Инсон ҳуқуқлари марказида Япония элчиси билан учрашув
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов 18 ноябрь куни Япониянинг Фавқулодда ва мухтор элчиси Ёшинори Фужияма билан учрашди.
Томонлар ушбу учрашув Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Японияга ташрифига тайёргарлик даврида ўтказилаётганига эътибор қаратдилар. Ўзбекистон ва Япония барча соҳаларда ҳамкорликни изчил ривожлантиришга интилаётгани қайд этилди.
Бугунги кунда Япония компанияларининг инвестицияларини Ўзбекистон иқтисодиётига жалб этиш, парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлаш, ижтимоий-иқтисодий, маданий-гуманитар ва туризм соҳаларида амалга оширилаётган қўшма лойиҳалар ўз самараларини бермоқда. Ҳар икки давлат ўзаро ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Маълумки, жорий йил 8 декабрда Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганига 27 йил тўлади. Шу муносабат билан Марказ Тошкент Давлат юридик университети билан биргаликда конституцияшунослик бўйича ўзбек-япон юридик форумини ташкил этмоқда. Жаноб Ё.Фужияма бўлажак анжуманга катта қизиқиш билдирди.
Марказ ташаббуси асосида Япония Конституциясини япон ва ўзбек тилларида нашр этиш лойиҳаси ҳам япон элчисининг диққатини тортди. Айни вақтда Япония Конституцияси ўзбек тилига таржима қилинган, унга қисқача изоҳли луғат ва сўнгсўз матнлари ҳам тайёрланган.
Томонлар, шунингдек, атоқли япон олими ва жамоат арбоби, Ўзбекистоннинг “Дўстлик” ордени соҳиби Като Кюдзо хотирасига бағишланган “Ўзбекистон – япон қалбида” рангли-безакли китоби нашри ҳақида фикр алмашдилар.
Учрашув давомида икки томонлама манфаатли истиқболли йўналишлар, жумладан, инсон ҳуқуқлари, таълим ва маданият соҳаларида тажриба алмашиш, ҳамкорликни кенгайтириш ва бошқа муҳим масалалар муҳокама қилинди.

Встреча с послом Японии в Центре по правам человека
18 ноября т.г. директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в стране Йошинори Фудзиямой.
Стороны отметили, что встреча проводится в рамках подготовки к визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Японию. Было отмечено, что Узбекистан и Япония стремятся последовательно развивать сотрудничество во всех сферах.
В настоящее время дают свои результаты совместные проекты в области социально-экономического, культурного, гуманитарного и туристического направлений, в сферах привлечения инвестиций японских компаний в экономику Узбекистана, укрепления межпарламентских связей. Обе страны уделяют особое внимание укреплению всестороннего сотрудничества.
Как известно, 8 декабря этого года исполняется 27 лет со дня принятия Конституции Республики Узбекистан. В связи с этим Национальный центр совместно с Ташкентским государственным юридическим университетом организует узбекско-японский юридический форум по конституционализму. Г-н Фудзияма проявил большой интерес к предстоящему форуму.
Также внимание посла Японии привлек проект по публикации Конституции Японии на японском и узбекском языках по инициативе Национального центра. Как было отмечено, японская Конституция уже переведена на узбекский язык, составлена краткая словарь терминов.
Стороны также обменялись мнениями об издании иллюстрированной книги «Узбекистан в сердце японца», посвященной памяти известного японского ученого и общественного деятеля, обладателя ордена «Дружбы» Узбекистана Като Кюдзо.
В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления, представляющие взаимный интерес, в том числе обмен опытом в области прав человека, образования и культуры, расширение сотрудничества.