2021 йил 26 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддинжон Исмоилов Европада хавфсизлик ҳамкорлик ташкилоти Парламент Ассамблеяси раиси Маргарета Седерфельт бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Мулоқот аввалида Н. Исмоилов Маргарета Седерфельтни Парламент Ассамблеяси раиси лавозимига сайлангани билан самимий қутлаб, унга муваффақият тилади.
Юқори мартабали меҳмонларга бугунги кунда мамлакат ҳаётининг барча жабҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, жумладан, Ўзбекистон Республикасининг ташқи сиёсий ва ташқи иқтисодий фаолияти хусусида батафсил маълумот берилди. Шунингдек, мамлакатимиз парламентининг қонунчилик фаолияти, норма ижодкорлиги, қўмита ва фракциялари иш услублари ҳамда парламентаризм соҳасидаги янгиликлар ҳақида сўзлаб берилди.
Учрашувда қайд этилганидек, бугунги кунда Ўзбекистон ЕХҲТ билан Марказий Осиёда хавфсизлик, трансмиллий таҳдидларга қарши курашиш, ташқи иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини яхшилаш каби масалалар бўйича ҳамкорлик алоқаларини олиб бормоқда.
Ўз навбатида, Маргарета Седерфельт самимий учрашув учун миннатдорлик билдириб, ўзаро алоқаларни янада мустаҳкамлаш, доимий равишда мулоқот олиб бориш муҳимлиги, бу бошқа йўналишлардаги ҳамкорликнинг ривожланишига асос бўлиб хизмат қилишини таъкидлади.
Суҳбат давомида юртимизда бўлиб ўтган сайлов жараёнлари юқори савияда ташкил этилгани, аҳолининг сиёсий маданияти юксалиб бораётгани, хусусан, илк бор овоз бераётган ёшларнинг фаоллиги кузатилгани таъкидлаб ўтилди. Айниқса, жисмоний имконияти чекланган сайловчиларга яратилаётган шароитлар эътиборга молик экани қайд этилди.
Конструктив ва амалий руҳда кечган мулоқотда Олий Мажлиснинг Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Парламент Ассамблеяси билан алоқаларини янада мустаҳкамлаш, бунинг учун муштарак мақсадлар йўлидаги куч-ғайратни бирлаштириш масалалари муҳокама этилди.

Спикер Н. Исмоилов встретился с делегацией во главе с М. Седерфельт
26 октября 2021 года Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Нуриддинжон Исмоилов встретился с делегацией во главе с председателем Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Маргарета Седерфельт.
В начале беседы Н. Исмоилов искренне поздравил Маргарету Седерфельт с избранием на пост Президента Парламентской Ассамблеи ОБСЕ.
Высокопоставленным гостям предоставлена подробная информация о широкомасштабных реформах, осуществляемых сегодня во всех сферах жизни страны, включая внешнеполитическую и внешнеэкономическую деятельность Республики Узбекистан. Также даны разъяснения о законодательной деятельности Олий Мажлиса, нормотворчестве, методах работы комитетов и фракций, а также новшествах в области парламентаризма.
Как подчеркивалось, сегодня важным является сотрудничество Узбекистана с ОБСЕ по таким вопросам как безопасность, борьба с транснациональными угрозами в Центральной Азии, развитие внешнеэкономических связей, улучшение деловой среды и инвестиционного климата.
В свою очередь, Маргарета Седерфельт поблагодарила за теплую встречу и подчеркнула важность дальнейшего укрепления взаимосвязей, постоянного общения, которое послужит основой для развития сотрудничества в других сферах.
На переговорах констатировано, что избирательный процесс в нашей стране организован на высоком уровне, растет политическая культура населения, в частности, активность молодых людей, голосующих впервые. Особого внимания заслуживают условия, созданные для избирателей с ограниченными возможностями.
В конструктивном и практическом диалоге стороны обсудили вопросы дальнейшего укрепления связей Олий Мажлиса с Парламентской ассамблеей Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, объединения усилий для достижения общих целей.