Фарғона тинчлик форуми: барча даврларда долзарб бўлган ҳамжихатлик анъанаси
Фарғона, 16-октябрь — 15-октябрь куни Фарғона шаҳрида биринчи халқаро тинчлик форуми ўз ишини бошлади. Тинчликни сақлаш соҳаси мутахассислари ва етакчи дипломатлар этник хилма-хилликка эга бўлган Фарғона водийси минтақасида тинчликни мустаҳкамлашда асосий омил бўлган Марказий Осиёдаги ҳамжихатликнинг азалий анъанасига юксак баҳо беришди.
17 миллион атрофида аҳоли яшайдиган Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон ҳудудларидаги бу кенг минтақада, ўн йиллар давомидаги кескинликлардан кейин, тинчлик ўрнатишнинг муваффақиятли намунаси яратилди. Бу ердаги тинчлик ва барқарорликнинг қайта тикланишига Марказий Осиёдаги уч давлат раҳбарларининг қатъий сиёсий иродаси сабаб бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов жорий йил март ойида Хўжанд шаҳрида “Абадий дўстлик тўғрисида”ги декларация ва “Давлат чегараларининг туташган нуқтаси тўғрисида”ги шартноманинг имзоланиши қадимий тинч-тотув яшаш анъанасини қайта тиклаш йўлидаги муҳим қадам бўлганини таъкидлади.
У Президент Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеясининг юбилей 80-сессиясида айтган сўзларини эслади: “Марказий Осиёда ёпиқ чегаралар, ҳал этилмаган низо ва можаролар даври ўтмишда қолди. Бугун Янги Марказий Осиёни шакллантириш жараёни бошланди.”
“Ўнлаб йиллар давомида Фарғона водийси мураккаб зиддиятлар ҳудуди сифатида қабул қилинган. Бугун эса у яхши қўшничилик, очиқлик ва биргаликда бунёдкорлик орқали ишончсизликнинг тарихий меросини қандай енгиб ўтиш мумкинлиги бўйича намунага айланмоқда”, — деди Элдор Арипов.
“Шуни унутмаслик керакки, қадим замонлардан водий карвонлар, ғоялар, тиллар ва маданиятларнинг очиқ чорраҳаси бўлиб келган. Бу ерда асрлар давомида турли халқлар ёнма-ён яшаб келишган ва фарқли жиҳатларига қарамай, улар бир ер, бир сув, бир қуёшни баҳам кўриб, тинч-тотув яшашган. Айни шу ўзаро тушунишнинг тарихий мероси уларга доимо мувозанатга эришишга ёрдам берган”, — деди Арипов кириш сўзида.
“Фарғона шунчаки водий эмас. Бу — Марказий Осиёнинг кўзгусидир. Агар бу ерда тинчлик бўлса, у бутун минтақада акс этади”, — дея қўшимча қилди у.
Форум СМТИ томонидан Прогрессив ислоҳотлар маркази, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) ва Тинчлик ўрнатиш хаби билан ҳамкорликда ташкил этилди.
“Фарғона водийси: тинчлик ва тараққиёт йўлида бирдамлик” мавзусидаги тадбир Қирғизистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ташаббуслар миллий институти, Тожикистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар маркази, Тожикистон Республикаси Миллий фанлар академиясининг Осиё ва Европа мамлакатлари муаммоларини ўрганиш институти билан ҳамкорликда ўтказилмоқда.
Форум асосий халқаро ташкилотлар, жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (БМТ), Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ), Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш (ОҲИЧК), Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги (МДҲ) ва Европа Иттифоқи (ЕИ) томонидан қўллаб-қувватланди. Тадбирда дунёнинг турли мамлакатларидан 300 га яқин тинчликпарвар ва можароларни ҳал қилиш бўйича экспертлар иштирок этди.
Фарғона вилояти ҳокими Хайрулло Бозаров сўнгги тўққиз йил ичида Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистон ўртасидаги ҳамкорлик мисли кўрилмаган юқори даражага кўтарилганини таъкидлади. Транспорт алоқаларини тиклаш, чегараларни очиш ва давлатлараро мулоқотни фаоллаштиришда сезиларли ютуқларга эришилди. Унинг сўзларига кўра, Фарғона водийсида тўпланган минтақавий ҳамкорликнинг муваффақиятли тажрибаси Марказий Осиёнинг бошқа қисмларида ҳам мамлакатлар ўртасидаги конструктив муносабатларни ривожлантириш учун намуна бўлиб хизмат қилиши мумкин.
