Мулоқотда судлар фаолиятини 2030 йилга қадар ривожлантиришга қаратилган “Одил судлов – 2030” стратегияси лойиҳаси тақдимот қилинди.
Сўнгги йилларда суд ҳокимияти мустақиллигини мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқларини суд орқали ҳимоя қилиш ва одил судловга эришиш имкониятларини кенгайтириш бўйича изчил ислоҳотлар амалга оширилди. Шу билан бирга, аҳоли мурожаатлари ва суд амалиёти таҳлили тизимда ечимини кутаётган масалалар мавжудлигини кўрсатди.
Шу муносабат билан ислоҳотлар натижаси, аввало, фуқаронинг судга ортиқча оворагарчиликсиз мурожаат қилиши, бузилган ҳуқуқи ўз вақтида тикланиши ва қабул қилинган қарорнинг адолатли эканига ишонч ҳосил қилишида намоён бўлиши кераклиги кўрсатиб ўтилди.
“Одил судлов – 2030” стратегияси аҳолининг таклифлари, олимлар, амалиётчи юристлар ва адвокатлар билан мулоқотлар, шунингдек, илғор хорижий тажриба асосида ишлаб чиқилган. Стратегияда 57 та вазифа, уни амалга ошириш бўйича 2026-2028 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар дастурида 160 та аниқ чора-тадбир ҳамда 2030 йилга қадар эришилиши лозим бўлган 33 та мақсад белгиланган.
Жумладан, қуйи судлар қарорларини қайта кўриб чиқиш холислигини ошириш мақсадида 2027 йил 1 июлдан 5 та ҳудудлараро суд ташкил этилади. Вилоят судларида апелляция ва кассация инстанциялари сақланиб, тафтиш инстанциясининг ваколатлари ҳудудлараро судларга берилади. Бу бир суднинг ўз қарорини ўзи қайта кўриб чиқиши амалиётига чек қўяди ва фуқароларнинг адолат излаб пойтахтга бориш заруратини камайтиради.
Кундалик ҳаётий муаммоларни ҳал этувчи, одамларнинг иши кўпроқ тушадиган судлар фуқаролик ишлари бўйича судлар эканлигини инобатга олиб, уларни халққа яқинлаштириш мақсадида 2030 йилга қадар заруратга қараб қарийб барча туман ва шаҳарларда фуқаролик судларининг фаолияти босқичма-босқич йўлга қўйилади. Барча судларда ахборот олиш, мурожаат топшириш ва рақамли хизматлардан фойдаланиш “ягона дарча” тамойили асосида таъминланади.
Судга берилган ариза бошқа судга тегишли бўлса, у фуқарога қайтарилмайди, суднинг ўзи уни тегишли судга юборади. Аризада жузъий камчилик аниқланган тақдирда суд уни бартараф этишда фуқарога фаол кўмаклашади.
Иқтисодий низоларни тезкор ҳал этиш учун “иқтисодий ишларни проактив бошқариш” стандарти жорий этилади. Бу тадбиркорларнинг идорама-идора сарсон бўлиши ва ҳужжатларни қайта-қайта топширишига чек қўяди.
Инсон эрки – олий қадрият эканлигидан келиб чиқиб, тергов, суриштирув босқичида инсон ҳуқуқлари кафолатларини кучайтириш учун “асосли гумон” (prima facie) стандарти жорий этилади. Тергов судьяси санкция бериш масаласини кўриб чиқишда шахсни ушлаб туришнинг қонунийлиги, гумон ёки айблов учун асослар етарлилигини текшириш ва зарур қўшимча ҳужжатларни талаб қилиш имконига эга бўлади. Бу эса шахснинг эркинлиги асоссиз чекланишининг олдини олади.
Ягона суд амалиётини таъминлаш мақсадида Олий суд Раёсати қарорларини қамраб оладиган очиқ “Прецедентлар реестри” юритилади.
Судьяларни одил судловга дахлдор бўлмаган ташкилий вазифалардан озод этиш учун 2028 йилдан “суд маъмурчилиги” институти жорий этилади.
“Рақамли суд” концепцияси барча судларда тўлақонли ишга туширилиб, my.sud.uz портали ва унинг мобил иловаси такомиллаштирилади. Судларга мурожаатларнинг камида 50 фоизини электрон шаклда бериш, суд мажлисларининг 100 фоизини аудиоёзув орқали қайд этиш ва Олий суд ахборот тизимлари фойдаланувчиларининг сонини камида 5 баравар ошириш режалаштирилган.
Шунингдек, медиация ва ярашув механизмларини кенгайтириш, ноқонуний деб топилган маъмурий ҳужжатларнинг очиқ реестри юритишни қамраб олиш, “халқ вакиллари ҳайъати” иштирокида кўриладиган жиноят турлари сонини камида 3 тага етказиш мақсад қилинган.
