусусан, қийноқлар, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомалага учраган  шахсларнинг  инсон  ҳуқуқларининг  жиддий  бузилиши  ҳолатларини  бартараф  этиш  учун  тергов ўтказиш ва самарали ҳимоя воситалари ва товон тўлаш имкониятига эга бўлган расмий ва мустақил текшириш механизмини яратишни тавсия қилди.

Узбекистан: эксперт ООН приветствует репатриацию женщин и детей из зон конфликта, рекомендует проводить дальнейшие реформы
ТАШКЕНТ (7 декабря 2021 года) – Сегодня эксперт ООН в сфере прав человека высоко оценила деятельность правительства Узбекистана по репатриации и реинтеграции женщин и детей из Сирии, Ирака и Афганистана, но рекомендовала властям провести значительную реформу законодательства страны в сфере борьбы с экстремизмом и терроризмом.
По итогам десятидневного визита в страну, Финнула Ни Илойн, Специальный докладчик по вопросам поощрения и защиты прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом, провела работу по широкому спектру вопросов в сфере борьбе с терроризмом и призвала расширить меры по защите основных прав человека, в том числе право на свободу выражения мнений, свободу собраний, справедливое разбирательство, достойные условия содержания под стражей, свободу от пыток, а также право на свободу вероисповедания.
Эксперт высоко оценила проводимую правительством с мая 2019 года операцию «Мехр» или «Милосердие», целью которой является репатриация и реинтеграция сотен женщин и детей в основном из зон конфликта в Сирии, а также из Ирака и Афганистана.
«Модель репатриации, созданная в Узбекистане и основанная на семье и сообществе – пример передового опыта репатриации, с обеспечением наилучших интересов ребенка и полноценной реинтеграцией женщин, возвращающихся из зон конфликта в качестве приоритета политической, правовой и общественной деятельности» - заявила Ни Илойн.
Тысячи женщин и детей подверглись произвольному задержанию в лагерях северо-восточной Сирии. Эксперты ООН заявляют, что там они подвергались насилию, эксплуатации, надругательствам и лишениям в условиях содержания и обращения, практически сопоставимых с международно-правовыми определениями пыток или других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, не располагая никакими средствами правовой защиты. Они обращались к десяткам стран с призывом обеспечить их репатриацию.
Ни Илойн приветствовала практическое внимание правительства к недопущению стигматизации и обеспечению доступа к основным правам, в том числе экономическим и социальным, а также подчеркнула важность сотрудничества правительства Узбекистана с ЮНИСЕФ и другими правозащитными учреждениями ООН, включая ее мандат и УВКПЧ.
«Модель репатриации и реинтеграции, созданная в Узбекистане, представляет собой дорожную карту для других правительств, желающих вернуть своих граждан из зон конфликта» - заявила она, добавив, что Узбекистан показал пример эффективной и человечной работы, отвечающей стандартам прав человека.
Она призвала к непрерывному мониторингу и оценке процесса репатриации для обеспечения непрерывной защиты прав человека и обмена знаниями среди ключевых заинтересованных сторон, в том числе международного сообщества и гражданского общества.
Специальный докладчик также подробно изучила законы Узбекистана в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом и выявила причины для  беспокоенности в связи с общими и расплывчатыми формулировками в некоторых статьях Уголовного кодекса. По ее словам, необходимо значительно пересмотреть данные положения, чтобы обеспечить их соответствие нормам международного права, а также стандартам в сфере борьбы с терроризмом и прав человека. Она подчеркнула необходимость решить вопрос негативного влияния существующего законодательства в аспекте борьбы с финансированием терроризма на гражданское общество и некоммерческие организации, соблюдая рекомендации ФАТФ и стандарты в сфере прав человека.
Относительно нарушений прав человека в прошлом, она заявила, что обеспечение подотчетности и транспарентности подкрепит и поддержит текущие усилия по проведению реформ. Ни Илойн рекомендует создать официальный и независимый механизм пересмотра, способный проводить расследования и предоставлять действенную правовую защиту и компенсации для урегулирования серьезных нарушений прав человека тех лиц, которые ранее привлекались к ответственности по делам, связанным с вопросами государственной безопасности, в особенности тех, кто подвергался пыткам или бесчеловечным и унижающим достоинство видами обращения.