Тожикистоннинг Суғд вилояти раиси Рачаббой Аҳмадзода Фарғона водийси шунчаки географик макон эмас, балки минтақа халқларини бирлаштирган бой маънавий ва маданий меросга эга ҳудуд эканлигини таъкидлади. Унинг қайд этишича, Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистонни наfaқат умумий чегаралар, балки кўп асрлик тарихий ва қариндошлик ришталари боғлаб туради. Р.Аҳмадзоданинг фикрича, минтақадаги давлатларнинг вазифаси Фарғона водийсини барқарорлик, яхши қўшничилик ва умумий келажак маконига айлантиришдир.
Қирғизистон Президентининг Боткен вилоятидаги ваколатли вакили Айбек Шаменов хавфсизлик, сув ресурслари, савдо, экология ва маданият билан боғлиқ асосий масалаларни ҳал қилишда биргаликда ёндашиш зарурлигига эътибор қаратди. У фақат мулоқот, шериклик ва доимий ўзаро англашув орқали минтақада тинчлик ўрнатиш ва мустаҳкамлаш мумкинлигини таъкидлади.
Форум очилишида БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Каха Имнадзе, Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Эдуардс Стипрайс, ЕХҲТ Низоларнинг олдини олиш маркази директори Кейт Фирон, ОҲИЧК бош котиби Қайрат Сарибай, ШҲТ бош котиби ўринбосари Хан Сохайл табрик сўзлари билан чиқиш қилдилар.
Иштирокчилар орасида тинчлик ўрнатиш соҳасидаги нуфузли халқаро тузилмалар ҳам бор. Германиянинг Бергхоф фонди, М.Ахтисаари номидаги Финляндия тинчлик фонди, Швейцариянинг “ПисНекcус” фонди, Стокголм тинчлик муаммоларини ўрганиш халқаро институти (SIPRI) форумда иштирок этдилар. Унда иқтисодий имкониятлардан тортиб, иқлим инқирози билан боғлиқ кучайиб бораётган хавфлар шароитида аёллар ва ёшларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришгача бўлган кенг доирадаги масалалар муҳокама қилинди.
Фарғона водийси — машҳур ўзбек ипак ва ипакли матолари, жумладан, икот ишлаб чиқариладиган марказ бўлиб, асосан қишлоқ хўжалигига ихтисослашган минтақадир. Шу билан бирга, бу ҳудуд Ўзбекистоннинг маданий бойликларини сақловчи муҳим маскан ҳисобланади. Бу Марказий Осиёдаги энг серҳосил ҳудудлардан бири бўлиб, у ерда буғдой ва меваларнинг юқори ҳосили олинади.
16-октябрь куни, форумнинг иккинчи кунида, водий халқлари ўртасидаги дўстлик ва ўзаро тушунишни ифодаловчи (Бирдамлик куни) “Интимак куни” (“Ягона бирлик куни”) илк бор нишонланади.

Форум мира в Фергане: традиция гармонии, актуальная во все времена
15 октября в Фергане открылся первый международный Форум мира. Специалисты в сфере миростроительства и ведущие дипломаты высоко оценили давнюю традицию гармонии в Центральной Азии, которая стала ключевым фактором в укреплении мира в этнически многообразном регионе Ферганской долины.
Этот обширный регион, в котором проживает около 17 миллионов человек на территориях Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана, после десятилетий напряжённости превратился в пример успешного миростроительства. Восстановлению мира и стабильности здесь во многом способствовала решительная политическая воля глав трёх центральноазиатских государств.
Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов отметил, что подписание Декларации о вечной дружбе и Договора о точке стыка государственных границ
в Худжанде в марте текущего года стало важным шагом на пути к возрождению древней традиции мирного сосуществования.