Тақдимотда суд аппарати ходимлари учун махсус хизмат кийими намунаси ҳам кўриб чиқилди. Бу фуқароларга суд ходимларини осон таниб олиш, уларнинг касбий масъулиятини оширишга хизмат қилади.
Учрашувда конституциявий суд ишларини юритишни янада такомиллаштириш, судьялар ҳамжамияти органлари фаолияти самарадорлигини ошириш, суд мустақиллигини мустаҳкамлаш ҳамда тизимдаги кадрларнинг хорижда малакасини ошириш бўйича таклифлар ҳам кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари стратегия лойиҳасини маъқуллаб, унда назарда тутилган ислоҳотларни рўёбга чиқаришга қаратилган тегишли фармонни имзолади.

На встрече был представлен проект Стратегии «Правосудие – 2030», направленной на развитие деятельности судов до 2030 года.
В последние годы последовательно реализуются реформы по укреплению независимости судебной власти, защите прав человека посредством суда и расширению доступа к правосудию. Вместе с тем анализ обращений населения и судебной практики показал, что в системе сохраняются вопросы, требующие решения.
В этой связи было отмечено, что результат реформ должен проявляться прежде всего в том, чтобы гражданин мог обратиться в суд без лишних затруднений, своевременно восстановить нарушенное право и быть уверенным в справедливости принятого решения.
Стратегия «Правосудие – 2030» разработана на основе предложений населения, диалога с учеными, практикующими юристами и адвокатами, а также передового зарубежного опыта. В ней определены 57 задач, а в Программе действий по ее реализации на 2026–2028 годы – 160 конкретных мероприятий. Также установлены 33 цели, которые необходимо достичь до 2030 года.
В частности, для повышения объективности пересмотра решений нижестоящих судов с 1 июля 2027 года будут созданы пять межрегиональных судов. В областных судах сохранятся апелляционная и кассационная инстанции, а полномочия ревизионной инстанции будут переданы межрегиональным судам. Это исключит практику пересмотра судом собственных решений и сократит необходимость обращения граждан в столичные судебные инстанции.
Учитывая, что суды по гражданским делам рассматривают вопросы, непосредственно связанные с повседневной жизнью людей, и граждане обращаются в них чаще всего, в целях приближения таких судов к населению до 2030 года их деятельность будет по мере необходимости поэтапно организована практически во всех районах и городах. Во всех судах создадут возможность получения информации, подачи обращений и использования цифровых услуг по принципу «одного окна».
Если поданное заявление относится к компетенции другого суда, оно не будет возвращаться гражданину – суд самостоятельно направит его по подсудности. При выявлении незначительных недостатков суд окажет заявителю активное содействие в их устранении.
Для оперативного разрешения экономических споров будет внедрен стандарт «проактивного управления экономическими делами». Это избавит предпринимателей от хождения по инстанциям и повторной подачи документов.
Исходя из того, что свобода человека является высшей ценностью, для усиления гарантий прав человека на стадии следствия и дознания будет внедрен стандарт «обоснованного подозрения» (Prima Facie). При рассмотрении вопроса о санкции следственный судья сможет проверять законность задержания, достаточность оснований для подозрения или предъявления обвинения, а также запрашивать необходимые дополнительные материалы. Это позволит предотвратить необоснованное ограничение свободы человека.
Для обеспечения единообразия судебной практики будет вестись открытый «Реестр прецедентов», включающий постановления Президиума Верховного суда.
В целях освобождения судей от организационных функций, не связанных с отправлением правосудия, с 2028 года будет внедрен институт судебного администрирования.
Концепция «Цифровой суд» будет полноценно внедрена во всех судах, портал my.sud.uz и его мобильное приложение будут усовершенствованы. Планируется довести долю обращений, подаваемых в электронной форме, как минимум до 50 процентов, обеспечить аудиофиксацию 100 процентов судебных заседаний и не менее чем в пять раз увеличить число пользователей информационных систем Верховного суда.
Кроме того, намечено расширить применение медиации и примирительных процедур, вести открытый реестр административных актов, признанных незаконными, а также довести как минимум до трех число категорий преступлений, дела по которым рассматриваются с участием «суда присяжных».
На встрече также рассмотрен образец специальной форменной одежды для работников аппарата судов. Это позволит гражданам легко узнавать сотрудников судов, будет способствовать повышению их профессиональной ответственности.
Кроме того, рассмотрены предложения по дальнейшему совершенствованию конституционного судопроизводства, повышению эффективности деятельности органов судейского сообщества, укреплению независимости судебной власти, а также повышению квалификации кадров судебной системы за рубежом.
Глава нашего государства одобрил проект Стратегии и подписал соответствующий Указ, направленный на реализацию предусмотренных в ней реформ.