Он напомнил слова Президента Шавката Мирзиёева, озвученные на юбилейной 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН: «Эпоха закрытых границ, нерешённых споров и конфликтов в Центральной Азии ушла в прошлое. Сегодня начался процесс формирования Новой Центральной Азии».
«На протяжении десятилетий Ферганская долина воспринималась как зона сложных противоречий. Сегодня же она становится примером того, как можно преодолеть историческое наследие недоверия через добрососедство, открытость и совместное созидание», – отметил Элдор Арипов.
«Важно помнить, что с древних времён Долина была открытым перекрёстком караванов, идей, языков и культур. Здесь веками соседствовали разные народы, и, несмотря на различия, они мирно делили одну землю, одну воду, одно солнце. Именно этот исторический код взаимопонимания помогал им всегда обретать равновесие», – сказал Арипов в своём вступительном слове.
«Фергана – это не просто Долина. Это зеркало Центральной Азии. Если здесь будет мир, он распространится на весь регион», – дополнил он.
Форум организован ИСМИ совместно с Центром прогрессивных реформ, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и Хабом по миростроительству.
Мероприятие на тему «Ферганская долина: объединяя усилия ради мира и прогресса» проводится в партнерстве с Национальным институтом стратегических инициатив при Президенте Кыргызской Республики, Центром стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан, Институтом изучения проблем стран Азии и Европы Национальной академии наук Республики Таджикистан.
Форум получил поддержку со стороны ключевых международных организаций, включая Организацию Объединённых Наций (ООН), Шанхайскую организацию сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Содружество Независимых Государств (СНГ) и Европейский союз (ЕС). В мероприятии приняли участие около 300 миротворцев и экспертов по разрешению конфликтов из разных стран мира.
Хоким Ферганской области Хайрулло Бозаров заявил, что за последние девять лет сотрудничество между Узбекистаном, Таджикистаном и Кыргызстаном вышло на беспрецедентно высокий уровень. Значительный прогресс достигнут в восстановлении транспортных связей, открытии границ и активизации межгосударственного диалога. По его словам, успешный опыт регионального взаимодействия, накопленный в Ферганской долине, может служить моделью для развития конструктивных отношений между странами и в других частях Центральной Азии.
Председатель Согдийской области Таджикистана Раджаббой Ахмадзода подчеркнул, что Ферганская долина – это не просто географическое пространство, а территория с богатым духовным и культурным наследием, объединяющим народы региона. Он отметил, что Узбекистан, Таджикистан и Кыргызстан связаны не только общими границами, но и многовековыми историческими и родственными узами. По мнению Р.Ахмадзоды, долг стран региона – превратить Ферганскую долину в пространство стабильности, добрососедства и совместного будущего.
Полномочный представитель Президента Кыргызстана в Баткенской области Айбек Шаменов акцентировал внимание на необходимости совместного подхода к решению ключевых вопросов, связанных с безопасностью, водными ресурсами, торговлей, экологией и культурой. Он подчеркнул, что только через диалог, партнёрство и постоянное взаимопонимание можно создать и укрепить мир в регионе.
На открытии форума с приветственными обращениями выступили глава РЦПДЦА Каха Имнадзе, спецпредставитель ЕС по Центральной Азии Эдуардс Стипрайс, директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Кейт Фирон, генеральный секретарь СВМДА Кайрат Сарыбай, заместитель генсека ШОС Хан Сохайл.
Ведущие международные организации в сфере миростроительства, такие как Фонд Бергхоф (Германия), Фонд мира имени Мартти Ахтисаари (Финляндия), Фонд ПисНексус (Швейцария) и Стокгольмский международный институт исследований проблем мира (SIPRI) приняли участие в форуме, где обсуждался широкий круг вопросов начиная от экономических возможностей до расширения прав и возможностей женщин и молодёжи в условиях нарастающих рисков, связанных с климатическим кризисом.
Ферганская долина – центр производства знаменитых узбекских тканей икат и шелка, который также является важным хранителем культурных ценностей Узбекистана. Это одна из самых плодородных территорий Центральной Азии, где получают высокие урожаи пшеницы и фруктов.
16 октября, во второй день форума, впервые будет отмечаться «День Ынтымака» («День Единства»), символизирующий дружбу и взаимопонимание народов долины.